19.09.2003, Tomáš Novosad, Antonín Vansa

CEB - SPA 3:4 - Broš sestřelil Jihočechy

V utkání 4. kola nestačily České Budějovice na vedoucí celek soutěže a stále čekají na své první extraligové vítězství v letošní sezóně. České Budějovice přitom sehrávaly s pražským celkem po dvě třetiny vyrovnanou partii, kterou na svou stranu zvrátila Sparta dvěma vydařenými akcemi Michala Broše. V závěru sice ještě přišlo snížení Budějovic na rozdíl jedné branky, ale vyrovnat se domácím už nepodařilo.
Se snahou zvrátit doposud nepříznivou bilanci úvodních třetin vstoupili do pátečního zápasu s Pražskou Spartou českobudějovičtí hokejisté. Jenže úvod se znovu domácím borcům nezadařil. Hned v 1.minutě nebezpečně pálil bek Srdínko, ale vyprášil pouze Hudáčkův plastron, podobně jako v čase 5:31 Výtisk, jemuž palebnou pozici připravil precizně vyhraným vhazováním mladý Šindel. Jihočeši se poprvé osmělili až v minutě šesté, kdy z brejku chytře pálil Bartoš. Bříza však jeho pokus zneškodnil a kotouč bezpečně uklidil i před dojíždějícím Štrbou. A tak udeřilo v čase 7:47. Broš nastartoval přesnou přihrávkou Špilára a ten prudkou střelou do víka otevřel skóre - 0:1. Zjevně zaskočení domácí začali kupit chybu na chybu a v 10.minutě málem posunul Spartu do dvoubrankového trháku po nájezdu 2 na 1 znovu Špilár. Při jeho střele se však vyznamenal Hudáček. V čase 10:36 sudí Šindler přísně vyloučil Šreka a českobudějovičtí hráči přesilovou hru bleskově využili. Babkovu ránu od modré chytře tečoval Filip Turek a puk se doslova dokutálel za dezorientovaného Břízu. Sparťanského brankáře gól značně rozlítil a nakonec přinutil Šindlera celou situaci znovu shlédnout na videu. Videorozhodčí však dal jednoznačně za pravdu mezinárodnímu soudci - 1:1. Gól domácí nabudil a při dvou ranách Jasečka vzýval Bříza všechny svaté, a úspěšně. Jenže v čase 12:28 už byl krátký na pokus Šimánka. Jasečko přesně rozehrál při přesilové hře 5 na 3 křížně na Roba, ten našel před prázdnou klecí aktuálně nejlepšího střelce HC České Budějovice, který prázdnou klec trefil - 2:1! Vedoucím týmem tabulky gól příliš neotřásl a už v 15.minutě mohl vyrovnat, jenže Libor Procházka si svým bekhendem na Hudáčka nepřišel.

Druhé dějství zahájil útočník Marek, jenž mířil nepřesně po zaváhání Bělohlava, avšak opticky lepší byli nadále domácí Ve 25.minutě nepropálil z úhlu Břízu Šimánek, aby svou pohodu dokumentoval budějovický tým v přesilové hře Sparty po vyloučení Jindry. Bříza si potykal s paní štěstěnou při nečekané ráně Roba, při dělovce slovenského zadáka Babky zase poděkoval za spolupráci brankové konstrukci. Z útlumu mohl hosty dostat ve 28.minutě Špilár, na Hudáčka si však svým pokusem nepřišel a lépe se nevedlo ani nejlepšímu střelci loňské sezony Janu Markovi. Lapačka českobudějovické jedničky mávla vzduchem proti drobnému centrovi právě včas. Ve 30.minutě předvedl útočný rej domácím zadákům první sparťanský útok, ale Srdínko nemířil od modré přesně a útočník Petr Ton byl svou příležitostí natolik překvapen, že před odkrytou jihočeskou klecí nezpracoval kotouč. Odskočit na rozdíl dvou branek tak mohli domácí, při Jindrou tečované ráně Gýny se však Bříza podruhé v zápase dobře domluvil se třemi tyčemi. Právě neproměněná šance ve 31.minutě prakticky znamenala zvrat v zápase. Domácí hokejisté se přestali tlačit do silnějšího protivníka a pokusili se uzamknout vlastní obranné pásmo. V šestatřicáté minutě ale ukončil hluchou pětiminutovku druhý útok hostů. Broš si našel pas od Kratěny a forhendovou ranou z kruhů překvapil Hudáčka - 2:2. S Jihočechy inkasovaný gól znatelně zamával a v čase 38:22 se radoval Michal Broš podruhé. Kratěna odzbrojil Neckáře, předložil puk svému hokejovému dvojčeti, které příklepem vymetlo pavouky z levého horního rohu Hudáčkovy svatyně - 2:3.

Jestliže se budějovičtí chtěli pokusit v závěrečné třetině o zvrat, museli své plány zkorigovat s ohledem na gól, jehož dosáhl hned ve 43.minutě Marek. Z kruhů vyslal projektil na Hudáčka, který se svým zákrokem betonem přišel pozdě - 2:4. Spartu čtvrtý vstřelený gól zjevně uklidnil a její uvolněnost prezentoval ve 44.minutě Havlát, jehož kouzla za brankou Hudáčka přerušil přesně mířenou sekyrou Gýna. V následné přesilovce mohl definitivně zatlouct hřebík do budějovické rakve Kratěna, přihrávku Broše však nezužitkoval. A když se ve 46.minutě neprosadil z dobré pozice střílející Ton, nadechli se k závěrečnému tlaku domácí. V čase 45:31 se tlačil do blafáku Bartoš, po podražení Libora Procházky však skončil na lopatkách v rohu hřiště. Recept na dobře bránícího soupeře si našel v 52.minutě i Sailer, jeho ránu z pravé strany Bříza ramenem neutralizoval. Pozorně bránící Středočeši se ještě jednou pokusili rozhodnout. V čase 52:03 odjel za katr Štrba a trenér Hadamczik si dokonce vzal oddechový čas. Jeho pokyny vyslyšel nejlépe mladík Jakeš, který ale z kroku přestřelil při dorážce Havlátovy střely Hudáčkovu branku. Dvě minuty a jedenáct vteřin před koncem se domácí trenéři Neliba s Caldrem odhodlali k power-play. V ní sice v čase 58:10 spálil dobrou šanci Sailer, ale Bělohlav byl o čtrnáct vteřin již úspěšnější. Exsparťanský hráč natřikrát překonal brankáře Břízu, jemuž se uznání branky pranic nelíbilo a svůj názor tlumočil Šindlerovi tak dlouho, dokud jeho projev neocenil hlavní rozhodčí desetiminutovým osobním trestem. Euforii z nečekaného snížení však již domácí ve vyrovnání nepřetavili, naopak měli štěstí, když ani Tomajko, ani Broš neuvěřitelně netrefili prázdnou svatyni. České Budějovice si tak připsaly již čtvrtou porážku v soutěži.

Škoda     1

Broš 4/2 Špilár 3/1 Marek 3/1 Richter 3 Srdínko 2 Ton 2 Havlát 2 Výtisk 1 Procházka 1 Tomajko 1 Řezníček 1

Sailer     0/1  –  0%

Šimíček 15/23 – 65% Broš 8/23 – 35% Marek 9/17 – 53% Špilár 1/3 – 33% Šindel 1/2 – 50% Vondráček 0/1 – 0%
Vladimír Caldr (České Budějovice): "Věděli jsme, že pro úspěch proti Spartě musíme hrát na hranici svých možností, ale nedokázali jsme to praktikovat celých 60 minut. Hráčům se nedala upřít snaha, ale to je málo. Dostali jsme gól ze situace, kdy jeden sparťan jel na čtyři naše hráče. K obráncům se vyjadřovat nedubu. Bylo tam dost problémů, ale nesuďme podle jednoho zápasu."

Alois Hadamczik (Sparta Praha): "Utkání bylo kvalitní, předvedli jsme dobrou hru a vyhráli zaslouženě. Hráči byli v pohybu a i když jsme po dvou oslabení prohrávali, měli jsme dost šancí. Bylo smutné, kolik zůstalo neodpískaných zákroků na Havláta. Proti protestům 38letého Břízy nemohu nic říkat, bude-li chytat dobře a mužstvu pomůže."