03.02.2008, Roman Šperňák, Michal Špírek

CEB - SPA 0:4 - Zodpovědný výkon přinesl Spartě tři body

Č. B u d ě j o v i c e - Tak to nevyšlo. Hokejisté HC MOUNTFIELD prohráli se Spartou na domácím ledě i podruhé. Tentokrát to bylo překvapivým skóre 0:4. I když výsledek hovoří pro Pražany jednoznačně, zápas byl dlouho vyrovnaný. Ve svůj prospěch ho zlomila dvojice Hlinka - Langhammer rychlými góly ve třetí části hry. Jihočeši neodpověděli. Neprosadil se ani nejproduktivnější českobudějovický forvard Viktor Hübl.

Už z toho, že se Budvar Aréna vyprodala v letošní sezóně v rekordním čase - konkrétně za hodinu a půl - bylo jasné, že se zde bude konat mimořádný zápas. Duel lídra tabulky HC MOUNTFIELD s neoblíbeným soupeřem, kterému v posledním zápase nedokázal vstřelit ani gól, sliboval zajímavé a vyrovnané utkání. Jenže je tu jedno velké ale.

Hned od prvních minut totiž bylo jasné, že se žádný pohledný zápas konat nebude. O něco aktivněji sice začali domácí, když měl po obkroužení Dubovy brány příležitost ke vstřelení gólu Veselý, jenomže sparťanský brankář mu zhatil radost. Na druhé straně ohrozil Turka Petr Ton, jenž si počkal na modré čáře na přesnou přihrávku Vykoukala, avšak českobudějovická jednička si mezeru mezi betony pohlídala.

Dále pokračovalo utkání sice ve velkém tempu, s množstvím osobních soubojů, ale bez hokejových myšlenek a pěkných akcí. Oba týmy čekaly na chybu druhého. Typické utkání play-off. Jakési oživení hry tak znamenaly pouze přesilovky, v jedné z nich pálil v 10. minutě Gřegořek, ale Tomáš Duba bez hnutí brvy skryl kotouč do své lapačky. Petr Gřegořek byl za svou snahu pohnout s ukazatelem skóre "odměněn" sparťanskými hráči o chvilku později, když se po střetu s jedním z útočníků soupeře sbíral z ledu jen za pomoci domácích doktorů. Naštěstí pro Jihočechy se ale do utkání později vrátil.

Poslední šanci první třetiny měl v 19. minutě sparťanský útočník Netík, avšak Turek jeho přízemní zakončení vystihl. První třetina tedy hokejové labužníky neuspokojila, pouhých deset střel je asi ze sedaček nezvedlo.

To druhá dvacetiminutovka vypadala aspoň ze začátku nadějněji. K vidění byly dvě velké šance na každé straně, v nichž pokaždé sehrála hlavní úlohu konstrukce brány. Nejprve označil po proskočení mezi statickými obránci tyč Netík. V českobudějovickém týmu měl stejnou smůlu Vak.

Potom už následovala série vyloučení a jedno z nich sebou přineslo i první branku. Ujala se teč Tibora Melichárka, který si ve 28. minutě najel před Turka na nahození Jerofejevse, a usměrnil puk do sítě - 0:1. Snahu vyrovnat předvedli Jihočeši taktéž při výhodě jednoho muže. Nebezpečně pálil ve 32. minutě Sičák, a ačkoliv diváci za bránou již zvedali ruce v gólové radosti nad hlavu, touš se otřel jen o boční síťku.

O tři minuty později si opět při přesilovce vybruslil před Dubu Petr Sailer. Sparťanský strážce svatyně si ale spravil chuť po svém předcházejícím vyloučení, kdy ho sudí potrestal za zdržování, a útočníka domácích vychytal. To ale bylo z druhé třetiny vše.

Poslední dějství načli opět lépe hokejisté Sparty. Nejdříve Miroslav Hlinka z takřka totožné situace jako před prvním gólem využil příhru Nedvěda - 0:2. O minutu později už byl stav skóre pro domácí velmi nepříznivý. Z rychlého brejku totiž napálil puk pod padajícího Turka Jakub Langhammer - 0:3.

Snížit mohl ve 47. minutě domácí Frolo. Jeho střela jen těsně minula sparťanskou klec. Pak už na sebe poutal pozornost hlavně Petr Ton. Ten ve dvou nájezdech na Romana Turka nevyzrál. Jenomže čtvrtý hřebíček do českobudějovické rakve zatloukl právě šikovný forvard Sparty Petr Ton. Využil rozestoupení domácích beků a švihem z mezikruží překonal gólmana - 0:4.

Čestný úspěch na straně Jihočechů nezaznamenal při přečíslení soupeře minutu před koncem ani Veselý, když byl proti dnes bezchybný Tomáš Duba. Konec utkání vyprovázel potlesk nejen šťastného sparťanského hloučku, ale i fanoušků HC MOUNTFIELD, přestože ti museli spolknout hořkou pilulku v podobě prohry 0:4.

Jiří Vykoukal
Josef Jandač, trenér HC MOUNTFIELD: "První polovina zápasu byla rozkouskovaná častými vyloučeními a nám se nedařilo sehrát přesilovky. Sparťané měli výborný pohyb, a když se jim podařilo skórovat, tak si pečlivě výsledek hlídali. Hráli ze zajištěné obrany. V začátku třetí třetiny proměnili brejkové situace a pak už se to nedalo otočit."

František Výborný, trenér HC Sparta Praha: "Do Budějovic jsme nepřijeli jako favorité, ale v parádní atmosféře před vyprodaným hledištěm jsme dokázali podat disciplinovaný výkon. Dali jsme góly z přesilovky a z brejků, a to rozhodlo. Vyhrát na ledě nejlepšího týmu základní části se nepodaří každý den, po úspěchu ale zůstáváme na zemi."