18.11.2003, Milan Šebesta, David Lukeš

CEB-PCE 1:3 Lener viděl výhru svých oveček

147 minut trvalo Jihočechům, než vstřelili na domácím ledě soupeři branku. Stalo se tak až půl minuty před koncem utkání s vicemistrem z Pardubic, kdy samostatný únik přetavil v úspěch Petr Sailer. Když se k tomuto počinu přičtou góly obou Sýkorů a Jana Koláře, vychází nám z této rovnice prohra Českých Budějovic 1:3. Jihočechy nedokázala k lepšímu výkonu vyburcovat ani návštěva reprezentačního kouče Slavomíra Lenera.
Zatímco v pátečním představení na vlastním ledě s Třincem se budějovičtí hokejisté v úvodu blýskli několika šancemi a odhodláním urvat pro sebe všechny body, favoritu z Pardubic věnovali už od začátku dost velké pole působnosti. Východočeši měli prostor ke kombinacím, soupeř především v osobních soubojích projevoval přebytek respektu. Úvodní pokusy Mrázka a Mikesky za zády Kučery neskončily, na kombinaci pardubických "mláďat" z poloviny šesté minuty už byl krátký. Koukal zpoza brány nabil na kruh najetému Kolářovi, který bleskově trefil horní růžek branky. Domácí brankář byl bez šancí, hosté na hokejky dostali potřebný klid. Jihočechům trvalo pár minut než se oklepali. Předtím je ještě pardubičtí sevřeli při přesilovce, následně Čáslava s P. Sýkorou prověřili Kučerovu pozornost, aby se po chvíli ke slovu dostali i hostitelé. Rány Jasečka a Sailera ale k úspěchu nevedly. A tak udeřilo na druhé straně. Za hrubost si šel odpočinout navrátilec v domácí sestavě Gýna, následně hráči z města perníku zamkli bránící čtveřici před vlastním brankářem. V čase 14:08, kdy vyloučený Gýna už skákal na led, dokázal rozjetou kombinaci na ose Mudroch - Blažek zakončit do odkryté klece Michal Sýkora. Pro domácí znamenala druhá branka v jejich síti studenou sprchu, nicméně objektivně zobrazila rozvržení sil na ledě. Zatímco domácí se vrhali do útočného pásma na zdařbůh a často se ani ke střele nedostali, jejich soupeř překypoval pohodou a sebejistotou. Na protivníka mu v pohodě stačil profesorský hokej.

Druhé dějství přece jen domácí začali se snahou výsledek zvrátit, ale opět jim chybělo patřičné sebevědomí k dotáhnutí útočních akcí ke zdárnému konci. A tak jediným, kdo vážněji ohrozil Adama Svobodu v brance hostí, byl obránce Jasečko od modré čáry. Zatímco Jihočeši tlačili víceméně platonicky, hostům stačilo k dobré náladě vyhazování kotoučů a sem tam útočný výpad do rozevřené defenzívy soupeře. V minutě, kdy se zápas lámal nejen do své druhé poloviny, ale i na misku Budějovic, pomohla hostům náhoda. Střela Petra Sýkory přistála na brankové čáře a dezorientovaný Kučera si ji skopl do své branky. Těžko ho však vinit, mínus si připsala obrana, která nechala ujet Sýkoru a jeho asistenty Divíška a Janeckého. Třígólový náskok favorizovaných Pardubic domácí snahu notně otupil. Ti střídali momenty maximálního úsilí o zvrat v zápase s rezignací a z jejich projevu čišela nedůvěra ve vlastní úspěch. Hru na kdyby ještě nikdo nevyhrál, nicméně pokud by Bělohlav nahození od modré stečoval o několik centimetrů dolů, možná by se ještě utkání vyvinulo jinak. Takto šli oba soupeři do šaten s jasně rozdanými úlohami a stavem. Nic na tom nezměnily ani tresty na konci druhého dějství, kdy si za fauly šli odpočinout nejprve exbudějovický Východočech Mrázek, následně síly na ledě vyrovnal Ondřej, aby zanedlouho trojici hříšníků doplnil Čáslava.

Pardubičtí nastoupili do závěrečného dějství s jasnou taktikou neinkasovat a nepouštěli se bezhlavě do útočení. Výsledkem byla snaha Jihočechů o zázrak, která ale většinou končila na útočné modré. Jejich zoufalá snaha o čestný úspěch nebyla odměněna sladkým ovocem v podobě gólu po šancích Bělohlava se Šimánkem, nepomohla ani vyloučení Pišteka s Kolářem. Zápas, který měl jasný průběh, se nakonec dočkal dvojího rozuzlení. V poslední minutě, kdy už bylo o výsledku rozhodnuto, vyslal na útočnou modrou Jasečko Sailera, který si vychutnal Adama Svobodu a alespoň částečně se pomstil pardubickým za to, že si z Budvar Arény odvážejí všechny body. Pohledná akce přece jen zahřála zkřehlá srdce nejvěrnějších a snad ukázala tápajícím Jihočechům, kudy vede cesta. V pátek hostí Liberec a v souboji s rivalem ze dna tabulky se jim střelecký um bude náramně hodit!

Nejlepší hráči: Sailer - M. Sýkora, P. Sýkora.

V. Caldr (HC ČB): "Pardubice mají velmi dobrý tým. Vývoj zápasu jim šel naproti, rychle vedly a mohly utkání kontrolovat. Za stavu 0:2 se skóre proti nim těžko otáčí. Nasazení našich čtyř útoků bylo již směrováno k pátečnímu duelu s Libercem. Pro mladíky Šulčíka či Řehoře byl zápas těžký, s jejich výkonem jsme ale byli spokojeni."
J. Seidl (Pardubice): "Přijeli jsme zápas trpěli odehrát odzadu a čekat na chyby soupeře, což se nám podařilo. Chodili jsme do brejků a zaslouženě vyhráli. Mrzí nás obdržený gól v závěru, kdy jsme neuhlídali signál domácích, ale s výsledkem a předvedenou hrou jsme spokojeni."