08.08.2003, Tomáš Kučera, Michal Berg

CEB - LIT 3:1 - Dvě branky Roba pomohly porazit Litvínov

Zápas proti obhájci pohárové trofeje na první pohled rozhodně nevypadal jako přípravný. Hezké akce na obou stranách nesly rukopis hokejového umění a jen velice dobré výkony obou brankářů zastavily ukazatel skóre na poměrně sporém výsledku 3:1. První gól vstřelili litvínovští, ale dva góly Luboše Roba a teč mladíka Škody rozhodly o dalších bodech do budějovické kasičky v Tipsport Cupu.
Zápas začal ve velmi dobrém tempu a ačkoliv měli v první třetině více ze hry hráči Litvínova, šance si dokázali vytvořit i domácí. Jako první se osmělil v 6.minutě Květoň, jehož ránu z levého křídla pozorný Mařík kryl. Poté napřáhl Turek a vyražený puk dorážel přes ležícího brankáře hostí Lála. Přestože se rozsvítilo červené světlo, střelu prokazatelně zastavila tyč a tak rozhodčí Rejthar správně gól neuznal. Domácího Hudáčka nejprve vystrašil při závaru v brankovišti Poživil, ale brankáře z jeho klidu nevyvedl. Stejně tak si vedl Hudáček ve 13.minutě, kdy v krátkém sledu kryl dvě velice nebezpečné akce agilního Proroka. O minutu později na domácí branku zase dotíral Žemlička a jen jeho vychýlená muška zapříčinila stálé skóre.

Poté se ukázali litvínovští mladíci – nejprve nebezpečně v domácím pásmu míchal Havel a v zápětí Hudáček úžasným zákrokem připravil o jistý gól Říhu, který neuspěl ani s dorážkou. Výrazný tlak Litvínova uzavřel dvěma střelami od modré čáry Trávníček. Pak se opět blýskl skvělý domácí brankář – vyjel až k modré čáře pro nahozený puk a dojíždějícího litvínovského hráče doslova zesměšnil krásnou parádičkou, kdy si puk prohodil mezi betony a atakující hráč se za ním mohl skutečně jen ohlédnout. V přesilovce domácího týmu pak ještě zahrozil Babka, který otřel puk z mezikruží o vnější tyč.

Druhá třetina se rozjížděla pomaleji, ale pak ji nastartoval Vladimír Škoda, který nejprve nasadil krásný bodyček a následně dorážel Jindrovu střelu z dálky, ale Mařík byl pozorný. Pak nebezpečně pálil na druhé straně Prorok a Hudáček musel rozsvítit svůj semafor, aby zabránil puku v cestě do sítě. Poté sestřelil nechtěně Martinec hokejkou Vondrku, ještě v ponechané výhodě trefil Škoda tyč, ale největší šanci měli v přesilovce Turek s Bartošem, kteří nedokázali dvakráte přehodit ležícího Maříka. Nakonec tedy dříve zahřmělo na druhé straně. Ve 34. minutě od modré z otočky vypálil litvínovský obr Martínek a poprvé překonal Hudáčka, kterému ovšem clonil hlouček hráčů. To byl zřejmě rozhodující impuls pro domácí, kteří od tohoto momentu převzali iniciativu a začali pevnou rukou vládnout utkání. Hned v 35.minutě nejprve nedal Bartoš a pak Robovu šanci zmařil Mařík, ovšem na pohlednou akci, která následovala se již mohl jen dívat. Suchánek nahodil do pásma, Štrba fantastickou patičkou z letu našel Roba a pro jihočeského rutinéra nebylo těžké trefit volný kout branky. Do konce třetiny se již nic příliš podstatného nestalo, protože akce Ondřeje a Lály neměli důraznější zakončení.

Třetí třetinu otevřelo vyloučení Kloboučka, jež v zápětí zúročil v přesilovce Rob, který opět s přehledem zametl do branky krásnou zadovku šikovného Štrby. Prakticky v zápětí střílel od modré Gýna a Škodova teč usměrnila puk do Maříkovi branky potřetí. Pak se domácí jali dbát hlavně na obranu, což celkem s přehledem zvládali. Pronikla jim jen hezká kombinace Říhy s Prorokem, ale tu zastavila zeď v brance domácích jménem Hudáček. Zápas zakončil defenzivně výborně hrající Bělohlav, ale jeho projektil Maříka neprostřelil.

Vladimír Caldr: My jsme se zápasem velmi spokojeni. Obzvlášť druhá a třetí třetina se nám velice vydařila. Skvěle zachytal také Hudáček. Litvínov byl v první třetině o něco lepší, ale pak naši hráči asi vybruslili únavu z náročných tréninků a velmi dobrého soupeře pokořili. Důležité bylo, že jsme rychle odpověděli na gól hostů.

František Výborný: Pro nás zápas splnil přípravný charakter. Jsme stále ve fázi zkoušení a změn, proto ze zápasu nechceme vyvozovat nějaké závěry. Půl zápasu jsme byli lepší, ale pak se asi projevila únava z náročné přípravy. Hráči teď trénují dvoufázově, a tak není divu, že zápas jim dal dost zabrat.