20.11.2011, Michal Špírek

CEB - KOM 2:1 - Bojovný duel rozhodla Mertlova formace

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD zvítězil na domácím ledě po dvouzápasovém čekání. Odnesla to brněnská Kometa, která padla s Českými Budějovicemi už počtvrté v řadě. Samotný zápas sice nenabídl mnoho gólových šancí, ale povedl se čtvrtému domácímu útoku ve složení David Kuchejda - Tomáš Mertl - Roman Pšurný. Tato formace se podepsala pod obě branky. Jakub Kovář za sebe pustil jen ránu Petrovického a zasloužil se o přiblížení domácích k čelu tabulky. V příštím zápase budou Budějovice útočit už na sedmou venkovní výhru v řadě!

Předzápasové události naznačovaly, že se bude jednat z obou stran především o bitvu o sebevědomí. Jihočeši se sice drží v popředí tabulky, ovšem poslední dva zápasy doma jim nevyšly a oba prohráli. Kometa naopak od začátku sezóny čeká na pořádnou bodovou šňůru, která by jí katapultovala do popředí, kde by jí fanoušci rádi viděli. Hlavně se zápasy venku jsou Brňané na štíru a v Budějovicích chtěli určitě nepříznivou venkovní bilanci zlomit.

První třetina naznačila, že by Jihomoravané ve svém tažení mohli být úspěšní. Při vyrovnaném průběhu hry byli přece jen v útoku nebezpečnější. V úvodní minutě netefil odkrytou branku Radek Dlouhý. Dalším žhavým momentem byla 9. minuta, kdy se střela Jozefa Baleje z pravého kruhu otřela o levou tyčku.

Na MOUNTFIELDu jakoby ležela deka, vysloveně nepropadal, ale ani nevynikal. Dominance domácího ledu z úvodu sezóny jakoby byla ta tam. Jihočechy ale podržela čtvrtá formace. V 16. minutě, v době, kdy tempo hry poněkud opadlo, udeřil z ničeho nic Tomáš Mertl. Nabruslil na Sasu Hoviho zleva a dokázal přes něj napasovat puk do branky - 1:0. První třetina nepatřila střelcům Komety. Ti buď ztroskotávali na Jakubu Kovářovi a když už ho překonali, nestálo při nich štěstí. Minutu po budějovickém gólu Dlouhý na brankovišti trefil pouze tyčku!

O přestávce určitě domácí fandové dumali, zda dokáže Mertlův gól zvednout Budějovice z herní letargie. Výhodou mělo být vyloučení beka Švrčka, díky němuž začínali Jihočeši prostřední dvacetiminutovku přesilovkou. Hra v početní výhodě se jim ale v poslední době moc nedaří a podtrhli to už ve 23. vteřině druhé třetiny. Špatnou rozehrávku Františka Ptáčka vystihl Petr Hubáček, vřítil se na pravém křídle do útočného pásma a jeho křížnou přihrávku na levý kruh dokázal přesnou křížnou ranou nad Kovářův beton v gól přetavit Róbert Petrovický - 1:1.

Hra nervů, bitva o každý centimetr ledu, upracované hokejové představení mohlo pokračovat. Ani Kometa se svou přesilovkou ve 26. minutě nenaložila dobře. A tak, podobně jako v první třetině, z čista jasna přesně po třiceti minutách hry, předvedla pohlednou hokejovou podívanou čtvrtá útočná formace MOUNTFIELDu. Roman Pšurný na modré zpracoval vysokou příhru od Mertla, naservíroval křížně kotouč na brankoviště rozjetému Davidu Kuchejdovi, který se proti rozhozenému Hovimu prosadil - 2:1.

Až druhá vstřelená branka přičarovala MOUNTFIELDu menší křidélka a od poloviny zápasu začal mít lehce navrch. Po hrubce brněnské obrany se ve 36. minutě sám před Hovim ocitnul Mertl, leč přestřelil. Aktivně domácí odehráli i celý zbytek druhé části, skóre se ale už neměnilo.

Očekávaný tlak Brňanů se ve třetí třetině dlouho nedostavoval. Budějovickým se dařilo držet své soky daleko od své svatyně a tak první větší šanci k ohrožení Kovářovy branky měli hosté až ve 48. minutě, kdy byl vyloučen dnes aktivní Tomáš Mertl. Hra v početní výhodě se ale tento večer ani jednomu z týmů nedařila a i tato výhoda Komety na to dala pečeť. Naopak, Mertl při svém návratu na led dostal přihrávku do jízdy a svůj nájezd zakončil střelou do břevna!

Utkání tak spělo do dramatické koncovky. Brněnský tlak šest minut před třetí třetinou zbytečně zkrátil Jakub Koreis po podražení Jakuba Kováře. Hosté si přesto dokázali vybojovat nápor, aby mohl v 59. minutě Hovi pustit na led šestého bojovníka v bílo modrém. Power-play hostů pak nabídla dramatické momenty. Nejprve Langhammer ze středního pásma netrefil prázdnou branku. A pak, patnáct vteřin před koncem, po velkém závaru ve svém brankovišti, dokázal Kovář instinktivně zalehnout kotouč, který za jeho zády tancoval těsně před brankovou čárou!

Závěr jakoby symbolizoval upracovanost, s níž Budějovice konečně došly k domácí výhře za tři body. Nebude to vítězství psané zlatým písmem v kronikách budějovického hokeje, je ale možná o to cennější. Naopak Kometa může klopit hlavy, byla hodně blízko k bodovému zisku z ledu soupeře.

Tomáš Pospíšil

František Výborný (České Budějovice): "Jsme hrozně rádi za tři body z kvalitního a urputného zápasu. Momentálně nám tam nepadají takové ty lehčí góly jako v úvodu sezony. Kdybychom dnes odskočili na 3:1, tak by se nám hrálo klidněji. Doufám, že nás důležité vítězství posílí."

Zdeněk Venera (Brno): "Hlavně v první třetině jsme si vytvořili dost šancí, ale skórovali jsme pouze jednou. Srazil nás druhý gól domácích. Na hráčích bylo vidět, že toho mají dost, protože měli v nohách čtvrtý těžký zápas během týdne. Přesto jsme power play mohli vyrovnat, ale nepřiklonilo se k nám štěstíčko."