05.10.2007, David Lukeš, Roman Šperňák

CEB - KLA 3:2 - Důležité tři body zůstaly po boji doma

Č.   B u d ě j o v i c e - MOUNTFIELD zvítězil již posedmé v řadě a udržel vedoucí pozici v tabulce. Tentokrát si na jeho hokejkách vylámali hokejisté Kladna, kteří si po výsledku neodvážejí z jihu Čech ani bod, přestože v úvodu a zejména v závěru domácím zle zatápěli. V 58. minutě zvyšoval novopečený otec Kamil Brabenec na 3:1, a protože poté ještě stačil snížit Radek Bělohlav, jednalo se o gól vítězný.
Hra kočky s myší, souboj Davida s Goliášem neboli utkání mezi prvním a posledním týmem tabulky. Tak by se dalo charakterizovat střetnutí vedoucí mužstva extraligy ledního hokeje HC MOUNTFIELD s týmem, který danou soutěže uzavírá HC GEUS Okna Kladno. Do českobudějovické Budvar arény dorazil už druhý klub, který má v názvu jméno výrobce oken. Ve čtvrtém kole přivítali Jihočeši RI okna Zlín a vyprovodili je debaklem. Jejich skoro jmenovec z Kladna dopadla lépe. Ovšem svojí sbírku třech bodů za vítězství v prodloužení a prohru v prodloužení stejně nerozšířil.

Před začátkem zápasu šli z českobudějovické kabiny zprávy o nepodcenění soupeře. Trenéři upozorňovali na kvalitu a zkušenost v podobě první útočné formace Bělohlav – Patera – Martin Procházka. Kdo viděl úvod střetnutí, mohl si říct, že zbytečně. Hosté totiž na jihu Čech předváděli, proč jsou poslední. U každého kotouče byli později, v osobních soubojích prohrávali a první vážnější střelu na branku vyslal kladenský Martin Procházka až v 10. minutě. Do té doby se Roman Turek opravdu neměl důvod zapotit. Zato domácí celek na svého soka vletěl ve svižném tempu a Orct musel poprvé na led už v 17. vteřině po ráně Gřegořka, ve 2. minutě byl v další šanci Šimánek a dobrý začátek dokumentoval Toman svým výletem až před gólmana soupeře. Do varu dostala diváky následná přesilovka. Puky létaly kolem Orcta i do Orcta, ale žádný neskončil v síti.

Ke škodě domácích. Středočeši totiž po přežití úvodního náporu, který hravě snese označení drtivý, začali zlobit. Všechno odstartovalo už zmíněnou střelou Martina Procházky. Po ní zřejmě jeho spoluhráči pochopili, že se vlastně před Turka dá dostat a zkoušeli to dál. Narozdíl od domácích úspěšně. Petr Tenkrát si zajel za branku, poslal zadovku do brankoviště, kde se nejlépe zorientoval Jaroslav Kalla a propálil českobudějovického gólmana – 0:1.

A to byl pro velice solidně zaplněnou arénu šok. Zvlášť v tom, že gól nebyl jediná šance hostujícího celku. Do konce třetiny a na začátku té druhé, měli další góly na hokejce Tomajko, Procházka a znovu Kalla, který si zopakoval v polovině zápasu úspěšnou kombinaci s Tenkrátem. Tentokrát však vypálil vedle. Konec druhé části hry a začátek té druhé byly také jediné světlé okamžiky ve hře Kladna. Jinak tým trenérů Müllera a Kasíka nepředvedl na českobudějovickém ledě takřka nic.

Domácí kouči museli po první třetině asi dlouho promlouvat k hráčům a to především proto, aby je uklidnili. Gól totiž Visel na vlásku a šlo o to, neuděla další chybu vzádu. Jenže vyrovnat trvalo déle, než by si většina zúčastněných v hale přála. Puky z hokejek domácích létaly na branku soupeře velice často. Velmi aktivně se při tom projevoval obránce Filip Novák, který se několikrát pokoušel o slalom mezi obránci, o všem jeho snahy končily na Orctovi. Ten puky likvidoval všemi možnými způsoby. Lapal je v leže, v sedě nebo ve stoje. Někdy se přitom nemusel ani hnout, protože ho českobudějovičtí střelci svými pokusy sami hledali. Netrvalo to však věčně. Ve 32. minutě vypálil z prostoru mezi kruhy Mertl, puk ještě vyrazil Orct před volného Milana Gulaše, který ho dokázal uklidit se štěstím do branky – 1:1. Gól to byl sice hodně šťastný, ale zároveň velice důležitý.

Od té doby existovalo na ledě převážně jedno mužstvo. To domácí. Hřebejk, Kotrla, Gřegořek. To jsou jména hráčů, kteří stáli v jasné gólové pozici a ke skórování jim chybělo opravdu málo. Lépe řečeno, vše se vracelo do starých kolejí. Z jedné strany létaly puky domácích hráčů a na druhé stál Orct, který je celkem spolehlivě a někdy i se štěstím dokázal pochytat. Ovšem to jen do 39. minuty. Českobudějovický Ondřej Veselý si objel branku a nadvakrát dotlačit kotouč za brankáře – 1:1. Jihočeši šli do vedení. Dostali se na koně, z něhož už neslezli.

Nadšení jim vydrželo i celou závěrečnou třetinu. Ve 44. minutě měli další možnost přesilovky, další šance, ale hosty stále držel Orct. Valil se na něj jeden útok za druhým, ovšem on stále odolával. To hosty povzbudilo, protože v 50. minutě si vyměnili role aktéři prvního gólu Kladna. Kalla tentokrát nahrával a Tenkrát českobudějovického brankáře nepropálil. Vše směřovalo k tomu, že se výsledek už nezmění, ale on se změnil až nečekaně hodně. V 58. minutě chytře využil zaváhání Orcta Kamil Brabenec a střelou od mantinelu skóroval - 3:1. Hosté se možná nepoložili a nebo polevili domácí. Těžko říct, co se v obou týmech stalo, ale za minutu bylo sníženo bývalým budějovickým hráčem Radkem Bělohlavem, když doklepával polonahrávku a polostřelu Martina Procházky - 3:2. Hosté ještě zkusili power-play ale jejich snaha byla marná. Domácí sice herně soupeře přejeli, ale v koncovce se protrápili k těsnému vítězství. Jenže nutno dodat, že k vítězství zcela zaslouženému.

Pavel Patera
Milan Černý, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: Do zápasu jsme vstoupili dobře. Věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého. Pak jsme, zatím pro nás z nějakých nepochopitelných důvodů, ubrali a Kladno pustili do vedení. O to víc si vážíme toho, že jsme se ve druhé třetině dokázali dostat do vedení, otočili skóre a pak odskočili na rozdíl dvou branek. Závěr jsme si zase trochu zkomplikovali, ale musím říct, že jsme s výsledkem spokojení. Jen se musíme zamyslet nad koncem první třetiny.

Zdeněk Müller, trenér HC GEUS Okna Kladno:: Poté, co jsme přežili úvodní nápor domácích jsme se dostali do vedení, vypracovali si další šance, ale bohužel jsme je nedokázali proměnit. Ve druhé třetině se domácí zlepšili a dokázali otočit výsledek. Naše hráče můžu pochválit za bojovnost a nasazení, ale podlehli silnému soupeři.