31.08.2004, Tomáš Zetek

CEB - JIH 1:1 - V domácí generálce s extraligovou Duklou smírně

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V posledním přípravném utkání v Budvar Aréně se prvoligoví hokejisté HC ČB střetli s mužstvem Jihlavy. Ve svižném utkání plném šancí vstřelili v závěru utkání branku hosté, ale Radek Bělohlav dokázal vzápětí odpovědět vtipnou tečí Jančaříkovy střely a dal definitivní podobu výsledku.
Již úvod utkání mezi Českými Budějovicemi a čerstvě extraligovou Duklou Jihlava dokázal skutečnost, že Jihočeši nebudou mít ani v pátém letošním souboji s vojáky na růžích ustláno. Oba dva soupeři se již v letošní přípravě potkali, když na Horáckém zimním stadionu zvítězili svěřenci jihlavského trenéra Petra Vlka 3:1. Předešlé čtyři souboje jsou fanouškům obou klubů notoricky známy. Naprosto jednostranný výsledek barážového boje o setrvání resp. postup do extraligy pochopitelně není nutno připomínat. V kabinách obou mužstev se již nedočkavě vzhlíží k ostrému startu nové sezony, a i nasazení a tempo hry se tudíž blížilo extraligovému standartu.

Hosté vstoupili do tradičního přátelského utkání velmi svižně a domácí brankář Josef Kučera, jenž se v brankovišti pravidelně střídá po dobu přípravy s Janem Cháberou, si hned po zahajovacím buly rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek práce. Již v úvodní pětiminutovce čelil po chybách obrany několika nebezpečným pokusům Jihlavských. Největší starosti mu natropila třetí formace hostí ve složení Čachotský, Mareš, Altrichter, v jejichž přítomnosti před Kučerou hořel led. Domácí mužstvo vstoupilo do utkání o něco později.
Prvním vážnějším pokusem byla v páté minutě střela Martínka, kterou Hronek vytěsnil ramenem nad branku. Agilní posila zadních řad ze zámoří zaměstnávala obranu vojáků velmi často. Po odvážném průniku do pásma soupeře předložil puk další nové akvizici Budějovických Mojmíru Musilovi. Ten však z ideální palebné pozice mezi kruhy nasměroval svůj pokus pouze do Hronkovy hrudi. Hráči zpod Černé věže postupně přebírali aktivitu a v 16. minutě měli dokonce možnost hrát 41 vteřin přesilovku pět na tři. Ta se však minula s účinkem a do kabin se šlo za stavu 0:0.

Do druhého dějství vstoupila obě mužstva s cílem vstřelit úvodní gól zápasu. Zejména pak domácí, kteří očividně přepnuli na druhý rychlostní stupeň, měli ke kýženému zásahu do černého blíže. Největší hrozbou pro branku Dukly byla formace vedená Mojmírem Musilem s mladým Jiřím Lálou a rutinérem Petrem Bartošem na křídlech. Syn slavného otce, jenž svého času střílel branky i v dresu se lvíčkem na prsou, těžil ze spolupráce zkušenějších a několikrát velmi nebezpečně ohrozil Hronkovu svatyni. Ve 27. minutě již úvodní trefa zápasu doslova visela na vlásku. Dokonalý zámek předvedl opět třetí útok domácích. Lála vybojoval u hrazení puk, nezištně našel před odkrytou brankou vsetínskou posilu Patrika Lužu, na něhož zívala prázdná branka, ten však odmítl výzvu pohnout dějinami utkání, když rozvlnil pouze boční síť hostující branky.
Útoky se v tu chvíli přelévaly z jedné strany na druhou a skoro půldruhá stovka diváků v hledišti Budvar Arény se rozhodně nenudila. Ve 29. minutě v oslabení zaskakoval za již překonaného Kučeru Štěpán Hřebejk, jenž na brankové čáře zachránil jistý gól. V zápětí se při návratu z trestné lavice mohl nadechnout k samostatnému úniku Josef Jindra, kterému se však nepodařilo zpracovat vyhození domácí obrany. V polovině zápasu se již hostující gólman otáčel za svá záda, když mu pod betony zametl kotouč zpoza branky Petr Sailer. Ani opoře Budějovických se však bývalého svěřence Vladimíra Růžičky překonat nepodařilo. Největší šancí Jihlavy ve druhém dějství byl odvážný průnik Romana Hloucha, jenž se neohroženě vydal mezi dva bránící hráče a jeho výlet obranným pásmem skončil až u dobře chytajícího Kučery. I přes množství brankových příležitostí svítily po čtyřiceti minutách na ukazateli skóre dvě nuly.

Velké nasazení obou mužstev ze druhé třetiny vydrželo i pro závěrečnou část utkání. Ve 45. minutě utkání se mohli hosté ujmout vedení. Po skrumáži před Kučerovou klecí se totiž podle všeho trefil do černého Aleš Padělek. Puk však z branky v mžiku vylétl, a rozhodčí Pešina se bez většího váhaní rozhodl rozpažit. Jednou z největších příležitostí Jihočechů ke vstřelení gólu byla situace ze 45. minuty. Lukáš Hronek se vydal z branky za nahozeným kotoučem, jeho odehrání však nezvládl podle svých představ a nastřelil jen Josefa Štrauba. Ten však nedokázal hostujícího brankáře obstřelit a puk vyslaný z jeho čepele skončil pod gólmanovými betony.
Ve 48. minutě se konečně povedlo pohnout ukazatelem skóre. Naneštěstí pro domácí lovil ze své sítě puk Josef Kučera. Po krásné akci, kdy si vyměnili puk Kuchyňa s Padělkem, následovala tvrdá střela druhého jmenovaného. Tu budějovický brankář neudržel a kotouč za jeho záda dopravil Oldřich Bakus. Radost Jihlavských však měla jepičí život. Dvě minuty po úvodní brance se do střely opřel Petr Jančařík a jeho projektil po lehké teči Radka Bělohlava proklouzl Hronkovi mezi betony a dokutálel se za brankovou čáru. Po vyrovnání bylo k vidění ještě několik šancí, žádná se však nedala označit za vyloženou a pohledné utkání tak skončilo smírně - 1:1.