19.01.2005, Tomáš Zetek, Antonín Vansa

CEB - HKR 11:5 - Nevídané hody jasně pro domácí

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Fanoušci v Budvar Aréně mohli ve středu shlédnout skvělou podívanou. Domácí borci spolu s hráči Hradce Králové pro ně připravili málokdy vídané brankové hody. Nejpilnějším hráčem v utkání byl Radek Dvořák, který si do statistik připsal sedm kanadských bodů za dvě branky a pět přesných asistencí.
Českobudějovičtí fanoušci by museli řádně šátrat ve své paměti, aby si vzpomněli na zápas, kdy naposledy padlo v domácím utkání týmu HC České Budějovice šestnáct branek. Od rozpadu československé federace se tento prapodivný kousek nestal na jihu Čech ani jednou.
Úvod zápasu přitom žádné brankové hody neprorokoval. V první minutě se sice do slušného tlaku dostala domácí první útočná formace, ale Pletkovo zakončení bylo neúspěšné. Hradečtí slušně ubránili i první oslabení, když byl vyloučen Potůček. Jenže v 6. minutě zápasu už domácí vedli. Šimánek obral za hostující brankou s rozehrávkou váhajícího Becka, vybruslil před Hyláka a kotouč mezi jeho betony zametl do svatyně poprvé - 1:0. V čase 6:41 domácí odskočili už o dvě branky. Prospal převzal puk od Pletky, vyjel si sice z ideální střelecké pozice, ale následně poslal exklusivní nahrávku číhajícímu Dvořákovi, který na hranici brankoviště zasouval do prázdné klece - 2:0. České Budějovice se ubránily krátkému tlaku Koldova souboru a v 9. minutě udeřili potřetí. Prospal poslal ideální kolmici najíždějícímu Dvořákovi a ten se ze samostatného nájezdu nemýlil - 3:0. Za dalších 23 vteřin už utíkal hostující brankář Hylák z klece, když Petr Sailer udělal opakovanou střelou tečku za drtivým nástupem domácího mužstva. Místo pardubického juniora Alexandra Hyláka se do branky nastěhoval další mladík Jiří Navrátil. "Náš stabilní náhradník Dušek odjel na univerziádu, proto šel za stavu 4:0 do branky Navrátil. Na Hylákovi leží velká tíha a má právo odejít. Měl toho dost," vracel se ke změně brankářů hostující kouč Ladislav Kolda. Nový muž v královéhradecké brance se paradoxně nejvíce nadřel při přesilové hře svého mužstva. Do samostatných nájezdů se v krátkých intervalech dostali Dvořák a Krstev, leč oba na střídajícím brankáři ztroskotali.

Od druhé třetiny nasadili i domácí do hry druhého brankáře. Za rozhodnutého stavu poslal trenér Josef Jandač mezi tři tyče namísto zkušeného Turka mladíka Cháberu. "Roman udělal nějaký špatný pohyb a natáhl si sval a nemohl se už moc hýbat," vysvětlil okolnosti gólmanské rošády Jandač, který vyloučil, že střídání udělal záměrně, aby dostal do hry za rozhodnutého stavu i druhého gólmana. "Kdyby se Roman nezranil, zápas by stoprocentně dochytal," ubezpečil Jandač. Domácím střelcům však změna gólmana pranic nevadila a vesele pokračovali ve svém ofenzivním snažení. Hned po jedenatřiceti vteřinách druhé části se poprvé v Budvar aréně prosadil po hezké souhře Prospala s Dvořákem Václav Pletka - 5:0. Hosté se poprvé v zápase dostali do vážnější šance o čtyři minuty později. Evan nahodil puk na branku, Chábera ho vyrazil jen před sebe, ale účastník letošní Mistrovství světa do 20 let Roman Červenka nedokázal ani natřikrát skórovat. Taktovky se tak znovu ujali domácí borci, kterým k šesté brance výrazně dopomohlo vyloučení hostujícího Pazdery. Ve 32. minutě počkal Dvořák s přihrávkou na Martínka, který si sjel před Navrátilovu branku a nekompromisně uzavřel půltucet nastřílených branek. Uvolnění domácí zdokumentovali svou pohodu za pouhých dvacet vteřin, kdy demoralizované Východočechy rozebralo do posledního šroubku trio Krstev - Dvořák - Prospal a poslední jmenovaný dal už na 7:0. Za další dvě minutky puk přistrčil Kropáč Robovi, ale zkušený borec nedokázal přesně zakončit. Následnou nudnou čtyřminutovku zakončila překrásná akce Petra Vampoly. Drobný centr proskotačil s toušem přes celé hřiště a v pádu trefil puk přesně mezi Navrátilovy betony - 8:0. Načal tak i šílených osmdesát vteřin, během nichž padly v Budvar aréně celkem čtyři branky. Čestný úspěch hostí zaznamenal po špatném zpracování puku Hanzala prudkou ranou obránce Kolafa. Domácí trenér Josef Jandač však na led vypustil úderné komando Dvořák - Prospal, jejichž překrásnou kombinaci přetavil v devátý gól Václav Pletka. Jenže za dalších dvacet vteřin už měli časoměřiči znovu plné ruce práce. Od modré nahodil puk Táborský a lehká střela překvapivě zapadla za Cháberu - 9:2. Ve druhé třetině tak padlo celkem sedm gólů.

"O přestávce jsem přemýšlel, zda znovu nenasadím do hry Hyláka. Nakonec jsme však usoudili, že je potřeba, aby si odpočinul a že zápas dochytá Navrátil," řekl hradecký kouč Ladislav Kolda. Z podobných důvodů postupně stáhl v průběhu poslední třetiny i Mečiara, Pavla Suchécho, Roubíka a Vondráčka. "Poslední zápasy jsme tahali na tři formace, takže jsem kluky stáhl ze hry, aby si trochu odpočinuli," zdůvodnil zeštíhlení sestavy v závěrečné části hry Kolda. Čekání Českobudějovických na jubilejní desátou branku nebylo příliš dlouhé. Najíždějící obránce Stanislav Neckář zúročil přesnou přihrávku Prospala a vyslyšel volání tribun o dvouciferný výsledek. Gól Neckáře spustil další lavinu ofenzivních nájezdů domácích. V 50. minutě přečíslili hostující defenzivu obránci (!!) Martínek s Krstevem, ale druhý jmenovaný nedokázal nepřesnou přihrávku beka New Yorku Islanders přetavit v další gól. O jedenáctý zásah se pokusili vzápětí ze samostatných nájezdů Sailer a Pletka, ale s oběma zkušenými borci si Navrátil dokázal poradit. Skóroval tak potřetí Hradec Králové. Známé pravidlo "nedáš-dostaneš" potvrdil Petr Domin, který po přihrávkách Korhoně a Luštince snížil na 10:3. Jenže ještě v téže minutě se výborně předvedl Martin Hanzal, který krásně přihrál na brankovišti čekajícímu Musilovi a ten znovu vrátil Jihočechům čtyřbrankový náskok. Úplný závěr už se dohrával takřka z povinnosti. Z férového boje pouze vybočil nezaviněný střet Martínka s hostujícím Potůčkem, který si ze souboje (ne)odnesl několik vyražených zubů. Pětiminutové vyloučení zvládli v závěrečných devětadevadesáti vteřinách využít Hradečtí dvakrát. Nejprve špatně rozehrál Neckář, zkušený Martinec si puk posunul do jízdy a švihem napálil puk nad Cháberovu vyrážečku - 11:4. Pokud Chábera mohl při čtvrté obdržené brance jen bezmocně krčit rameny, při gólu Korhoně se musel červenat. V čase 59:04 vypálil z Pardubic zapůjčený útočník touš z pravého kruhu tak šikovně, že mladý českobudějovický gólman nestihl včas sklapnout své betony. Jihočeši však posledních šestapadesát sekund s přehledem uhlídali a závěrečnou sirénu symbolicky oslavili nájezdem tří hráčů na jediného beka. Přihrávka Jindry na Vampolu v poslední sekundě však byla až příliš nepřesná.

Lubomír Korhoň
Josef Jandač (Č. Budějovice): Zápas jsme prakticky rozhodli do desáté minuty a poté se utkání již jen dohrávalo. Někteří hráči hráli s chutí a dokázali udržet koncentraci po celých šedesát minut, jiní to v závěru nedokázali. Hlavně Chábera mě zklamal, protože jsme dostali úplně zbytečné góly.

Ladislav Kolda (Hradec Králové): Utkání jsme velice špatně rozehráli. Měli jsme z domácích velký respekt, v úvodu jsme udělali dvě chyby, za které jsme byli rychle potrestaní. Začátek zápasu udal směr a nakonec jsme tady dostali pořádný výplach. Musíme na to co nejrychleji zapomenout a soustředit se na další zápasy.