28.10.2008,

Reportáž ze zápasu: Sparta Praha – České Budějovice 5:3

První třetina měla jen jeden tým a tím byla domácí Sparta. V prvních několika minutách domácí hokejisté stále útočili, ale nedařilo se jim přesněji zakončovat. V polovině první třetiny střílel od modré Husák, jeho pokus brankář Hrubec vyrazil těsně před sebe a s nebezpečnými dorážkami sparťanů si také poradil. Za množství šancí, které si Sparta vytvořila, byla i odměněna vedoucí brankou. Obránce Patrik Husák si nabruslil před branku a dobře mířenou střelou otevřel skóre zápasu. Sparťané ve svém úsilí nepolevovali, jihočeši se s vypětím všech sil bránili. Druhý gól v síti jihočeského brankáře padl v přesilové hře Sparty, kterou bleskově využil Lukáš Drvota. Budějovice se po druhé obdržené brance lehce probrali a začali bruslit. Dokázali se i chvílemi usadit v pásmu Sparty, hlavně při nabídnuté přesilovce. Tu nevyužili a tak se šlo do kabin za stavu 2:0 pro domácí.

Druhou část zápasu zahájili budějovičtí náporem a zlepšeným pohybem na ledě. Sparťané uspokojení svým vedením měli plné ruce a nohy práce, aby se ubránili jihočeským atakům. Domácí musel několikrát zachraňovat pozorný brankář Novotný. Hlavně při šancích Marka a Horáka. Hráči Sparty si první vážnější příležitost vytvořili až na sklonku 28. minuty, když neúspěšně zakončoval Slaba. Budějovice se nakonec snížení dočkali, když ve 35. minutě ujížděli dva hostující hráči na jediného obránce domácích a celou akci přesně zakončil Josef Rezek. Sparta po obdržené brance zvýšila aktivitu a vynutila si přesilovou hru, kterou i využila. Po souboji v rohu kluziště se před brankářem zjevili dva osamocení útočníci Sparty a vyšachovali brankáře Hrubce, mezi střelce se zapsal Petr Kafka. Budějovice nesložili zbraně a vzápětí snížili brankový rozdíl na jediný zásah. Když střelu Marka tečoval přesně Stanislav Polodna. Třetina už se dohrála bez vážnějších šancí a na konci druhé třetiny byl stav 3:2 ve prospěch Sparty.

Mountfield, posilněn dobrou druhou třetinou, vstoupil do závěrečné dvacetiminutovky aktivně, až z té snahy pramenil zbytečný faul. Sparta sehrála přesilovku dobře a když se puk po ose Pekárik, Kořínek dostal k volnému Petru Vošmikovi bylo to rázem opět o dvě branky. Domácí se vedením uklidnili a vytvořil si několik dalších šancí. Jihočeši se snažili rychle odpovědět a vytvářeli si slušné palebné pozice, kterých se ale brankáře Novotného nedařilo překonat. Budějovický tlak přerušilo další vyloučení, ale paradoxně při něm vstřelili kontaktní branku. Roman Horák vyvezl puk až do pásma Sparty, objel branku a střelou z otočky překvapil Novotného. Domácí se nezhroutili a chtěli utkání dohrát na polovině soupeře, další dobré střelecké pokusy si připsali Kutlák a Vošmik. Obrovskou šanci na vyrovnání měl budějovický Polodna, kterého pěknou žabičkou vyslal do brejku Rezek, ale hráč s číslem 24 mezírku mezi Novotného betony nenašel. Hosté si minutu a půl před koncem vyžádali oddechový čas, po něm zkusili hru bez brankáře. Při níž pečetil výhru domácích gólem do prázdné branky Petr Morkes.

David Volek (trenér HC Sparta Praha): „Po dnešním utkání jsme spokojení. Bojovali jsme od začátku, mužstvo nadále prochází nějakými obměnami, ale už dostává takovou jasnější podobu. Musím poděkovat všem hráčům, kteří se zapojili do utkání za bojovnost, statečnost a za vítězství. Důležité bylo, že jsme za stavu 2:1 dali na 3:1, za stavu 3:2 jsme zvýšili na 4:2 a že jsme rychle ukončili jejich závěrečnou power-play.“

Milan Kupka (trenér HC Mountfield): „Dnešní utkání se hodnotí těžce. Určitě jsme tu promarnily body, i když Sparta byla lepší. Ze začátku byla hladovější po brankách, což jí přineslo tři kýžené body. My jsme se rozjížděli pomalu a přitom nám domácí utekli. Dnes rozhodlo, že jsme si vytvořili méně šancí než Sparta.“