26.12.2009, Miroslav Mayer

Začal mezinárodní turnaj žáků

Č. B u d ě j o v i c e - Na zimním stadiónu v Hluboké nad Vltavou byl v soboru večer slavnostně zahájen turnaj „O křišťálový puk – Memoriál Miroslava Dvořáka“. Slavnostní zahání obstaral zápas Jihočeského výběru s týmem HC České Budějovice. Po slavnostním úvodu se naplno rozběhla bitva mezi oběma týmy. Vítězství nakonec získal tým HC České Budějovice. Nejlepším hráčem zápasu byl z vítězného týmu vyhlášen obránce Michael Kutiš.

Zápas začal za úplné tmy, kdy pouze za svitu reflektorů na led postupně vyjížděla jednotlivá mužstva. Hlasatel představoval jednoho hráče po druhém. Pak následoval úvodní proslov a připomenutí osobnosti Miroslava Dvořáka. Slavnostní buly vhodili společně paní Dvořáková, nejmladší vnuk David a rodinný přítel František Výborný. Pak se pod osvětleným hradem začal prestižní souboj Jihočeského výběru a týmu HC České Budějovice.

HC České Budějovice – Výběr Jihočeského kraje 5:1 (1:1. 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. Vopelka (Pýcha), 28. Samohejl, 32. Vopelka (Vácha, Pýcha), 36. Kutiš (Samohejl), 44. Samohejl – 7. Škrdleta (Banci, Straka).

Zápas začal svižně. Obě mužstva se od začátku pustila do svého soupeře a nic si nedarovali. Jako první se radoval Jihočeský výběr. Banci našel před brankou volného Jana Škrdletu a ten se nemýlil. To budějovické hráče trochu zarazilo, ale neodradilo od další snahy. Vyrovnání přišlo o dvě minuty později. Po krásné hokejové akci našel Pýcha úplně volného Lukáše Vopelku a ten trefil odkrytou branku. První třetina byla výsledkově i herně vyrovnaná.

Po krátkém odpočinku se začala hrát druhá třetina a postupně v ní začínali českobudějovičtí mít převahu. Nejprve ovšem zvinila tyčka. Michael Kutiš našel perfektně Smejkala a ten šel sám na Štekra, ale trefil pouze tyč. Druhý gól dali českobudějovičtí hráči až po polovině zápasu. Po samostatné akci se mezi nohy brankáře trefil Pavel Samohejl. Více branek ve druhé třetině k vidění nebylo. Každopádně převaha byla již na hokejkách českobudějovických hráčů.

Hned v úvodních minutách závěrečné části hry dali českobudějovičtí hokejisté další branku a tím definitivně zlomili odpor Jihočeského výběru. Autorem branky byl opět Lukáš Vopelka. Pak následovala v rchlém sledu vyloučení na obou stranách, která zůstala nepotrestána. Až pod 36. minuty. To se z trestné lavice vracel Michael Kutiš a dostal přesnou přihrávku od Samohejla. Kutiš jel sám na branku a jeho střela se od tyče odrazila od zad brankáře a skončila v brance. Jihočeský výběr sice utkání nevzdal a statečně bojoval, ale už nebylo v jeho silách s výlsdkem něco udělat. V závěru byl ještě faulován při svém úniku Pavel Samohejl a bylo nařízeno trestné střílení, která sám postižený proměnil a stanovil konečnou podobu výsledku na 5:1.

Na závěr byli vyhlášeni nejlepší hráči z obou mužstev. Odměnou jim byly podepsané hokejky od Radka Dvořáka a David Výborného. Z týmu HC České Budějovice byl vybrán Michael Kutiš a z Jihočeského výběru to byl Šimon Červinský.

Sestavy mužstev

HC České Budějovice: Dudáček – Holub, Werner, Malovec, Křikava, Kutiš, Šesták – Matoušek, Jáchym, Samohejl - Pýcha, Vopelka, Vácha - Smejkal, Šafář, Suchánek - Macháček.

Jihočeský výběr: Štekr – Blažek, Brož, Straka, Kubička, Veselý, Košař, Heřmánek, Jon – Šergl, Nehoda, Horák, Škrdleta, Šuhaj, Duchoň, Banci, Indrák, Červinský.

Ohlasy po zápase

Pavel Pýcha (HC České Budějovice): Jsme šťastní, že jsme vyhráli. První třetina byla hodně vyrovnaná. Inkasovali jsme gól po vlastní chybě. Naše snaha se později projevila vyrovnáním a pak už, v druhé půlce zápasu, jsme byli jasně lepší.

Jaroslav Brabec (Jihočeský výběr): Kluci bojovali a odvedli to co je v nich, to co umí. Budějovice tam mají pár hráčů, kteří jsou šikovnější. Přetlačili nás a byli lepší. Začátek nám vyšel sice parádně, ale naše školácké chyby soupeř trestal.

Šimon Červinský (Jihočeský výběr): Atmosféra zápasu pod širým nebem byla pěkná. Škoda, že jsme zápas nevyhráli. Hrál jsem tady poprvé a mrzí mě, že jsme nevyhráli. Prvních deset minut jsme si plnili své úkoly, ale pak jsme to už kazili a dostali jsme zbytečné góly. Za cenu jsem rád, protože jsem už dlouho žádnou cenu nevyhrál.

Michael Kutiš (HC České Budějovice): Čekal jsem, že zápas bude pomalejší. Soupeř mě překvapil, čekal jsem, že bude horší.

Další zápasy se v Budvar aréně a na Hluboké nad Vltavou odehrají v neděli a v pondělí.