07.09.2011, Matěj Mayer

Sparta hrála nečistě a to se otočilo proti ní, říká Peter Mikuš

Č. B u d ě j o v i c e – Hokejisté HC MOUNTFIELD nakonec zvládli včerejší napínavou bitvu se Spartou. Soupeř vedl ještě čtyři minuty před koncem 3:1, českobudějovičtí hráči však dokázali zabojovat a dvěma brankami stav utkání vyrovnali. V prodloužení byli šťastnějším mužstvem Jihočeši a připsali si tedy do tabulky dva body. Sparta v utkání zaznamenala čtrnáct dvouminutových trestů! „Byly tam zákroky na hlavu, takže se to spíše nakonec otočilo proti nim,“ myslí si Peter Mikuš.
Zhodnoťte utkání se Spartou.
Nezačali jsme nějak extra dobře, v nějakém extra tempu. Pak se to nějak otočilo a hráli jsme celkem dobře. Sparta hrála dost tvrdě a nečistě, takže se vylučovalo a měli jsme hodně přesilovek. Nakonec jsme i z přesilovek vyrovnali. Na nájezdy už je to padesát na padesát a my jsme uspěli, takže jsme vyhráli.

Ve druhé třetině jste předvedl čistý bodyček, který vyvolal na straně Sparty docela horkou krev. Jak jste to viděl vy?
Já jsem věděl, že jsem ho trefil zadkem, takže tam o faul nešlo. Trefil jsem mu nohu a on jí má teď bolavou v koleni, má tam koňara. Je to ale Slovák (Adam Lapšanský, pozn. red.), takže určitě nešlo o úmysl. (smích)

Po tom zákroku se zdálo, že měla Sparta černo před očima a šla do vás ještě tvrději.
Asi jí to nastartovalo, ale každopádně hrála nečistě. Byly tam zákroky na hlavu, takže se to spíše otočilo proti nim. Díky tomu jsme vlastně vyrovnali a zápas jsme vyhráli.

Jak jste viděl přesilovou hru, kterou jste hráli v prodloužení? Vaši spoluhráči drtili Spartu v jejich pásmu a na konci už skoro neměli síly dojít ani na střídačku.
Kluci je tam zavřeli na celou přesilovku do třetiny a když hrajete čtyři na tři, tak se těžko odchází střídat. Hráli jsme to dobře, jen je škoda, že to tam nepadlo.

Skončila základní část European Trophy. Zamlouvala se vám tato soutěž?
Soutěž je to velmi kvalitní, je to rychlé a je to lepší než hrát stále proti českým klubům. Zahráli jsme si proti týmům z Rakouska, Finska, hráli proti nám v těchto týmech i hráči z Kanady, takže to beru určitě pozitivně.

Který zápas v European Trophy měl podle vás nejlepší úroveň?
Byl to zápas proti Kuopiu. Vyhráli jsme tam nakonec na nájezdy a podle mě to byl nejlepší zápas.

„Měli bychom zapracovat na přesilovkách“, myslí si Jiří Šimánek

Věřili jste ještě vůbec, že nakonec zápas dotáhnete na remízu?
Hráli jsme dlouhou přesilovku pět na tři. Nejdřív jsme ji neproměnili, ale nakonec se to povedlo. Dali jsme rychlý gól na 2:3 a ještě nám zbývala jedna přesilovka, takže nějaký čas stále byl a my jsme tu šanci využili.

Dali jste dnes tři branky v přesilové hře. Jinak vám ale přesilovky příliš nešli, na straně Sparty bylo čtrnáct menších trestů.
No určitě dneska zezačátku naše přesilovka nebyla dobrá. Měli jsme dát víc gólů při hře pět na tři. Nebyl klid na hokejkách a nebylo to ono.

Co musíte ještě zlepšit do začátku extraligy? Jsou to právě přesilové hry a produktivita?
Na začátku sezóny vždycky rozhodují přesilovky, protože týmy většinou mají sil dost. Měli bychom na nich určitě zapracovat, protože právě z přesilových her padají důležité góly.

Co říkáte na nájedy, kde už je to spíše o štěstí a šikovnosti útočníků?
Zatím jsme se dostali do nájezdů letos dvakrát a dvakrát jsme zvítězili, takže spokojenost.

Jak vůbec hodnotíte dosavadní účast v European Trophy?
Tak určitě to byly lepší zápasy než bychom hráli proti soupeřům z extraligy. Hráli jsme proti jiným týmům a bylo to znát, protože náboj byl úplně jiný než v klasických přátelských utkáních.

„Sahali jsme po vítězství,“ hlásí brankář Sparty Martin Falter

Pohled z druhé strany tábora poskytl brankář Sparty Martin Falter a nelíbil se mu zejména výkon rozhodčích. Sparťané byli potrestáni čtrnácti dvouminutovými tresty a navíc ještě Michalové Broš a Sersen obdrželi "desetiminutovku". „Každý, kdo byl na tomto zápase, tak si asi udělal obrázek, protože to, co tady dnes předvedli dva pánové, tak to byl podle mě vrchol. Buďme rádi, že to je zatím příprava,“ prohlásil sedmadvacetiletý brankář.

Vzápětí připojil další svůj názor v reakci na četná sparťanská vyloučení. „Nemyslím si, že bylo utkání objektivně posuzováno. Protože fauly byly na obě strany. Já neříkám, že to fauly nebyly, ale určitě si nemyslím, že to byla tak jednostranná záležitost. Když máte dvě minuty oslabení pět na tři a ještě k tomu je vyloučen další hráč a ta samá situace pak nastane znova, tak si myslím, že to normální není. Ale stalo se.“

Martin Falter se pak konečně pustil i do hodnocení samotného utkání. Jihočeši ho zaměstnávali sprškou střel a nakonec bylo napočítáno hned 45 puků mířících na jeho klec. „Dneska se mi chytalo určitě dobře, byl jsem v permanenci, šlo na mě hodně střel,“ potvrdil brankář. Pak se pustil i do hodnocení českobudějovických gólů. „První gól jsem dostal po dorážce, druhý byl v našem oslabení pět na tři. Při třetí brance mi tam lehce někdo sáhnul a tečoval to. Zamrzí to, když to bylo ještě čtyři minuty před koncem 1:3, tak jsme to mohli urvat, ale dnes nám nebylo přáno,“ myslí si.

Českobudějovičtí dvěma brankami v posledních čtyřech minutách vyrovnali z 1:3 na 3:3 a šlo se do prodloužení. „Určitě je dobře, že jsme si zkusili také prodloužení, i když je pravda, že jsme ho část odehráli v oslabení,“ hodnotí Martin Falter. Když se ani v prodloužení stav nezměnil, přišli na řadu samostatné nájezdy. „Nájezdy mi bohužel dneska nesedly a dostal jsem dva góly ze dvou,“ přiznává Falter, kterého v této disciplíně překonali Milan Gulaš s Rostislavem Martynkem a rozhodli o vítězi utkání.