15.11.2021, Tomáš Kučera

Motor vyhlíží 1000. výhru v nejvyšší soutěži!

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Obrovská tradice českobudějovického hokeje se doufejme co nejdříve zhmotní v překrásném jubileu. Jediná výhra dělí náš klub od kulaté tisícovky v historii české a československé nejvyšší soutěže. První vítězství přišlo hned v první den tehdejší Státní ligy - 3. ledna 1937. Po téměř 85 letech bojů se teď Motor přiblížil krásnému kulatému jubileu. Pojďme si připomenout předchozí jubilejní výhry bohaté českobudějovické (extra)ligové historie.

1. výhra

3. ledna 1937 se začala psát historie československé nejvyšší ligové soutěže. Hned v úvodní den přivítal českobudějovický Stadion Mladou Boleslav a začal skvěle - výhrou 3:0. Hned ve 2. minutě zápasu se prosadil domácí útočník Václav Špatný, ten přidal ve 23. minutě i druhou branku a dvě minuty před koncem uzavřel skóre Vítězslav Aibl. První historickou nulu naší ligy tehdy vychytal českobudějovický Karel Dědič.

Sestava ČB: Karel Dědič - Josef Ryneš (C), Josef Zasadil - Václav Špatný, Narcis Kotous, Vítězslav Aibl - Bohumil Cvach, František Mizera, Leopold Vávra.

10. výhra

Na desátou výhru se ale čekalo dlouhá léta. Liga se totiž mezitím rozpadla, tři sezony se nehrála vůbec, poté ji hrálo jen 6 týmů a i když Jihočeši ani za války nechyběli, hráli vesměs o záchranu, k čemuž stačila někdy i jediná výhra. Po válce se ale začalo vyhrávat více. Jubilejní 10. vítězství přišlo 25. ledna 1946, kdy Stadion vyhrál na Štvanici s Podolím 2:0. Ve druhé třetině dal gól Čeněk Pícha a v poslední vše pečetil Leopold Vávra. I tentokrát českobudějovický brankář udržel nulu, byl to tehdy Josef Vacek.

Sestava ČB: Josef Vacek - Vítězslav Aibl (C), Roman Charypar, Jaroslav Schrabal - Stanislav Pícha, František Mizera, Čeněk Pícha - Jan Homolka, Leopold Vávra, Jiří Macelis. Trenér: Václav Piloušek.

50. výhra

Na polovinu stovky se čekalo do roku 1953, tehdy 14. listopadu startoval českobudějovický Slavoj sezonu duelem se Spartakem Motorlet Praha, který ovládl v poměru 5:3. Branky padaly po minutách následovně: 33. Karel Šůna, 36. František Mizera, 47. Karel Bílek, 51. Vlastimil Hajšman, 55. Zdeněk Fiala za České Budějovice, 12. Jiří Sekyra, 26. Josef Kratochvíl, 50. Miroslav Rejman za Motorlet.

Sestava ČB: Zlatko Červený - Antonín Španinger, František Vacovský, Václav Lenc, Čeněk Pícha - Vintíř Němec, František Mizera (C), Karel Šůna - Vlastimil Hajšman, Zdeněk Fiala, Karel Bílek - Josef Buřič. Trenér: Václav Piloušek.

100. výhra

S větší porcí zápasů se snadněji sbírala i vítězství. To sté si připsal Slavoj 13. ledna 1962 proti tehdejší Dukle Litoměřice hlavně díky skvělé první třetině, kterou brankami Zdeňka Kauckého, dvěma trefám Julia Šembery a gólu Miroslava Höniga vyhrál 4:1. Nakonec duel skončil 6:4, když se za domácí prosadili ještě jednou Hönig a 10 sekund před koncem Jan Maxa. Za Duklu snižovali Jan Havel, Milan Horák, Zdeněk Hrabě a Josef Houška.

Sestava ČB: Jan Vodička - Rudolf Houfek ml., Antonín Španinger, Zdeněk Jirků (C), Petr Turek - Vlastimil Hajšman, Josef Buřič, Jaroslav Houfek - Miroslav Hönig, Josef Cvach, Zdeněk Kaucký - Julius Šembera, František Rob, Jan Maxa. Trenér: Zlatko Červený.

250. výhra

Čtvrt tisícovky výher, to už je slušná porce. Motoru se podařilo ji završit 14. března 1980. Na jih Čech tehdy přijel tým Košic, ale odjížděl s nepořízenou. Při vítězství 5:2 se trefovali Jaroslav Pouzar, Jiří Lála, Ladislav Kolda, Norbert Král a Jaroslav Liška, tedy vesměs klubové ikony. Snižovali košičtí Igor Liba a Milan Jančuška.

Sestava ČB: Vladimír Plánička - Miroslav Dvořák st. (C), Josef Vondráček, Ladislav Kolda st., František Joun, Josef Květoň, Josef Novák - Jiří Lála st., Michal Vondrka st., Jaroslav Pouzar - Vladimír Caldr, Václav Mařík, Jan Klabouch - František Čech, Norbert Král, Josef Anderle - Václav Kobliška, Milan Král, Jaroslav Liška. Trenér: Josef Horešovský.

500. výhra

Premiérový ročník samostatné české nejvyšší soutěže, tehdy nově zvané extraliga, byl svědkem pětisté vítězné radosti česobudějovického týmu. 24. října 1993 zajížděli Jihočeši do Pardubic, kde se jim v historii nikdy moc nedařilo. Tentokrát ale branky Romana Horáka a Kamila Ťoupala stačily na vítězství 2:1. Za domácí pouze snižoval Petr Pavlas.

Sestava ČB: Roman Turek - Martin Beníšek, Pavel Bláha, Petr Mainer, Jan Němeček, Michael Kubíček, Kamil Ťoupal - Radek Bělohlav, Radek Ťoupal, Roman Božek - Luboš Rob st., Roman Horák st. (C), Pavel Pýcha st. - Josef Podlaha, Filip Turek, Jaroslav Brabec - Arpád Györi. Trenér: Jiří Vrba.

750. výhra

Než přišlo třičtvrtě tisícovky, opět uteklo v Malši i Vltavě nedaleko stadionu hodně vody. 3. února 2006 cestovalo tehdejší HC České Budějovice do Vítkovic. Skóre sice otevřel v 17. minutě domácí Tomáš Káňa, ale pak už se radovali jen hosté. Ve 28. minutě vyrovnal Petr Gřegořek a vítěznou trefu zaznamenal ve 47. minutě Viktor Hübl. Konečný výsledek 2:1 pro České Budějovice.

Sestava ČB: Roman Turek - Petr Gřegořek, Zdeněk Kutlák, Tomáš Harant, René Vydarený, Ján Mucha, Ivo Kotaška - Ondřej Veselý, Kamil Brabenec, Michal Hudec - Petr Sailer, Viktor Hübl, Jiří Šimánek - Jindřich Kotrla, Tomáš Vak, Radek Bělohlav (C) - Štěpán Hřebejk. Trenér: Josef Jandač.

Dlouhých 15 let pak trvalo, než se českobudějovický hokej turbulentní dobou probojoval až k hranici tisíce výher. Teď je poslední krůček od téhle úžasné mety. Kdy ji motoráci pokoří?