10.10.2006, David Lukeš

Měli jsme víc štěstí než proti Zlínu, raduje se Kamil Brabenec

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Po utkání budějovického Mountfieldu s kladenským Rabatem netleskalo nadšené publikum jako po zápase se Spartou, ale děkovačku na led směřovalo publikum vděčné. Jihočeši nepředvedli strhující obrat á la Sparta, tentokrát dokráčeli k vítězství po klidnějším průběhu. Tři body jsou však určitě cenné i bez hororového přídavku. Mužem zápasu byl bezesporu Kamil Brabenec, který první branku vstřelil a další dvě připravil. "Řekli jsme si, že budeme přesilovky hrát jednoduše. Šlapal jsem do brány, puk mi přistál na hokejce a já měl prázdnou bránu," podává zdánlivě jednoduchý recept na zlomení zápasu úspěšný střelec.
Podle oficiálního zápisu přestříleli domácí tým Rabatu 47:24. Tak drtivé převaze ale úvod třetí části a hlavně celá první třetina nenasvědčovaly. Vlažný úvod je v domácích utkáních pro Jihočechy v poslední době typický. Zatímco po duelu s Vítkovicemi se borci Mountfieldu jako ve střeleckém nebi cítit nemohli, Spartu i Kladno nakonec udolali díky lépe zvládnuté druhé polovině zápasu. "Mužstvo takhle hraje poslední zápasy, ale dneska jsme třeba měli to štěstí, které jsme ve Zlíně neměli," prozrazuje Brabenec a dodává: "První třetina byla z naší strany taková upracovaná. Jakmile dáme první gól, tak se obrovsky zvedneme, začnou nám jít nohy, přihrávky mají oči a hra je o něčem úplně jiném." Úspěch se v letošní sezóně na budějovické straně pojí s přesilovkami. Jejich dobré zahrání se často podepíše pod plným bodovým ziskem. Nejinak tomu bylo i v zápase s Kladnem. Dvě z celkových tří gólových tref přišly na svět v situaci, kdy si odpykával trest hostující hráč. "Řekli jsme si, že budeme hrát přesilovky jednoduše. Míša Hudec měl puk na mantinelu, já šlapal do brány, puk mi přistál na hokejce a já měl prázdnou bránu," zní popis první brankové situace. "Z mého pohledu jednoduchá práce, dík patří Michalovi" nezapomíná forvard Mountfieldu vyzdvihnout perfektní přihrávku parťáka z útoku. Ačkoli u druhé branky Brabencovo jméno nefiguruje v kolonce střelce ani asistenta, tento gól jde na vrub právě jemu. Kanadský bod mu upírá nové pravidlo rušící druhé nahrávky. Kamil Brabenec v honbě za nahozeným kotoučem přebruslil tápající kladenskou obranu a tísněn stačil předložit kotouč před Orcta, kde si už dvojice Hudec - Hübl věděla rady.
Třetí gól, opět přesilovkový, už bodové konto důrazného křídelníka obohatil. Po jeho přihrávce přesně a tvrdě pálil bek René Vydarený. Svůj podíl na této situaci Brabenec skromně tlumí: "Já jsem přihrával křížně přes třetinu na Rendu. Přihrávka nebyla přesná, takže on si puk musel dobruslit na modrou a pak všechno propálil.". Od podobných pohrom byla dnes večer budějovická branka ušetřena, Roman Turek neinkasoval a vychytal tak své druhé letošní čisté konto. "Eda chytá ve vynikající formě, dokáže nás dostat z hodně průšvihů," uzavírá Kamil Brabenec komplimenty šéfovi budějovické defenzívy.

Na kladenské straně taková radost panovat nemohla. Zdeněk Orct sice čelil v první třetině budějovickým střeleckým pokusům zdatně, ve druhé části už ale svou svatyni uhlídat nedokázal. I když ani jeden gól nemůže být připsán čistě na jeho vrub, do poslední třetiny už nenastoupil. Nahradil ho Jakub Lev. "Orymu beci moc nepomohli, tak jsem tam šel já, abych si taky zachytal," vypráví mladý sympaťák z kladenské branky, jako by se nechumelilo. Zároveň podpořil kladenskou jedničku. V prvním případě jí překonal nekrytý Brabenec, podruhé tentýž hráč na sebe navázal hned celou kladenskou obranu a dílo zkázy z pohledu hostí dokonali volní Hudec s Hüblem. "U třetího gólu si nemyslím, že by to byl čistý průstřel. Z mého pohledu mu tam stínil obránce a Ory už nestihl u tyčky zareagovat," vylepšuje Orctovo vysvědčení Jakub Lev. Co se týče hry celého týmu, neváhá už ale sypat na hlavu kolektivní popel. "První a třetí třetinu jsme nehráli špatně. Ale druhá část byla z našeho pohledu úplně odevzdaná. Budějovičtí nás v ní přehráli, byli dřív u všech puků, chyběl nám důraz před brankou. Za stavu 3:0 se to už těžko obrací," hledá příčiny faktu, že Rabat odjíždí s prázdnou a dodává: "Měli jsme patnáct, šestnáct střel na bránu, s tím nemůžeme vyhrát.".
V poslední třetině a zejména v její druhé polovině byla na hokejistech Mountfieldu znát patrná úleva a několikrát hosty přitlačili před jejich branku. Ta už však odolala a lví zásluhu na tom má mladý brankář, který vychytal celkem šestnáct budějovických střeleckých pokusů. Ne všechny byly jednoduché. "Nastoupil jsem tu poprvé a nedostal jsem góla, tak snad dobrý," prohodí s úsměvem skromně před odchodem k autobusu.