26.05.2014, Michal Špírek

Jak se dařilo zástupcům jihočeského hokeje na mistrovství světa v Minsku?

Brankářská dvojice Salák - Kovář a útočné trio Novotný, Vondrka a Gulaš. To byli vyslanci jihočeského hokeje na právě skončeném mistrovství světa v běloruském Minsku, kde Češi obsadili nepopulární čtvrté místo. Až na Gulaše zasáhli všichni ze zmíněných hokejistů do hry, jak se jim vedlo?

Alexander Salák byl od začátku pro trenéra Růžičku prvním brankářem a svými výkony potvrdil na mistrovství světa svou extratřídu, byť jeho výsledné statistiky nejsou nijak oslnivé. Jen v jediném utkání MS nezačínal v bráně od začátku, v deseti zápasech inkasoval celkem 22 branek (průměr 2,29 branky na zápas), s procentuální úspěšností 89,72%. Ani spolehlivost Saláka (který se v letošní sezóně před olympiádou připravoval i s týmem Motoru) nakonec k medaili nepomohla. Ale byl to právě on, kdo se vydatnou měrou zasloužil o čtvrtfinálové vítězství nad USA a dal českému hokeji naději na velký úspěch. Důrazně se přihlásil o stálé místo v reprezentačním kádru, kde má nyní náskok před ostatními českými brankáři.

Jakuba Kováře jako kdyby v reprezentaci opustila paní Štěstěna. Pětadvacetiletý brankář v národním týmu zažíval dříve jen povedené zápasy, před olympiádou v Soči pak byl dokonce pasován například Dominikem Haškem (a nejen jím) na českého brankáře číslo jedna současnosti. Jenomže od té doby se Kovář v reprezentaci ne a ne chytit - jako kdyby se zde puky rozhodly jeho tělu vyhýbat. Na olympiádě v Soči inkasoval tři góly od Švédů během úvodní třetiny, na turnaji EHT ho Rusové zasypali šesti góly a Kovářovi nevyšel ani jeho jediný duel na letošním MS. Proti Kanadě (3:4) stál v bráně 36 minut, po čtvrtém inkasovaném gólu z třinácti střel přenechal místo Salákovi. Kovář v reprezentaci jistě ještě dostane šanci přesvědčit o svých nesporných kvalitách.

Centr Jiří Novotný má za sebou vydařenou sezónu v pražském Lvu, kterou korunoval svými vystoupeními na MS. Na turnaji se Novotný probojoval postupně až do první formace, na ledě strávil celkem 178 minut, po Klepišovi nejvíce ze všech českých útočníků. Zaznamenal jednu trefu z osmnácti střel na bránu a k tomu přidal dvě asistence, hrál přesilovky i oslabení. Novotný patří k hokejistům, kteří finančně pomohli Motoru k jeho zrození. Po zápase o třetí místo byl vyhlášen za nejlepšího hráče utkání z českého výběru. Byl čtvrtý nejlepší ze všech centrů mistrovství na buly s úspěšností 63 %. Dříč a poctivec si na svou čtvrtou medaili z mistrovství světa musí počkat.

Útočníka Michala Vondrku zařadil Růžička mezi vyvolené až po čtvrtém utkání turnaje, kdy byl dopsán na soupisku. Nakonec stihl za šest zápasů odehrát 82 minut, během nichž vypálil Vondrka osmkrát na bránu. K zisku kanadského bodu to ale nevedlo. Působil ve čtvrté formaci, svou práci si odvedl, na větší vyniknutí neměl prostor.

Milan Gulaš, další odchovanec českobudějovického hokeje, odcestoval na mistrovství světa v roli náhradníka, ale na konečnou soupisku kouče Vladimíra Růžičky nakonec dopsán nebyl. Stejně jako před čtyřmi lety tak odjel Gulaš z dějiště šampionátu předčasně a start na vrcholné hokejové akci se mu tak nadále výhýbá.

Na mistrovství světa se pak objevil už jen jediný další hráč, který má za sebou starty v českobudějovickém dresu. Byl jím devětatřicetiletý běloruský gólman Andrej Mezin. Ten působil na jihu Čech v sezóně 2003/04. Světový šampionát na domácí půdě byl pro něj již dvanáctým v kariéře. Naskočil ale jen do jediného zápasu, v duelu s USA inkasoval šestkrát. Zaznamenal tak smutný rekord mistrovství světa - žádný jiný gólman v historii si nepřipsal na šampionátech více porážek, Mezin jich má osmadvacet.