Banes Motor České Budějovice
11.09.2003, Milan Dvořák

Budějovice začínají ve Zlíně

V pátek vyjíždí ze své stanice dlouhý extraligový vlak, Budějovice se na jeho cestě podívají do moravského Zlína. Dokáží budějovičtí hráči zúročit náročnou letní přípravu a přivezou si domů své první letošní body ? Odpověď se dozvíme v pátek večer...

Zlínský hokej a jeho historie:


Počátky ledního hokeje ve Zlíně se datují od roku 1929, kdy byl založen klub SK Baťa Zlín. Mužstvo sehrálo 13. ledna 1929 své historicky první utkání se Sokolem Kroměříž (podle některých pramenů byl soupeřem SK Přerov) a prohrálo 2:7.V sezóně 1930/31 sehráli hokejisté celkem šest zápasů, z toho pět utkání bylo odehráno ve Zlíně a jedno v Kroměříži. Bilance těchto utkání byla tři vítězství, dvě remízy a jedna porážka s celkovým skóre 11:8. Mužstvo v této sezóně bojovalo ve druhé třídě a připravovalo se na postup do nejvyšší soutěže. To se podařilo hned v následující sezóně 1931/32, kdy po sehrání pěti utkání mužstvo dobylo první místo a postoupilo do první třídy s osmi body a poměrem branek 7:4.

Zlínský hokej i po pohnutých letech druhé světové války vegetoval pouze na přírodním ledě. V ročence ZSJ Svit z roku 1949 se opět konstatuje, že lední hokej ve Zlíně vzdychá a dívá se směrem k Ostravě, Brnu, Olomouci, Jihlavě, i dále do zemí českých a slovenských, kde všude již našli způsob, jak úroveň ledního hokeje zvýšit. V tomto roce se 1. oddíl umístil na prvním místě a 2. oddíl na druhém místě mistrovství první třídy. Sezóna 1957/58 byla přelomem v rozvoji gottwaldovského hokeje, neboť město se dočkalo svého zimního stadionu. Po několika letech očekávání přízně přírody byla konečně na světě vlastní umělá ledová plocha.

V sezóně 1958/59 bylo započato v přípravách na novou soutěž i s novým názvem - TJ Gottwaldov. Sezóna byla generálním obratem ve výkonnosti gottwaldovského hokeje, neboť jako nováčku soutěže se A mužstvu podařilo zvítězit ve své skupině divize (oblastní skupiny) a vítězstvím v předposledním kole nad Duklou v Olomouci 6:3 si zajistilo postup do druhé hokejové ligy. Sezóna 1959/60 byla nejúspěšnější v rozvoji gottwaldovského hokeje. Mužstvo jako nováček II. hokejové ligy dovedlo k všeobecnému překvapení v soutěži zvítězit, když od prvního do posledního kola neopustilo vedoucí postavení. Velkou zásluhu na úspěchu mají i diváci, kteří ve velkém počtu přijížděli povzbudit své mužstvo i na cizí stadiony. Například na předposlední utkání v Opavě přijelo 12 autobusů, 5 "stojedenáctek" a mnoho osobních vozů. Významného úspěchu dosáhlo také druhé mužstvo oddílu, které se po vyrovnaných výkonech umístilo na prvním místě I. třídy před Jiskrou Staré Město a zároveň postoupilo do divize.

Gottwaldovští hokejisté sice slavně postoupili do nejvyšší soutěže, ale zaplatili krutou nováčkovskou daň a skončili na posledním, 12. místě. Soutěž tenkrát vyhrál po celá šedesátá léta neporazitelný tým RH a později ZKL Brno s Vladimírem Nadrchalem v brance. Hokejisté TJ se po sezóně propadli do nižší soutěže a dva roky se snažili o postup zpět mezi elitu. Povedlo se jim to v sezóně 1962/63, kdy vystřídali tým Slavoj Č. Budějovice, který své účinkování v 1. lize zakončil doslova tragicky s bilancí 0 vítězství, 4 remízy a 28 porážek a po právu se tak ocitnul ve 2. lize.

Sezóna 1980/81 znamenala významný milník v historii zlínského hokeje, první mužstvo tehdejšího TJ Gottwaldov se totiž natrvalo usadilo v 1. lize. Svou novodobou prvoligovou kariéru odstartoval klub 10. místem, kdy o 2 body uhájil prvoligovou příslušnost.

Od roku 1985 se u nás opět zavedl systém vyřazovacích bojů, a atmosféru napínavých závěrečných zápasů si diváci mohou vychutnávat dodnes. Hned napoprvé se borci TJ Gottwaldov do play-off ze 6. místa probojovali, narazili však na pozdějšího finalistu, Duklu Jihlava, a to byl tvrdý oříšek. Stejný osud je potkal i v dalším roce, kdy narazili na budoucího mistra, Teslu Pardubice a opět podlehli v nejmenším možném počtu zápasů.

Politické změny roku 1989 zasáhly i do hokejových sfér a klubový název TJ Gottwaldov se stal minulostí. Mužstvo tak bojovalo v sezóně pod hlavičkou TJ Zlín a po základní části okupovalo 6. místo. V play-off se mu ovšem, jako již v posledních letech tradičně, nedařilo a opět si neporadilo s pozdějším finalistou, Duklou Trenčín. O rok později následovala další změna názvu. Nejprve se objevil tým SK Zlín, aby do nové sezóny vstoupil klub pod jménem AC ZPS Zlín. Do play-off se dostaly jen první čtyři celky, a tak se Zlín musel spokojit se 7. místem.

Rozdělení ČSFR znamenalo i rozdělení hokejové soutěže. A do prvního ročníku extraligy vstoupil AC ZPS Zlín úspěšně a základní část dokončil na 4. místě, v play-off však vypadli Berani se Spartou po dvou těsných výhrách a debaklu 10:0. Do druhého ročníku postoupili mezi elitu dva nováčci. HC Slavia Praha a HC Dadák Vsetín. Zatímco Pražané si hlídali těsný postup do play-off, Vsetín se od začátku překvapivě zařadil mezi absolutní špičky extraligy. AC ZPS Zlín patřil mezi nejlepší týmy také, neboť dokázal po základní části obhájit čtvrté místo z loňska. A právě od dobrých výkonů ve dlouhodobém měření sil se Zlínští odrazili k nejvyšším metám.

V play-off hráli výborně, nakonec se potkali s rivalem ze sousedního Vsetína a na světě bylo první valašské finále. Zlín první zápas na Lapači začal výborně, dokonale domácí zaskočil a po dvou třetinách vedl 6:0. Ve třetí třetině nastal nepatrný zlom v tomto zápase, ale určitě rozhodující pro celou sérii. Vsetín dal 3 góly, utkání sice prohrál, avšak nastartoval vítěznou jízdu za titulem. Druhý zápas vyhrál 2:1, ve Zlíně zvítězil 4:2 a v posledním zápase z offsidu vyrovnávající Josef Štraub už nezabránil Vsetínu v celkovém triumfu.

Na začátku prodloužení totiž kotouč rozehrávajícímu Kowalczykovi nešťastně uvízl v louži po úpravě ledu a kapitán Vlach ho zpoza brány zasunul za záda nic netušícího Kameše. Vsetín tak překvapivě jako nováček vybojoval extraligový titul a, jak se později ukázalo, nebyl to titul poslední ...

Názvy klubu:
1928 - SK Baťa Zlín, 1945 - ZK Baťa Zlín, 1948 - Sokol Botostroj Zlín, 1949 - Sokol Svit Gottwaldov, 1952 - Spartak a Jiskra Gottwaldov, 1958 - TJ Gottwaldov, 1990 - SK Zlín, AC ZPS Zlín, 1997 - HC ZPS Barum Zlín, 1999 - HC Barum Continental, 2000 - HC Continental Zlín, 2002 - HC Hamé Zlín

Zlínský hokej dnes:


Minulá sezóna zlínským hokejistům nevyšla, po 52 kolech základní části byste je museli hledat až na 13. místě ligové tabulky. Budějovičtí s oslabeným soupeřem ani jednou neprohráli ze čtyř zápasů navíc dokázali vyválčit 8bodů.

7.kolo - 29.09.2002
Zlín – České Budějovice 3:4 pp (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: M. Hamrlík, Jenáček, M. Okál - Škoda, Suchánek, Štrba, Sailer.

20.kolo - 12.11.2002
České Budějovice – Zlín 2:2 pp ( 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: Turek, Rob - Filip, Hubáček.

33.kolo - 27.12.2002
Zlín – České Budějovice 1:2 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: Pivko - Štraub, Rob.

46.kolo - 14.02.2003
České Budějovice – Zlín 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: S. Procházka, Rob, Babka, Turek - Veselý.

Medvědi ale v letošní sezóně tak snadným soupeřem rozhodně nebudou. Kádr sice opustila řada hráčů, největší ztrátou je asi odchod šikovného útočníka Pivka do Nashvillu, mezery v sestavě se ale podařilo zacelit. Největšími posilami jsou reprezentanti Tesařík s Leškou. Leška se stal dokonce v minulosti nejproduktivnějším hráčem extraligy, a to právě ve zlínském dresu). Největší slabinou valašského celku je obsazení brankářského postu. Tuček sice výborně odchytal přípravu, ale kvalit brankářské jedničky pro extraligu nedosahuje. Naopak Murín, do nějž vkládalo vedení velké naděje, se v přípravě nepříjemně zranil. Zlínští se pokusili vyřešit svůj problém angažováním Altrichtera, ten bude ale oblékat žlutomodrý dres pouze po dobu jednoho měsíce.

Hráči kteří odešli: Galvas, Homer, Hriňa, Hubáček, Karlíček, Lipka, Ministr, Mojžíš, Pešat, Pivko, I. Rachůnek, Vala
Nové posily: Murín, Macholda, Tesařík, Nosek, P. Barinka, M. Čech, Leška, Weissmann, Altrichter (dočasně na hostování)

Možnosti celku z města obuvi ukázal srpnový Tipsport Cup. Hráči s medvědem na dresech vybojovali z šesti zápasů slušných osm bodů, a se skóre 26:19 se umístili na druhém místě ve skupině D. Soupeřem jim byl Třinec (vítěz skupiny), Vsetín a prvoligová Opava.

Budějovičtí mají za sebou kvalitní letní přípravu, síly mohli nabírat po dvou letech na domácím ledě. Netřeba připomínat, že minulé léto se Budějovicemi přehnala velká voda, a před sezónou 2001/02 museli hráči z metropole Jižních Čech dojíždět do Tábora kvůli rekonstrukci dnešní Budvar arény. Budějovické pronásledují v posledních letech nepodařené vstupy do sezóny, proto fanoušci, stejně tak jako vedení klubu, očekávají bodový zisk. Sázkové kanceláře naopak nevidí import bodů ze zlínského kluziště nijak nadějně, jasným favoritem na vítězství jsou podle nich Medvědi. Zápas začíná na horkém zlínském ledě v pátek, v 17:00. Branku domácího celku bude střežit Murín.

Sociální sítě

Jaká byla podle zástupců vedení sezona 2023-24? pojďte si to poslechnout!

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....