20.03.2017, Denisa Józsová

CEB - SLA 4:1 - Motor potvrdil roli favorita a bude hrát baráž!

Pátý zápas mohl být v semifinálové sérii posledním v případě, že by Motor vyhrál. Budějovičtí si šli za svým cílem, kdy se jako první trefil Rok Pajič. Motor nakonec vyhrál 4:1 a zajistil si účast v baráži! Po konci utkání si Filip Novák jako kapitán převzal pohár pro vítěze WSM ligy a v Budvar aréně mohla odstartovat radost.

První velkou šanci si připsali domácí hráči. Pajič se dostal s Chovanem do přečíslení, ale proti střele druhého jmenovaného se Polívka výborně přesunul a puk za svá záda nepustil. Budějovičtí tlačili svého soupeře a byli lepším týmem. Další dobrá příležitost se vyskytla v početní výhodě, kdy Novák nahazoval puk na branku, jenže Čermákova teč šla těsně vedle branky. Ovšem při druhé přesilové hře se Jihočeši gólu dočkali, když jim na její využití stačilo pouhých šest vteřin. Pajič vyhrál buly na Fillmana, jehož ránu stihl Polívka vyrazit, ale nejrychleji se v brankovišti zorientoval Rok Pajič, který neměl problém poslat puk do horních pater branky, kam hostující brankář nedosáhl. Slavia poté začala vyrovnávat hru, i díky vyloučení Šulka, ovšem všechny jejich střely kryl spolehlivý Kváča. Zvýšit rozdíl na dvě branky mohl Pajič, jenž se z ničeho nic dostal do samostatného úniku, položil si Polívku a stačilo mu zvednout puk do branky. Bohužel pro domácí vůbec netrefil bánu. Budějovičtí tak šli do kabin s jednobrankovým náskokem.

První polovina druhé třetiny se nesla hlavně ve znamení nepřesných střel, především na domácí straně, kdy nepřesně pálil Vráblík či Heřman. Přesto se budějovičtí hokejisté prosadili jako první. Mucha si dobře najel na pas od Škody, jeho střelu zvládl Polívka vyrazit jen vedle sebe, kde byl nejrychlejší Jakub Babka, jenž bez problému dorazil kotouč do odkryté části branky. Pro Babku to byl první gól v play-off WSM ligy za Motor. Neutekla ani minuta hry a byl k vidění další gól, tentokrát na straně Slavie. Pražané se prosadili v signalizované výhodě, kdy Kváču prostřelil Václav Jankovský. O necelé tři minuty později si mohli Jihočeši vrátit dvougólové vedení. Šulek posílal dobrý pas zpoza branky na Škodu, který byl volný před brankou, jenže svou střelu nasměroval jen do betonu pražského gólmana. Slavia ve druhé třetině vystřelila na branku pouze dvakrát, z čehože se jí podařilo vstřelit jednu branku. I to je důkazem převahy domácích hráčů. I po druhé třetině si Motor odnášel od kabin náskok jednoho gólu.

V úvodu třetiny zahrozili Pražané, ovšem Kváča si připsal úspěšný zákrok. Tak se znovu prosadili domácí a opět u toho byla čtvrtá lajna. Jakub Babka rozkmital své rychlé nohy a přes pád dokázal vleže posunout puk na volného Vladimíra Škodu, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Třetí třetina dále plynula a hosté si nebyli schopni vytvořit větší šanci, alespoň na vstřelení kontaktního gólu. Naopak Českobudějovičtí byli častěji usazeni v útočném pásmu a nedovolovali Slavii vytvořit si tlak. Motor si zbytek třetiny zkušeně pohlídal, a ještě se mu povedlo skórovat, když Pražané zkoušeli hru bez brankáře. Do prázdné brány se prosadil nejproduktivnější Jihočech - Miloslav Čermák. Zápas ještě okořenila bitka mezi Mazancem a Bačou. Budějovičtí vyhráli 4:1 a budou hrát baráž o extraligu!

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Věděli jsme, že Slavia má určité limity v útoku a chtěli jsme toho využít. I když jsme šli do vedení, hráči se trochu přizpůsobili tempu. Nebylo to tak vyhecované jako minulé zápasy. Oceňuji, že hosté nedali svou kůži zadarmo a hráli do poslední chvíle. Hala musela být s dnešním zápasem spokojena.“

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): „Gratuluji Motoru k vítězství v sérii, my jsme bohužel tahali za kratší konec a Eden už znovu nevyprodáme. Do utkání jsme vstoupili nabuzení s cílem mít minimum vyloučených hráčů, jelikož Budějovicemi mají přesilové hry parádně zvládnuté a je to jejich velká zbraň. První gól jsme samozřejmě dostali v oslabení a pak domácí přidali ještě druhou trefu. Kontaktní brankou jsme se dostávali do hry a věřili, že se s výsledkem dá ještě něco udělat. Kluci ze sebe vymáčkli všechno, ale nestačilo to.“