MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Výjimeční hráči - Toupal

Radek Ťoupal

Narozen: 16. srpna 1966 v Písku
Pozice: střední útočník
Bilance v nejvyšší soutěži: 16 sezon / 248 branek
Reprezentační bilance: 79 utkání / 13 branek

Jednoznačně nejlepší centr, kterého kdy hokejové České Budějovice měly. Vyrostl ve sportovní rodině a s hokejem začínal v Milevsku. Do Českých Budějovic přešel v dorosteneckých letech. Už v šestnácti letech na sobě měl ligový dres Motoru a nastupoval k soutěžnímu zápasu. Ve svém premiérovém ročníku 1982 / 1983 zaznamenal branku do sítě Slovanu Bratislava.

Jeho kariéra šla strmě vzhůru. Ve dvaceti letech se stal s dvaadvaceti přesnými zásahy nejlepším střelcem Motoru a podobný úspěch zopakoval ještě v ročníku 1988 / 1989, kdy o dvě branky předstihl fenomenálního střelce Jiřího Lálu.

Po úspěšném dokončení pedagogické fakulty odešel v rámci povinné základní vojenské služby do Trenčína. Po hokejové stránce prožil úžasné období. Nabité mužstvo sice skončilo v konečném účtování až třetí, ale Ťoupal se blýskl dvaaosmdesáti kanadskými body. Jeho šedesát asistencí z ročníku 1990 / 1991 je dodnes nepřekonaným rekordem.

V národním mužstvu debutoval 17. prosince 1989 při bezbrankové remíze se Švédskem na moskevské Ceně Izvjestijí. Na tom samém turnaji se dočkal i první branky, když se trefil do sítě Sovětského Svazu a přispěl ke konečnému vítězství 4:3. Zúčastnil se dvou světových šampionátů, v Německu 1993 získal bronzovou medaili. Hrál i na XVII. zimních olympijských hrách v Albertville a o dva roky později i v norském Lillehammeru.

Na začátku devadesátých let působil dva roky ve finské Hämeenlinně, rok hrál i za německý Rosenheim. V roce 1994 se však definitivně vrátil na jih Čech, kde pak zůstal dlouhých šest let. Čtyřikrát vyhrál klubové kanadské bodování, s kapitánským céčkem na prsou dovedl České Budějovice hned čtyřikrát do vyřazovacích bojů a v sezoně 1997 / 1998 se stal nejlepším nahrávačem celé Staropramen extraligy.

Poslední extraligový zápas kariéry sehrál ve čtvrtfinále play-off 2000 proti Vsetínu. Klub s ním po skončení ročníku neprodloužil kontrakt a Ťoupal odešel do rakouského Kapfenbergu. Ve své poslední sezoně kariéry dokázal překonat hranici kanadského bodu na zápas.

Na dlouhý čas z hokeje odešel a věnoval se výhradně podnikatelské činnosti. Vrátil se v rozjeté sezoně 2003 / 2004, kdy jej generální manažer HC České Budějovice Jaroslav Pařízek přemluvil, aby se ujal mdlého týmu, který směřoval k ošidné baráži. Nabídku přijal, ale Jihočechy od pádu do propasti neuchránil. Ještě rok pak vedl českobudějovické juniory a po sezoně 2005 / 2006 z hokejové scény odešel.

Sociální sítě

Před 15 lety zemřel ve věku 56 let bývalý útočník Motoru Jiří Kolar. V A týmu hrál 9 sezon, celkem 337 zápasů, v nichž dal 95...

Před 35 lety zemřel legendární hráč našeho klubu Vítězslav Aibl. V ČB 22 sezon, z toho 11 jako kapitán. Cca 140 zápasů, min. 58...

23. narozeniny dnes slaví útočník Motoru Albert Michnáč. Tak všechno nejlepší! ??

Tenhle sestřih si určitě pustí každý fanda Motoru rád, že? :) ??youtu.be/uFXHm3k_bGo

×
×
Dnes v 15:00 | U20
HC Olomouc
HC Motor České Budějovice