BANES MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Radek Ťoupal

Narozen: 16. srpna 1966 v Písku
Pozice: střední útočník
Bilance v nejvyšší soutěži: 16 sezon / 248 branek
Reprezentační bilance: 79 utkání / 13 branek

Jednoznačně nejlepší centr, kterého kdy hokejové České Budějovice měly. Vyrostl ve sportovní rodině a s hokejem začínal v Milevsku. Do Českých Budějovic přešel v dorosteneckých letech. Už v šestnácti letech na sobě měl ligový dres Motoru a nastupoval k soutěžnímu zápasu. Ve svém premiérovém ročníku 1982 / 1983 zaznamenal branku do sítě Slovanu Bratislava.

Jeho kariéra šla strmě vzhůru. Ve dvaceti letech se stal s dvaadvaceti přesnými zásahy nejlepším střelcem Motoru a podobný úspěch zopakoval ještě v ročníku 1988 / 1989, kdy o dvě branky předstihl fenomenálního střelce Jiřího Lálu.

Po úspěšném dokončení pedagogické fakulty odešel v rámci povinné základní vojenské služby do Trenčína. Po hokejové stránce prožil úžasné období. Nabité mužstvo sice skončilo v konečném účtování až třetí, ale Ťoupal se blýskl dvaaosmdesáti kanadskými body. Jeho šedesát asistencí z ročníku 1990 / 1991 je dodnes nepřekonaným rekordem.

V národním mužstvu debutoval 17. prosince 1989 při bezbrankové remíze se Švédskem na moskevské Ceně Izvjestijí. Na tom samém turnaji se dočkal i první branky, když se trefil do sítě Sovětského Svazu a přispěl ke konečnému vítězství 4:3. Zúčastnil se dvou světových šampionátů, v Německu 1993 získal bronzovou medaili. Hrál i na XVII. zimních olympijských hrách v Albertville a o dva roky později i v norském Lillehammeru.

Na začátku devadesátých let působil dva roky ve finské Hämeenlinně, rok hrál i za německý Rosenheim. V roce 1994 se však definitivně vrátil na jih Čech, kde pak zůstal dlouhých šest let. Čtyřikrát vyhrál klubové kanadské bodování, s kapitánským céčkem na prsou dovedl České Budějovice hned čtyřikrát do vyřazovacích bojů a v sezoně 1997 / 1998 se stal nejlepším nahrávačem celé Staropramen extraligy.

Poslední extraligový zápas kariéry sehrál ve čtvrtfinále play-off 2000 proti Vsetínu. Klub s ním po skončení ročníku neprodloužil kontrakt a Ťoupal odešel do rakouského Kapfenbergu. Ve své poslední sezoně kariéry dokázal překonat hranici kanadského bodu na zápas.

Na dlouhý čas z hokeje odešel a věnoval se výhradně podnikatelské činnosti. Vrátil se v rozjeté sezoně 2003 / 2004, kdy jej generální manažer HC České Budějovice Jaroslav Pařízek přemluvil, aby se ujal mdlého týmu, který směřoval k ošidné baráži. Nabídku přijal, ale Jihočechy od pádu do propasti neuchránil. Ještě rok pak vedl českobudějovické juniory a po sezoně 2005 / 2006 z hokejové scény odešel.