Banes Motor České Budějovice

Rudolf Suchánek

Narozen: 27. ledna 1962 v Českých Budějovicích
Pozice: pravý obránce
Bilance v nejvyšší soutěži: 20 sezon / 82 branky
Reprezentační bilance: 43 utkání / 3 branky

V extralize sehrál během své dlouhé aktivní kariéry neuvěřitelných 846 zápasů. Rekord v počtu odehraných utkání v nejvyšší soutěži však již nedrží. Předstihl jej plzeňský odchovanec Josef Řezníček.

Suchánek začínal s hokejem v Českých Budějovicích a už v osmnácti letech debutoval v prvním týmu. Na ledě se potkal například s Jaroslavem Pouzarem, Františkem Jounem, Miroslavem Dvořákem, či dokonce s brankářem Vladimírem Pláničkou. S bilancí jediného prvoligové utkání musel v roce 1980 na vojnu do Jihlavy, která jej však pro přetlak obránců ihned odeslala do druholigového Mělníku.

Do nejvyšší soutěže natrvalo naskočil v sezoně 1982 / 1983, kdy se vrátil pod Černou věž, a Českým Budějovicím zůstal věrný sedm let v řadě. Dostal se i do národního mužstva. Debutoval 2. února 1984 v zápase proti Švédsku a ve svém pátém reprezentačním utkání dal branku proti Sovětskému Svazu. Pod výhru 7:2 se podepsal jedním gólem, posledním, který ve své reprezentační kariéře inkasoval legendární gólman Vladislav Treťjak.

Jinak však jeho reprezentační kariéra měla hořký konec. Po nevydařeném vystoupení národního mužstva na XXVI. zimních olympijských hrách v Calgary 1988 na něj byla jako na jednoho ze čtyř svalena vina za neúspěch a Suchánek se již v reprezentačním trikotu neobjevil.

Po pádu komunistického režimu v Československu se rozhodl pro odchod do zahraničí a vyzkoušel si angažmá v italské Val Gardině. Po dvou letech se však vrátil zpět do Čech, s myšlenkami na podnikatelskou dráhu. Zařídil si pizzerii v Českých Budějovicích a chtěl s hokejem úplně skončit. S tehdejšími 120 kilogramy navíc připomínal vrcholového sportovce jen hodně vzdáleně. Nechal se ale přemluvit, aby vypomohl prvoligovému Jindřichovu Hradci. S ním v sezoně 1993 / 1994 nakoukl do nejvyšší soutěže, ale po opětovném pádu Vajgaru do nižší soutěže podepsal smlouvu s Českými Budějovicemi.

V létě roku 1994 na sobě tvrdě pracoval, shodil dvacet kilogramů, dostal se do špičkové formy a ještě dalších deset let patřil k oporám českobudějovické obrany. V sezoně 2002 / 2003 se dokonce stal v jednačtyřiceti letech nejproduktivnějším zadákem celé extraligy, když získal třiatřicet kanadských bodů. Profesionální hráčskou kariéru ukončil na podzim roku 2003, kdy Jihočeši totálně zpackali vstup do ročníku a z úvodních dvanácti utkání uhráli jediné vítězství.

×
×
Dnes v 17:30 | Muži
Banes Motor České Budějovice
Bílí Tygři Liberec
×
×
Dnes v 18:00 | U20
HC Sparta Praha
Motor České Budějovice
×
×
Dnes v 18:00 | U17
Motor České Budějovice
BK Mladá Boleslav