MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Luboš Rob

Narozen: 4. srpna 1970 v Českých Budějovicích
Pozice: pravé křídlo
Bilance v nejvyšší soutěži: 17 sezon / 734 utkání – 544 bodů (230+314)
Reprezentační bilance: 10 utkání / 3 branky

Luboš Rob st. začal s hokejem až v osmi letech, ale manko díky své vůli brzy dohonil. Geny po tatínkovi Františkovi se projevovaly naplno už v mládežnických kategoriích - v dresu A-týmu Českých Budějovic poprvé nastoupil v sezóně 1987/1988 a právě v tomto ročníku zaznamenal Rob v kategorii juniorů 129 bodů ve 33 zápasech! Od následujícího ročníku už se útočník staral o pravidelný přísun branek v áčku Motoru. Českobudějovické angažmá vydrželo budějovickému patriotovi neskutečných sedmnáct let! Přezdívku Kondor mu vymyslel masér Bláha, a to kvůli výraznému nosu. Možná i ten pomohl hráči k tak vynikajícímu čichu na branky... Rob st. byl typickým zakončovatelem, rád přišel takříkajíc k hotovému a napálil puk do sítě. A českobudějovičtí diváci si svého střelce pochopitelně velice rychle oblíbili.

Robova kariéra profesionálního hokejisty se mohla brzy zastavit. Psal se červen roku 1990 a Luboš Rob se spolu s dalším velkým hokejovým jménem, Romanem Horákem, vracel z vojny v Trenčíně na opušťák domů. Na dálnici dvojice píchla. Při výměně kola ale tehdy stále ještě devatenáctiletého mladíka zachytil kamion - jeho řidič usnul za volantem, na poslední chvíli se probral a zabránilo se tak nejhoršímu. Luboš Rob měl štěstí v neštěstí, přežil, ale utrpěl těžké zranění kolena. V sezóně 1990/91 tak najdeme u hráčových statistik prázdnou kolonku. Rob se ze zranění dostával pomalu. V roce 1990 byl navíc hokejista v 5. kole draftován New Yorkem Rangers. Za moře ale kanonýr nikdy neodešel. Po vyléčení místo cesty za americkým dobrodružstvím zvolil návrat do sestavy Motoru a boj o místo v nároďáku. Na obou frontách slavil úspěchy, koleno drželo a Kondor pálil ostrými dál. Jediné zahraniční angažmá kariéry prožil Rob ve finském Kuopiu, kde strávil úvodní část sezóny 1998/99 (klub se během ročníku začal potýkat s finančními problémy a Robovo angažmá tak skončilo předčasně).

V Českých Budějovicích se Rob týmového úspěchu v extralize nedočkal, v roce 2004 pak musel spolknout hořkou pilulku v podobě sestupu do první ligy. V sezóně 2004/05 ale Kondor šestnácti brankami pomohl nejvyšší soutěž vybojovat zpět. Poté se cesty Roba a jižních Čech rozešly a nastala éra zvaná "po Budějovicích". V sezóně 2005/2006 hrál za Vsetín, další rok zde dokonce plnil, stejně jako před tím několik let na jihu Čech, funkci kapitána. V závěru základní části ročníku 2006/07 ale přestoupil do pražské Sparty. Ta chtěla před play-off přivést do týmu zkušenosti a v podobě Luboše Roba rozhodně nešlápla vedle. Sparta došla až do finále, kde předčila Pardubice a Luboš Rob se tak ve 36 letech dočkal vysněného extraligového titulu, v který už pomalu přestával doufat. Jenomže další světlý moment do bohaté kariéry už se nedostavil. Ve Vsetíně seniorský hokej skončil, Rob čekal na angažmá. Nakonec útočníka koupila Sparta a poslala ho hrát do druholigového Brna, s tím, že na klíčové okamžiky sezóny by mohl být znovu zařazen do kádru Pražanů.

Jenomže působení v Kometě ukončil Robovi v polovině sezóny pozitivní dopingový nález na efedrin. A jak se ukázalo, tato nešťastná událost nakonec ukončila Robovu kariéru ve vrcholovém hokeji. Českobudějovický odchovanec se od počátku hájil tím, že vědomě žádný doping nebral, efedrin se podle Robových slov dostal do jeho těla z léku proti chřipce. Forvard uznal svou nepozornost a doufal v nízký trest. Původně byl pak Rob potrestán půlročním zákazem startu, který vyměřila disciplinární komise ČSLH, trest byl ale navýšen na dva roky, když Komise ČOV vyhověla odvolání Českého antidopingového výboru.

Luboš Rob st. si musel vytrpět celou výši trestu, po jeho vypršení pak odehrál pár zápasů ve druholigovém Táboře a v roce 2011 naskočil do krajského přeboru za českobudějovický David servis. V sezóně 2013/14 Rob vyhrál s David servisem krajský titul. Luboš Rob má čtyři děti a živí se podnikáním. S Motorem se definitivně rozloučil ve 44 letech v srpnu 2014, kdy si splnil přání a nastoupil do přátelského utkání po boku svého syna Luboše. V zápase se navíc stylově gólově prosadil. Celkem odehrál Rob v českobudějovickém dresu 17 sezón, v 733 zápasech (v extralize a první lize) nastřílel 260 branek. V reprezentaci se objevil desetkrát s bilancí tří přesných tref.

×
×
Dnes v 18:15 | U20
HC RT TORAX Poruba
HC Motor České Budějovice