Čeněk Pícha
Narozen: 17. května 1921 v Českých Budějovicíc
Zemřel: 15. dubna 1984 v Českých Budějovicích
Pozice: levé křídlo
Bilance v nejvyšší soutěži: 19 sezon / cca 170 zápasů / 102 branek
Reprezentační bilance: 19 utkání / 5 branek
Byl neuvěřitelně všestranným sportovcem. Byl vynikajícím fotbalistou a v zelenobílém dresu Meteoru České Budějovice to dotáhl až do druhé ligy! Byl výborným plavcem, hrál závodně vodní pólo, dále pak házenou, dosahoval řady úspěchů v atletice, miloval jízdu na kánoi a byl vášnivým sjezdovým lyžařem. Nakonec si však vybral lední hokej, ke kterému jej dovedl kamarád Roman Charypar.
Jeho vstup do seniorského hokeje byl bleskový. První zápas kariéry sehrál 27. ledna 1937 v utkání proti Vítkovicím, který českobudějovický Stadion vyhrál 3:2. Tehdy bylo Čeňku Píchovi pouhých šestnáct let. Svůj první ligový gól dal pak o čtyři roky později proti Spartě. V dresu prvního mužstva Českých Budějovic pak působil bez přestávky dlouhých jednadvacet sezon.
Dočkal se velkých úspěchů, a to jak na ligovém, tak i na mezinárodním poli. Jako jeden z prvních mimopražských hokejistů se dostal do československého národního mužstva a v dresu se lvíčkem na prsou odehrál celkem devatenáct utkání. V roce 1949 byl nominován na světový šampionát ve Stockholmu, kde Československo vybojovalo díky závěrečné výhře 3:0 nad domácími Švédy druhý titul mistrů světa.
Národní tým se po návratu do Československa dočkal ohromných ovací. Komunistický režim, který se v únoru 1948 dostal k moci, okamžitě využil Stockholmského triumfu ke své propagandě, ovšem během jednoho roku udělal z hrdinů psance a řada opor reprezentačního mužstva skončila neprávem v nápravných zařízeních.
Čeněk Pícha mezi nespravedlivě odsouzené naštěstí nepatřil a dále brázdil ligová kolbiště. V sezoně 1950 / 1951 se s Českými Budějovicemi radoval zatím z jediného prvenství v nejvyšší soutěži. Jihočeši soutěž vyhráli o pouhý bod před druhými Vítkovicemi a Pícha sám nastřílel v ročníku čtyřiadvacet branek.
Vrcholovou kariéru ukončil po sezoně 1957 / 1958, ale s hokejem neskoncoval definitivně. Ještě dalších deset let dodával zkušenosti převážně juniorskému B-týmu českobudějovického Slavoje.
Čeněk Pícha se vyučil litografii, stal se dokonce ofsetovým mistrem, ale kvůli astmatickým potížím musel změnit povolání. Proto se stal správcem českobudějovického zimního stadionu a po jeho vyhoření stál u zrodu výstavby kryté hokejové haly, kde působil jako ledmistr.
Ve věku nedožitých třiašedesátin podlehl 15. dubna 1984 svůj boj se zákeřnou nemocí.