Jiří Lála
Narozen: 21. srpna 1959 v Táboře
Pozice: pravé křídlo
Bilance v nejvyšší soutěži: 14 sezon / 531 utkání / 295 branek
Reprezentační bilance: 201 utkání / 90 branek
Jeden z nejlepších střelců českobudějovické historie. Narodil se v Táboře, ale nechybělo mnoho a na jihu Čech se vůbec nemusel objevit. Jeho otec hrával vrcholově kopanou za Karvinou a Bohumín, ale po vojně v Táboře se rozhodl zůstat na jihu Čech.
Dříve inklinoval k fotbalu i Lála junior, ještě jako dorostenec reprezentoval Československo, ale nakonec se rozhodl pro hokej. V létě roku 1974 přešel Lála ze Soběslavi do Českých Budějovic a stal se oporou dorosteneckého týmu Motoru. Záhy se Lála prosadil i do mládežnických výběrů Československa. Trenér Slavomír Bartoň mu dal ligovou šanci již v sedmnácti letech. Ve svém premiérovém ročníku Lála skutečně zářil. Dokázal nastřílet jedenáct branek!
Ve dvaceti letech už měl na kontě 150 zápasů v nejvyšší soutěži a pětačtyřicet vstřelených branek. V létě roku 1980 narukoval na vojnu do Jihlavy a hned ve své první sezoně nasázel neuvěřitelných čtyřicet branek. Jednoznačně se stal nejlepším střelcem ligy a nemohla jej minout pozvánka na světový šampionát ve Švédském Göteborgu, kde Československo vybojovalo bronzové medaile.
Od roku 1981 Lála startoval na šesti po sobě jdoucích světových šampionátech, zúčastnil se XXIV. zimních olympijských her v Sarajevu a XXV. zimních olympijských hrách v Calgary, dvakrát se zúčastnil Kanadského poháru. V roce 1983 se stal s devíti brankami nejlepším střelcem světového šampionátu v Západním Německu, kde Československo vybojovalo stříbro.
Největšího úspěchu však dosáhl v Praze 1985. Před vlastním publikem vyválčilo Československo své šesté vítězství na mistrovství světa. Lála k triumfu přispěl osmi brankami, tou nejdůležitější pak ve finálové bitvě s Kanadou, kdy dal při power-play soupeře střelou z poloviny hřiště na konečných 5:3.
V srpnu roku 1989 oslavil své třicáté narozeniny a bylo mu tehdejším komunistickým režimem povoleno, aby zakončil kariéru v zahraničí. Pět let zářil v německé 1. Bundeslize, kde nasbíral celkem 351 kanadský bod. V roce 1994 se naposledy vrátil do Českých Budějovic, ale po nevydařeném play-off s pozdějším mistrem z Olomouce českou scénu opustil definitivně.
Vyzkoušel si ještě švýcarskou ligu, anglickou nejvyšší soutěž a kariéru zakončil v týmu EV Regensburg. Ve dvaačtyřiceti letech nastoupil ke dvaceti zápasům ve druhé nejvyšší německé soutěži. Jeho bilance? Jako vždy úžasná - jeden kanadský bod na zápas.
Po skončení aktivní kariéry se vrhl na funkcionářskou dráhou a posléze podnikatelskou dráhu.