MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Výjimeční hráči - Hajsman

Vlastimil Hajšman

Narozen: 26. února 1928 v Ledenicích
Zemřel: 3. března 1978 v Českých Budějovicích
Pozice: pravé křídlo
Bilance v nejvyšší soutěži: 11 sezon / 142 branky
Reprezentační bilance: 50 utkání / 24 branky

Ve své době to byl možná nejstylovější a nejrychlejší útočník, který se po československých nekrytých stadionech proháněl. Přitom s hokejem začínal poměrně pozdě. Až ve dvanácti letech se přihlásil do žákovského mužstva Stadionu České Budějovice. Po skončení II. světové války přešel do sousedního Meteoru, se kterým měl v sezoně 1948 / 1949 na dosah postup do první ligy, ale ten nakonec o vlásek zelenobílým unikl.

Po odkroucení povinné dvouleté vojenské služby se vrátil do Českých Budějovic a v dresu Slavoje hrál až do sezony 1961 / 1962. Pohyboval se na obou pólech ligové tabulky. V roce 1953 pomohl dvaceti brankami vybojovat Slavoji konečnou třetí příčku, o sedm let později ani jeho devět branek nezabránilo sestupu z nejvyšší soutěže.

V reprezentačním týmu Československa startoval na VI. zimních olympijských hrách v Oslu 1952, na světovém šampionátu ve Stockholmu 1954 zažil senzační vstup týmu Sovětského svazu na světovou scénu. O pouhý rok později se zúčastnil mistrovství světa v Západním Německu, kde Československo vybojovalo bronzové medaile.

Po skončení aktivní hokejové kariéry se začal věnovat trenérskému řemeslu. Po působení u druholigové Dukly Písek v sezoně 1969 / 1970 přešel opět do Českých Budějovic a Motor dovedl do nejvyšší soutěže, kde Jihočeši vydrželi až do jara roku 1991.

Na začátku sedmdesátých let se ujal trenérského kormidla neznámého polského klubu Naprzód Janow, který pod jeho vedením skončil na senzační druhé příčce.

Jenže pak Vlastimil Hajšman vážně onemocněl, kvůli čemuž se musel vzdát práce kolem hokeje a sedm let marně bojoval s těžkou ledvinovou nemocí. Zemřel 3. března 1978.

K uctění jeho památky pořádal českobudějovický hokejový klub turnaj dorosteneckých týmů z celé republiky pod názvem Memoriál Vlastimila Hajšmana.

Sociální sítě

Během kariéry zažil téměř vše - tituly, světové medaile, olympijské hry, postupy i složité přesuny. Bránil Crosbyho, Ovečkina...

Před 15 lety zemřel ve věku 75 let bývalý českobudějovický útočník Josef Houdek. V A týmu odehrál 7 sezon, cca 130 zápasů, v...

V letech 1982-85 nosil kapitánské céčko budějovický odchovanec a obránce JAROSLAV KOČER. Třeba Václav Prospal ho označil za svého...

Ani letos vás neochudíme o možnost rozhodnout, komu z motoráků se sezona nejvíce povedla! Pro koho budete...