MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Výjimeční hráči - Caldr

Vladimír Caldr

Narozen: 26. listopadu 1958 v Písku
Pozice: univerzální útočník
Bilance v nejvyšší soutěži: 13 sezon / 185 branek
Reprezentační bilance: 85 utkání / 20 branek

Vladimír Caldr se narodil v Písku, ale s hokejem začínal na zamrzlém rybníčku v malé jihočeské obci Dobev. Na základní škole v Písku chodil do hokejové třídy a ihned se stal nejlepším střelcem žákovských týmů místního Jitexu. Nebylo proto divu, že v dorosteneckém věku přešel do jihočeské metropole.

Klíčovým obdobím pro Caldra byla sezona 1976 / 1977. Spolu s Jiřím Lálou si vybojoval juniorský reprezentační dres a v Českých Budějovicích přesídlil do ligové kabiny. Premiérový zápas v československé nejvyšší soutěži sehrál v úvodním kole ročníku 1978 / 1979 na ledě Plzně, kde Jihočeši prohráli 8:7. Za další dvě střetnutí už Caldr slavil i první gól. Svou trefou zajistil remízu 1:1 s Pardubicemi.

Na jihu Čech nakonec odehrál téměř celou svou ligovou kariéru. Pouze v roce 1986 si odskočil na vojnu do Jihlavy, kde pomohl Dukle k ligovému stříbru. Po titulu pošilhával i v Českých Budějovicích v sezoně 1980 / 1981, avšak první místo obsadily o pouhé dva body lepší Vítkovice.

Premiérový start za národní tým si odbyl 28. března 1981 v Praze v utkání proti Švédsku, které hráči se lvíčkem na prsou vyhráli 5:2. Na výraznější průlom v reprezentačním dresu si však musel přeci jen trošku počkat. Jeho chvíle přišla až před světovým šampionátem 1983, kdy mu parádně vyšel duel s Kanadou. Caldr se dočkal nominace na světový šampionát, kde byl jedním ze sedmi nováčků v sestavě. Dal dvě branky a radoval se ze zisku stříbrné medaile.

O rok později se zúčastnil XXIV. zimních olympijských her v Sarajevu a rovněž pomohl vybojovat druhé místo. Na Švédských hokejových hrách v dubnu 1984 dokonce na své hrudi nosil kapitánské céčko. Moc si přál, aby se mohl představit na domácím světovém šampionátu v Praze 1985, ale z nominace na poslední chvíli vypadl a přišel tak o turnaj, který pro Československo vyvrcholil ziskem zlatých medailí.

Dres českobudějovického Motoru oblékal do sezony 1988 / 1989 a pak zamířil do nizozemské nejvyšší soutěže. V ročníku 1992 / 1993 pomohl Jindřichovu Hradci k postupu do nejvyšší soutěže a ještě další rok působil v roli hrajícího asistenta v Českých Budějovicích.

Pak se definitivně vrhl na trenérskou dráhu. Do ledna 1998 vedl českobudějovický A-tým a třikrát dotáhl Jihočechy do vyřazovacích bojů. Měl řadu nabídek z extraligových klubů. Vážně se o něj zajímal především mistrovský Vsetín, ale Caldr přijal až výzvu Dukly Jihlava na podzim roku 1998. V barážové sérii se Znojmem ani on neuchránil tým z Vysočiny od pádu do prvoligového bahna.

Na začátku ročníku 1999 / 2000 koučoval Slavii Praha, ale byl po špatném startu z lavičky odvolán a stejný osud jej stihl i při zatím posledním angažmá v Českých Budějovicích v sezoně 2003 / 2004. Z velkého hokeje na čas odešel a momentálně je ředitelem českobudějovické základní školy v Grünwaldově ulici.

Sociální sítě

Před 15 lety zemřel ve věku 56 let bývalý útočník Motoru Jiří Kolar. V A týmu hrál 9 sezon, celkem 337 zápasů, v nichž dal 95...

Před 35 lety zemřel legendární hráč našeho klubu Vítězslav Aibl. V ČB 22 sezon, z toho 11 jako kapitán. Cca 140 zápasů, min. 58...

23. narozeniny dnes slaví útočník Motoru Albert Michnáč. Tak všechno nejlepší! ??

Tenhle sestřih si určitě pustí každý fanda Motoru rád, že? :) ??youtu.be/uFXHm3k_bGo

×
×
Dnes v 15:00 | U20
HC Olomouc
HC Motor České Budějovice