13.01.2024, Václav Plachta

JUN: Demolici Zlína řídil čtyřbodový Kuprijanov

Českobudějovičtí junioři si v sobotním duelu proti zlínským Beranům s chutí zastříleli a po výhře 6:1 berou důležité tři body do tabulky. Na šesti brankách měl největší podíl čtyřbodový Ilarion Kuprijanov, který na jih Čech dorazil z Jihlavy výměnou za dorostence Trefila s Hanzákem. Vítěznou branku vstřelil na konci první třetiny Radek Tomas, pro kterého šlo o druhý přesný zásah po jeho příchodu z Pardubic. Naopak poslední branku utkání dal po zranění navrátilec do domácí sestavy Matyáš Humeník.

Zápas juniorské extraligy si pro fanoušky v Budvar aréně připravil rychlý start a už po devětačtyřiceti vteřinách vstřelili Jihočeši první branku. David Putz se rozhodl místo zakončení ještě přihrát Ilarionovi Kuprijanovi, který tak následně neměl problém zakončit do odkryté sítě. Hosté ze Zlína se do zápasu dostali díky přesilové hře, kterou sice Berani nevyužili, ale následně se po jejím konci doslova hrnula jedna šance za druhou na branku Maříka. V té největší se objevil v 9. minutě Jiří Fajkus, který ale samostatný únik nezakončil podle svých představ. Vyrovnání se tak Berani dočkali až v 16. minutě. V přesilové hře se puk po nepovedené Čechmánkově střele odrazil přímo k nohám Tomáše Piláta a vyrovnání bylo na světě. Stav 1:1 ale vydržel pouhé dvě minuty, než se o slovo opět přihlásil Motor, který se dostal do samostatného úniku tří hráčů proti jednomu. Parádní kombinaci měl zakončovat Michal Kusak, ale přihrávku Radka Tomase si smolně do vlastní sítě srazil jeden z hostujících obránců. Za střelce byl tak nakonec označen Radek Tomas, který se prosadil i v druhém utkání za Motor po svém příchodu z Pardubic a domácí tak odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Začátek prostřední periody opět přinesl rychlý gól a znovu se z něho radovali domácí. V přesilové hře se podruhé v utkání, po přihrávce od Putze, prosadil Ilarion Kuprijanov, jehož rána se otřela o zlínského obránce a změnila tak směr nechytatelně pro brankáře Uherka. Aktivní duo Putz – Kuprijanov si navíc za další čtyři minuty vyměnilo své role a přidali již čtvrtou branku Českých Budějovic v zápase. Kuprijanov nejprve obešel jednoho z obránců a následně předložil kotouč přímo na hůl Davidu Putzovi, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Zlín se nezmohl na protihru a kalich hořkosti si Berani vypili do dna ve 36. minutě při dalším vyloučením. Kříž posunul kotouč na Richarda Pitla, kapitán Motoru se nikým nehlídán obtočil přímo před brankáře Uherka a ten neměl na pokus domácího útočníka nárok.

Zlín se ve třetí třetině chtěl pokusit o zázrak a do závěrečné dvacetiminutovky vstoupil s brankářem Šimšálkem, který nahradil Uherka. Nového muže v brance Beranů uvítali českobudějovičtí hráči hned několika střeleckými pokusy, ale Šimšálek si se všemi dokázal poradit. Ve 48. minutě byl za zbytečný krosček vyloučen Tomáš Mikel a České Budějovice tak dostaly sedm vteřin trvající přesilovku pěti proti třem. Tu Motor dokázal nakonec využít, když ihned po vhazování posunul Kuprijanov kotouč na Matyáše Humeníka a navrátilec v sestavě Motoru po zranění ukázkově zamířil do levého horního rohu Šimšálkovy branky. V závěrečné desetiminutovce si oba týmy připsaly po jedné nebezpečné šanci. Na straně Zlína mohl skórovat Martin Vaculík, ale útočník Beranů nedokázal usměrnit kotouč do okryté domácí branky. To na druhé straně se musel činit Šimšálek, který vytáhl famózní zákrok a ukradl tak jistý hattrick nováčkovi v českobudějovické sestavě, Ilarionovi Kuprijanovi. Motor ale tato nevyužitá šance mrzet nemuselo, neboť svěřenci Davida Vrbaty deklasovali Zlín vysokým poměrem 6:1 a připisují si tak na své konto veledůležité tři body v boji o udržení extraligové příslušnosti.

David Vrbata (trenér Motoru): "Dneska jsme si šli od začátku pro tři body. Předvedli jsme poctivý a soustředěný výkon, podpořený dobrým výkonem brankáře. Klukům děkujeme."