03.10.2014, Michal Špírek

JUN: CEB - KLA 3:5 - Náskok soupeře Motor nedohnal

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Kladno vedlo po druhé třetině 4:1 a vedení už si v závěrečném dějství vzít nenechalo. Českobudějovické podržel několikrát brankář Mazuch, který musel napravovat chyby spoluhráčů a zabránil vyšší porážce, branky Motoru měli na svědomí Suchánek, Vostřák a Janásek.

První desetiminutovka mnoho zajímavých situací nepřinesla, za což mohla i nepovedená domácí přesilovka. To Kladno se svou první početní výhodou naložilo lépe, alespoň co se vypracovaných šancí týče. Agilní Machač v 11. minutě vymyslel gólovku pro Kružíka, ten ale trestuhodně netrefil kotouč bez přípravy ideálně a nezamířil do prázdné brány. I nadále byl ve větším ohrožení domácí brankář Mazuch, který si poradil se zakončením Kuzďase. V čase 16:09 už ale na kladenský nápor nestačil. Mazuch dělal, co mohl, ale spoluhráči mu příliš nepomohli - Kladenští měli k dispozici během několika vteřin na pět střel, českobudějovický gólman ještě stačil zastavit dorážku Kružíka, ale Petr Křepelka už měl jednoduchou pozici – zamést puk bekhendem do prázdného koutu brány - 0:1. V závěru třetiny se Mazuch musel ještě hodně snažit, aby udržel pouze jednobrankový náskok Rytířů, vychytal nájezd Šilhavého a střelu Doležala.

Začátek druhé třetiny začal Motor nadějně, Švihálek musel likvidovat střelu Březiny. Následující přesilovka už domácím nevyšla a ihned po jejím vypršení se hosté podruhé prosadili. Vojtěch Šilhavý dotlačil puk do Mazuchovy brány a dostal Rytíře do dvoubrankového vedení. Ve 27. minutě chybělo pár centimetrů k úspěchu střele domácího Svobody. Kladno poté dostalo k dispozici výhodu přesilovku a bleskurychle ji využilo. Matouš Větrovec si dojel za odraženým kotoučem a nechytatelně ho poslal mimo Mazuchův dosah - 0:3. Ve 30. minutě podržel Kladno Švihálek, když v rychlém sledu pochytal šance Panáčka a Suchánka. A tak udeřilo na druhé straně, Matyáš Zelingr propálil vše, co mu stálo v cestě a mohl se se spoluhráči radovat z další branky - 0:4. V čase 31:18 se přihlásil o slovo i Motor. Švihálek kapituloval po zakončení Kamila Suchánka - 1:4. Divoký průběh třetiny se v dalších minutách uklidnil a do posledního dějství Rytíři vcházeli s tříbrankovým náskokem.

Jihočeši byli ve třetí třetině aktivnější a ve 49. minutě byli odměněni druhým gólem. Jaroslav Vostřák mířil přesně a bylo to 2:4. Jenomže o 65 sekund později vstřelilo Kladno důležitou branku na 5:2. Vladimír Macháček si najel na přihrávku Hajného a přehodil Mazuchův beton. V čase 55:03 ještě Motor dokázal vstřelit další branku, když se střelou od mantinelu prosadil bek Petr Janásek - 3:5. Více už ale Kladno nepřipustilo a pohlídalo si tříbodový zisk. Vzhledem k chybám domácího celku, které musel pohotovými zákroky několikrát hasit brankář Mazuch, se vítězství Rytířů musí označit jako zasloužené.

Jan Trummer (HC Motor České Budějovice): Dokud hráči, především ti z dorazového ročníku, na kterých by to mělo stát a kteří od nás dostávají důvěru v tom, že hrají přesilovky a oslabení, nezačnou dělat pro úspěch více, než momentálně, tak utkání vyhrávat nebudeme. Pokud si neuvědomí, že musí dřít a makat, tak budeme vždy tahat za kratší konec. Nemůžou očekávat, že mladší kluci, kteří přišli ze staršího dorostu, budou rozhodovat utkání za ně. Víceméně poznávají, že by chtěli hrát dospělý hokej, jenomže nezvládají svou roli v juniorce. Ostatní mužstva mají lídry, kteří svou roli zvládají daleko lépe a i jejich nasazení je na jiné úrovni. Další věcí je ta, že neplníme to, co plnit máme a následně dostáváme úplně zbytečné branky. V situaci, ve které jsme, nejsme schopni utkání poté otáčet. Zítra nastoupíme ve stejné sestavě.