04.01.2022, David Lukeš

CEB - MLB 2:1 - Motor díky strhujícímu závěru bere tři body!

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Zápas 38. kola se odehrál ve slavnostním duchu. Téměř na den přesně před 85 lety nastoupily týmy Českých Budějovic a Mladé Boleslavi k prvnímu kolu nově zrozené hokejové soutěže. A stejně jako tehdy, i nyní se hrál bojovný hokej s minimem gólů. Do branky naskočivší Jan Strmeň podal výborný výkon a nakonec opět proti Mladé Boleslavi slaví vychytanou výhru. Dvěma góly v závěru tři body na svou stranu přihrál Motor!

Fanoušci, kteří se v povoleném množství sešli v Budvar Aréně, si mohli prohlédnout, v jakých trikotech oba týmy před 85 lety k prvnímu vzájemnému střetnutí nastoupily. Jenže zatímco v zápase předválečném na slepém rameni Malše se skóre hnulo velmi rychle po úvodním buly, do dnešního zápolení vstoupily oba celky velmi opatrně a rozvážně. Hosté si po debaklu na Spartě určitě řekli své, Motoráci zbytečnými chybami nechtěli pustit reparujícího soupeře na koně.

Úvodní minuty tedy mnoho vzruchu nenabídly. S postupem času ovšem převzal otěže na své hole Motor. V 7. minutě se k nebezpečným pokusům dostali obránci Šenkeřík a Percy a i následující pokusy budějovických borců gólman Růžička pokryl. Hosté si první velké šance připravili v polovině úvodního dějství. Rozjel se pohledný energický hokej se střeleckými pokusy na obou stranách. Oba gólmani však v první dvacetiminutovce představovali zdi, které ofenzívy nedokázaly ztéct.

Čeho bylo první dějství ušetřeno, s tím se v prostřední třetině roztrhl pytel - vyloučení. Nejprve si přesilovku zahráli Jihočeši. V ní Růžička skvěle vychytal tutovku Novotného, následně si domácí neodpustili chybu, po níž v brejku Kelemen otřel puk o konstrukci Strmeňovy branky. Pak si přesilovku zahráli i Středočeši. Bičevskis v ní nechal vyniknout Strmeně a tak se ani tady skóre neměnilo. Zadařilo se až při následující početní výhodě hostí. Když se zdálo, že i tuto by mohli domácí ubránit, napřáhl v 31. minutě na levém kruhu Jan Stránský a propálil nekompromisně Jana Strmeně ranou na bližší tyčku - 0:1.

Inkasovaná branka namotivovala hráče Motoru, kteří zatlačili svého soupeře a připravili si několik příležitostí. Jan Růžička ovšem naskočil do zápasu maximálně koncentrovaný a jako skála odrážel všechny pokusy Jihočechů. Agilní byla zejména čtvrtá lajna, jenže ani Beránek s Hanzlem a Karabáčkem recept na oporu Boleslavských nenašli. Závěr prostřední části pak patřil hostům, kteří sevřeli Motor v jeho obranné třetině, ale i zde podržel svůj tým Jan Strmeň. Takže přestože o zajímavé momenty a šance nebyla nouze, do kabin se podruhé šlo za hubeného fotbalového skóre 0:1.

Poslední část hry začal logicky domácí Motor náporem, ten se ale postupem času začal rozplývat pod úpornou boleslavskou obranou. Tempo hry začalo uvadat, opticky více z ní měli vedením povzbuzení hosté, kteří k poctivé defenzívě přidávali nebezpečné brejky, z nichž nejednou ohrozili Strmeňovu branku. Utkání tedy spělo ke svému závěru a zdálo se, že Jihočeši už nenajdou síly k obratu. V 59. minutě domácí sáhli k power-play, svého soupeře zamkli a Štěstěna jim nakonec přece jen přála. Kotouč se dostal na levý kruh k Milanu Gulašovi, jenž stejně prudkou a umístěnou ranou, a ze stejného místa jako ve druhé třetině Jan Stránský, vyrovnal na 1:1. Šoku Středočechů využili domácí hned v zápětí k výpadu, na jehož konci Jiří Ondráček překonal Růžičku dorážkou mezi betony a dokonal obrat na 2:1. Hostující střídačce se rozhodující moment zápasu nezdál, nicméně ani trenérská výzva běh dějin nezměnila.

Motor tak stejně jako před 85 lety Bruslaře z Mladé Boleslavi porazil, tentokrát díky strhujícímu závěru 2:1. V posledních šesti zápasech získal solidních 15 bodů.

Jaroslav Modrý (Motor): „Vyrovnané utkání, v jehož závěru se nám podařilo najít cestu k vítězství. Hokej se hraje šedesát minut, štěstí přeje připraveným a my jsme ho v závěru také kus měli. Honza Strmeň se poctivě připravuje a odvedl v brance velmi dobrý výkon.“

Pavel Patera (Ml. Boleslav): "První třetina byla vyrovnaná, Motor i my jsme měli po třech šancích. Na začátku druhé jsme byli o něco lepší a zaslouženě jsme se dostali do vedení. Pak jsme se ale zbytečně stáhli a domácí mohli vyrovnat. Ve třetí třetině tam z naší strany byla ohromná bojovnost, ale nezvládli jsme poslední minutu. Sice jsme nebyli odměněni bodově, ale náš výkon byl úplně jiný než v posledním utkání.“