MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
08.01.2021, Pavel Mádl

LIB - CEB 7:0 - Motor utkání nezvládl. Liberec mu nadělil sedm gólů

Poprvé v této sezóně zajížděl Motor do Liberce. Po třech zápasech, kdy bodoval, ale od Bílých Tygrů dostal sedm branek a ze severu Čech si tak neodvezl žádný bod, ale také žádný vstřelený gól. O osudu zápasu bylo rozhodnuto ve druhé třetině, kdy Jihočeši inkasovali čtyřikrát a z toho dvakrát při vlastní přesilovce. Hattrickem se v týmu Bílých Tygrů blýskl Jaroslav Vlach.

Utkání začalo pro Jihočechy velmi smolně. Uběhlo 111 vteřin a síť za zády Jiřího Patery se rozvlnila. V útoku 2 na 2 zůstal v prostoru levého kruhu na chvíli nepohlídaný kapitán Petr Jelínek a jeho vyslaná střela proletěla mezi rukou a tělem českobudějovického brankáře. Tygři tak bleskurychle otevřeli gólový účet zápasu. Po inkasovaném gólu se Budějovičtí tlačili do útočného pásma za vyrovnáním. Jejich tlak vyústil v nedovolený zákrok Dávida Grígera, za který musel na dvě minuty na hanbu. V početní výhodě ale libereckého Petra Kváču nijak zvlášť Českobudějovičtí nezaměstnali. Po skončení jejich přesilové hry rozhodčí vylučoval znovu. Tentokrát na straně Jihočechů. Hříšníkem byl Američan Conor Allen. Bílým Tygrům nechybělo mnoho, aby odskočili v přesilovce na rozdíl dvou branek. To by ale Adam Musil musel prostřelit mezírku mezi Paterovými betony. Liberci ale dvě minuty na využití stačily. Petr Jelínek se ukázal býti správným kapitánem. Našel si místo v předbrankovém prostoru a po překrásné přihrávce Jaroslava Vlacha zvýšil už na 2:0. Druhá vstřelená branka vyhnala z klece Jiřího Pateru, kterého nahradil Jan Strmeň. Pro Pateru to tedy byla velmi nešťastná derniéra v dresu Motoru v této sezóně, poněvadž jeho kroky povedou do zámoří. Snížení a první gólový úspěch za Motor mohl zaznamenat Ville, nýbrž jeho dělovka si prohlédla pouze Kváčovu masku. Šikovný francouzský útočník chtěl zahrozit o chvíli později, což mu ale zhatila liberecká obrana. Vzápětí na modré čáře chyboval Pýcha, čímž poslal do úniku jednoho z domácích, toho stihl dobruslit Plášil. Ten byl necelou minutu před první sirénou faulován Dernerem, čímž vybojoval druhou přesilovku pro Jihočechy. Zbývalo 13 vteřin do konce třetiny a českobudějovická přesilovka se stala dvojnásobnou, když fauloval bývalý hráč Motoru Petr Kolmann. Po konci úvodní dvacetiminutovky odcházela MADETA do kabin s vědomím dvojnásobné přesilové hry na začátku druhé třetiny a také ale s vědomím nepříznivého stavu 0:2.

Motor dlouhou přesilovku 5 na 3 nevyužil. Když už byli Tygři ve čtyřech, střelu Plášila od modré zachytil Jaroslav Vlach a sám se rozjel proti Strmeňovi. Právě dotírající Plášil si vůči libereckému hráči počínal nedovoleně a rozhodčí nařídil trestné střílení, kterého se ujal právě Jaroslav Vlach. Jeho ukázková střela nad beton skončila za zády Strmeně. Branka na 3:0 nakopla nejen liberecký tým, ale rovněž Jaroslava Vlacha, který po orazítkování tyče se následně po menším závaru prosadil podruhé. Po dalším nepovedeném začátku třetiny se pokoušel obrovskou ztrátu zredukovat Zdeněk Doležal, který byl při svém pokusu faulován. Další výhoda Jihočechů s jedním mužem navíc dopadla znovu zle. Michal Bulíř prokličkoval budějovickou obranou a kličkou alá Peter Forsberg uštědřil Motoru pátou inkasovanou branku. Pro jihočeský celek to tak byl druhý obdržený zásah v početní výhodě. Při vyloučení Tomana vstřelil šestou branku účastník Světového poháru 2016 Michal Birner. Za tohoto stavu byl už Motor čím dál odevzdanější, což dokazoval jejich pobyt v obranném pásmu při hře s plným počtem hráčů asi po dobu dvou minut. Zbytek prostředního dějství se dohrával v klidu, neb o vítězi zápasu už bylo rozhodnuto. Druhá třetina dopadla pro Jihočechy tristně a po jejím konci prohrávali vysoko 0:6.

Po 18 vteřinách jsme mohli vidět nešťastný moment, když puk trefil libereckého obránce Mislava Rosandiče do ucha, který musel s krvavým šrámem na ošetřovnu. Protože je každý zodpovědný za svou hůl, a protože Adam Musil svojí holí zasáhl do obličeje jednoho z Budějovických, putoval na dvě minuty na trestnou lavici. Připravit Kváču o čistý štít se pokoušel Slováček střelou od modré, ale trefil jeho pravý beton. Probíhala čtyřicátá sedmá minuta zápasu a Derner nebezpečně zastavil Víta Christova, po kterém se útočník Motoru nezvedal. Nakonec ale na střídačku odjel po svých. Motor díky tomu dostal možnost další přesilové hry. Ta ale zůstala bez využití. Bílí Tygři krátce poté zaznamenali sedmý zásah, kdy byl úspěšným střelcem Jaroslav Vlach, který tak zkompletoval svůj hattrick. Liberečtí se snažili náskok ještě navýšit. Jedním z nich byl Kolmann, kterému ale nedovolila skórovat Strmeňova lapačka. Motor si tak připsal do statistik inkasovaných branek dalších sedm, do kolonky vstřelených však žádnou.

Ohlasy po zápasu

Patrik Augusta (Liberec): „Povedl se nám vstup do zápasu, kdy jsme vstřelili rychlý gól a poté využili přesilovku. Klíčem k úspěchu byla ubráněná oslabení na konci první a začátku druhé třetiny. Obzvlášť prostřední dějství jsme odehráli velmi dobře, byli jsme produktivní. Z naší strany to byl povedený výkon."

Aleš Totter (Motor): „Bohužel jsme v úvodní třetině inkasovali hned z první šance soupeře. I my jsme si nějaké příležitosti vypracovali a donutili Tygry k faulům, jenže se opět prosadil Liberec. Poté jsme se mohli na přelomu první a druhé periody nastartovat pomocí dvojnásobné početní výhody. Měli jsme čerstvý led a hráči měli čas si k tomu i něco říct. My k tomu ale přistoupili tak, že to odehrajeme vestoje. Domácí se poté dostali do brejku a využili trestné střílení. Tím jsme soupeře nastartovali."

Sociální sítě

Před 90 lety se narodil bývalý českobudějovický útočník Miloň Paderta. V A týmu hrál 9 sezon, cca 90 zápasů, v nichž vstřelil 16...

Dalším, kdo odpovídal v motoráckém dotazníku, je třicátník Petr Šenkeřík. Ten věří, že nejlepší hokejový zážitek na něj čeká...

65. narozeniny slaví bývalý vynikající útočník Motoru Norbert Král. V ČB 13 sezon, 419 zápasů, 119 gólů (18 vítězných, 2...

Dalším významným partnerem našeho klubu je Dopravní podnik města České Budějovice. Jeho ředitel Slavoj Dolejš převzal od Motoru...