29.09.2020, Denisa Józsová

PLZ - CEB 4:2 - K prvním bodům chyběly dvě minuty, nakonec jede Motor z Plzně s porážkou

Motor má za sebou devítidenní volno, kdy mu byly hned dva zápasy odloženy. Dosud tedy odehrál dvě utkání, kdy obě skončila jeho porážkou. Svého prvního extraligového startu se v brankovišti dočkal Jiří Patera. Dlouhou to vypadalo, že by si Motor mohl odvézt nějaké body, ovšem Západočeši ve třetí části otočili stav a zvítězili na svém ledě 4:2.

Domácí hokejisté působili od začátku utkání o něco lepším dojmem a Jiří Patera se v brance musel hodně ohánět. Viděli jsme třeba střelu Mertla, Roba či Kracíka, avšak žádný z nich si na českobudějovického gólmana nepřišel. Přesto šli Západočeši jako první do vedení. Přečíslení dva na jednoho sice ještě skvěle zlikvidoval Patera, který touš lapačkou tečoval do horní tyčky. Ten se však odrazil zpět před branku, kde ho odrazem od brankáře posunul do branky Matěj Stříteský - 1:0. Jenže toto vedení indiánům moc dlouho nevydrželo, už po půl minutě totiž bylo srovnáno. Skvělou práci odvedl Matouš Venkrbec, jenž obešel obránce a naservíroval puk na druhou stranu pro Miroslava Holce, jenž střelou z první překonal Frodla – 1:1. Škoda si mohla vzít vedení zpět, když měla početní výhodu, avšak tu nevyužila. Osm vteřin před koncem periody se tak znovu prosadili Jihočeši. Martin Novák vyslal ukrytou střelu, na kterou domácí gólman neviděl. Tato rána ho trefila jen do ramene, od něhož se odrazila až za brankovou čáru – 1:2. Budějovice tak po první třetině vedly o jednu branku.

Na začátku prostřední části si oba týmy zahrály přesilovou hru, jenže ani jeden z nich nedokázal tuto výhodu přetavit v gól. Na kotouči se nadále drželi častěji Západočeši, ale hokejisté Motoru předváděli dobrou práci v okolí brankoviště. Velkou šanci měli Západočeši v početní výhodě pět na tři, která trvala minutu a půl. Hned dvě zajímavé šance měl Luboš Rob, ovšem Jiří Patera deptal plzeňské střelce i nadále. Na druhé straně se poté do puku opřel Vít Jonák, ovšem proti jeho střeleckému pokusu vytáhl zákrok ramenem Dominik Frodl. I po druhé části tak byly spokojenější České Budějovice, které vedly i nadále o jeden gól.

Po pár vteřinách fauloval plzeňský Tomáš Mertl a Jihočeši si brzy zahráli přesilovou hru. Žádný velký tlak k vidění nebyl, ale zajímavou střelou se prezentoval Voženílek. Tu však Frodl vyrazil, přestože toho moc neviděl. Poté si zahráli domácí hráči čtyřminutovou přesilovou hru a její druhou polovinu dokázali využít. Tomáš Mertl si sjel na vrcholek kruhu a parádní bombou pod horní tyčku nedal gólmanovi šanci – 2:2. Plzeň dostala pár vteřin poté puk znovu do branky, ale ta byla posunuta, a tak tento gól nemohl být uznán. Následně bylo k vidění několik vyloučení, ovšem ani jedno z nich branku nepřineslo. Už to vypadalo, že se bude hrát prodloužení, jenže přišla obrovská chyba na útočné modré. Matyáš Kantner se následně dostal do samostatného úniku a na jeho bekhendový blafák nemohl Patera dosáhnout – 3:2. Budějovice to ještě zkusily bez gólmana, čehož domácí týmu využil. Do opuštěné klece se trefil Petr Kodýtek - 4:2.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): „My měli opět, jako po několikáté, špatný vstup do utkání. Poté se to od nás zlepšilo, ale my si právě přesilovkami moc nepomohli. Soupeře je mi trochu líto, my dnes prakticky přišli ke třem bodům. Ty sice platí jako po dobrém výkonu, ale tento tedy nebyl takový, jaký bychom si představovali.“

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): „Je to stále stejné. Dokud si neuvědomíme, že se hokej nehraje dvacet minut a budeme se neustále nechávat vylučovat... Vždyť my nechápeme, že hokejka má být na ledě a místo toho ji máme ve vzduchu jako mačetu... Takto budeme považovaní za hloupý a nedisciplinovaný tým. Devět trestů pro takto kvalitní tým rozhodne zápas. Pak inkasujeme minutu před koncem, šestnáct vteřin před koncem dlouhé přesilovky... Bohužel si o to říkáme a ta hodnocení zápasů pak nejsou příjemná.“