23.01.2017, Jaroslav Pešek

CEB–KAD 2:0 – Trhači dlouho odolávali, ale Motor nakonec bere tři body

České Budějovice: Na led Budvar arény přijeli Trhači z Kadaně a očekávalo se hladké vítězství domácího Motoru. Nakonec to ale tak snadné Jihočeši neměli. Svého soupeře nakonec přetlačili až ve třetí třetině.

Utkání začal aktivněji favorit z jihu Čech. Po necelých čtyřech odehraných minutách se do dobré šance dostal Miloslav Čermák, jehož bekhendový pokus ale vykryl kadaňský Dvořák. Následně byl Čermák faulován a v přesilové hře dobře pálil Fillman, ale Dvořák na jeho střelu viděl a zlikvidoval ji betonem. Těsně před polovinou první části se ke skákavému puku na brankovišti dostal Tomáš Nouza, ale kadaňský gólman si svou pravou tyč pohlídal. Nedlouho poté využil Weinholdova zaváhání Chovan a hnal se sám na bránu, jeho svižná střela ale pouze rozezvučela brankovou konstrukci. Recept na Tadeáše Dvořáka nenašel ani Suchánek, jehož povedenou střelu od modré čáry kadaňský strážce klece vyškrábl lapačkou. V dalším průběhu první části zařadili domácí nižší rychlostní stupeň a hra se vyrovnala. Motor měl často problémy s rozehrávkou i na vlastní polovině kluziště. Kadaň ale nedokázala trestat chyby, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Hned z kraje druhé třetiny se do dobré šance dostal Hřebejk a hned po něm i Škoda, ani jeden z nich ale úspěšný nebyl. Na druhé straně nebezpečně z ostrého úhlu pálil Martin Kohout. Kváča ale jeho pokus vytáhl vyrážečkou. Kadaň hrála aktivněji a měla několik dalších šancí, většina z nich ale ztroskotala už na budějovické obraně, zbytek kryl Kváča. Nebezpečně pálil například Raška, ale Kváča byl také proti. Poprvé se puk třepotal v síti ve 29. minutě, když ho do ní dopravil Jiří Fronk. Bohužel pro Motor ale až po odpískání. Dvořák totiž těsně před tím ztratil masku. Motor měl několik přesilových her, ale nesehrál je vůbec dobře. Naopak na druhé straně pálil nebezpečně ihned po buly Harkabus, opět ale jen do Kváčovy rukavice. Ihned poté se sám před bránou ocitl Čermák, ale přestřelil. Ke konci druhé části se začalo na ledě jiskřit. Květoňovi se nelíbilo vyloučení Štěpána Hřebejka a dal rozhodčímu svoji nespokojenost jasně najevo. Hlavní arbitr Valenta neváhal a poslal domácího kapitána pod sprchy. Těsně před přestávkou ještě zahrozil od modré Chlouba a následně dorážel Chrpa. Kváča oba pokusy vykryl. Ani ve druhé třetině tak branka nepadla.

Na začátku třetí třetiny pálil velmi nebezpečně Nouza, ale Dvořák kotouč s vypětím všech sil udržel ve výstroji. Nouza mohl otevřít skóre i pár chvil na to, když k němu Chovan v situaci dva na jednoho poslal žabku, ale budějovický kanonýr puk netrefil. V 45. minutě dostal Motor šanci v podobě přesilovky pět na tři, kterou nakonec i využil. Tomáš Nouza se na brankovišti zorientoval nejrychleji a zasunul puk za brankovou čáru. Dobrou šanci měl i Škoda, ale jeho pumelice zaduněla o zadní mantinel. Ve 49. minutě se ale Motor opět radoval. Jakub Babka přihrával napříč kluzištěm a kotouč si do vlastní brány srazil jeden z obránců. Poté se tempo zápasu zpomalilo a Motor začal bránit výsledek. Jednu z posledních šancí měl Tomáš Nouza, který ale trefil jen kadaňského Dvořáka. V poslední minutě ještě Škoda těsně netrefil prázdnou bránu, takže konečné skóre zůstalo 2:0.

Martin Štrba (ČEZ Motor České Budějovice): „Velice těžký zápas. Kadaň měla vynikající pohyb, dobře bránila a její gólman předvedl výborný výkon. Takové zápasy rozhoduje srdíčko, bojovnost a přesilovky. V prvních dvou třetinách jsme přesilovky sehráli tragickým způsobem, až během poslední třetiny jsme jednu početní výhodu využili. Hosté se do nás museli víc tlačit, využili jsme jeden brejk a zvítězili 2:0.“

Jaroslav Beck (SK Kadaň): „Pro nás to nebyl dobrý zápas, protože jsme nebodovali. V určitém pohledu to ale byl docela sympatický výkon, jen nám chybělo něco kvality, víc střel a lepší zakončení. Domácí dobře bránili a čistili prostor před bránou, a tak jsme museli držet disciplínu až do šedesáté minuty. Musíme respektovat, že domácí měli v závěru tlak a zvítězili. Pro nás to každopádně bylo pozitivní utkání před dalšími boji o záchranu.“