28.11.2003, Tomáš Kučera

ZLN - CEB 3:2 p.p. - Jihočeši vyválčili ve Zlíně bod

Českobudějovičtí zajížděli na půdu druhého týmu tabulky s vidinou bodu a ten také nakonec vybojovali. Svou první brankou v české extralize se o něj postaral obránce Ďurák, který v oslabení propálil Murína. V prodloužení si druhý bod po gólu Macholdy připsali Zlínští.
Pět zápasů bez bodu nevěstilo před cestou na jižní Moravu nic dobrého. V tabulce druhý HC Hamé totiž doma body často nerozádvá. V první třetině ale jakoby si celky popletly role. Budějovice svým bruslením a bojovností zcela zastínily domácí mužstvo, které nevědělo kudy kam. První velkou šanci měl při oslabení v 7. minutě ex-zlínský Kristek, který ukázkově přebruslil oba obránce, ale selhal v koncovce, když bekhendem o milimetry minul pravou tyč. Druhá obrovská příležitost přišla v první přesilovce českobudějovického mužstva. K puku se po kombinaci dostal Ondřej, avšak jeho střela jen zazvonila na tyč Murínovi svatyně. Znatelnou převahu Jihočechů v této části narušil jen domácí ostrostřelec Balaštík, ale na Kučeru si nepřišel. Následovalo další vyloučení na medvědí straně, ale faul Barinky nedokázal potrestat ani před brankou zcela osamocený Bělohlav, jenž zakončil bezchybnou souhru přesilovkové formace v červeném pouze do Murína. Zlínští si však ani z této situace nevzali ponaučení, a tak přišel skutečný trest. Bartoš se v 17. minutě bleskově zorientoval v útočném pásmu a po střele Jindry přehodil beton domácího gólmana - 0:1. Konsternovaní domácí se do konce třetiny již na nic nezmohli a byli rádi, že neinkasovali ještě z hole Štrby.

Druhé dějství nepřineslo mnoho hokejové krásy, což bylo do jisté míry způsobeno i tím, že rozhodčí Nečas často před boxem časoměřičů rozcvičoval své horní končetiny. Během dvaceti minut se nehrálo téměř polovinu času ve stejném počtu na obou stranách, navíc domácí Leška i hostující Sailer proseděli na nepopulárních lavičkách shodně desetimunutovky. Za zmínku stojí jen dvě nesmělé střely Lešky a Veselého a únik domácího Barinky v oslabení. Jinak však mohli zůstat oba brankáři v kabinách a na stavu by se zřejmě nic nezměnilo, jelikož hlavně přesilovkové formace obou týmů si počínaly stejně nesměle, jako prvňáček při recitaci milostné básničky.

To třetí část utkání přinesla více vzruchu do ochozů slušně zaplněného stadionu Luďka Čajky. Ve 44. minutě na jedné straně neuspěl střelec prvního gólu Bartoš, a tak o dvě minuty později domácí vyrovnali. Od modré vypálil nejproduktivnější bek extraligy Hamrlík a Kučera puk uviděl až v síti - 1:1. Navíc si po gólu chladil nedovoleně žáhu na radujícím se Balaštíkovi Jasečko a hosté šli do čtyřech. Z hráčů Hamé spadla nervozita a vypadalo to, že zklamané Jihočechy v přesilovce hravě dorazí. Jenže čtveřice v červených dresech chytře sehrála rychlou kombinaci a obránce Ďurák z mezikruží vrátil vedení na hostující stranu - 1:2. Góly napěchovaná minuta a půl však nebyla u konce - ještě v probíhající přesilovce totiž zblízka překonal Kučeru domácí Jenáček a bylo vyrovnáno - 2:2. Utkání po třech rychlých brankách získalo spád. Aktivněji si v této fázi počínali domácí, kteří uzamkli poslední tým tabulky v jeho pásmu, ale Jihočeši bránili pozorně a pokud se jim nepodařilo zkrotit domácí střelce, měli za zády spolehlivého Kučeru. Ten pochytal nebezpečné pokusy Lešky, Barinky i Vlacha. Když pak v poslední minutě přiměl k chytání za hlavu Okála, bylo jasné, že Budějovice neodjedou s prázdnou. V normální hrací době totiž zápas skončil smírně.

Prodloužení netrvalo dlouho. Oboustranné oťukávání v první minutě ještě gól nepřineslo, ale hned v následující si Jenáček za brankou počkal na najetého Macholdu a ten svým gólem uzurpoval pro Zlínské bod číslo dvě - 3:2. Spokojeny tak nakonec byly oba týmy - Jihočeši po pěti zápasech bodovali a Zlín si upevnil druhou příčku v tabulce.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Dvě třetiny vypadal zápas stejně jako proti Vsetínu. Bylo vidět, že nám těsná osobní obrana nesedí. V současné době nejsme v moc dobré pohodě. Ale bylo jasné, že nemůžeme odehrát celou sezonu bez problémů. Body z tak těžkého utkání jsou strašně moc cenné.
Vladimír Caldr (České Budějovice): S předvedenou hrou v prvních dvou třetinách můžeme být spokojeni, hráli jsme organizovaně. Z tempa nás vyvedla přestřelka, při níž Zlín vyrovnal. Gratuluji domácím k vítěznému gólu v prodloužení.