20.01.2008, David Lukeš

ZLN - CEB 0:4 - HC MOUNTFIELD dál vede tabulku

Č. B u d ě j o v i c e - Papírové předpoklady se potvrdily. Hokejisté HC MOUNTFIELD dokázali uspět na ledě nevyzpytatelného Zlína. Za vítězstvím si šli Jihočeši od úvodu zápasu. Už v 9. minutě zužitkoval dvojnásobnou přesilovku Šimánek a další zásahy přidali Brabenec, Hübl a Květoň. Když se k tomu přidal bezchybný výkon gólmana Jana Chábery, drží tým i nadále první příčku extraligové tabulky.

Úvodní třetina přinesla poměrně vyrovnaný hokej a jak se později ukázalo, z pohledu domácího celku byla herně tou nejlepší. Úvodní minuty se nesly ve znamení náporu RI Oken. Domácí se ale do blízkosti Cháberovy branky nedostali, a tak zkoušeli štěstí z dálky. Přesto Leškův pokus byl nebezpečný. Zlínský nápor umocnila i přesilovka při Šimánkově vyloučení. Hosté se ale ubránili a o chvíli později udeřili.

Moravanům se totiž v 9. minutě v krátkém sledu vyfaulovali Hamrlík s Kloučkem. MOUNTFIELD potřeboval jen 24 vteřin na využití dlouhé dvojnásobné přesilovky. Osvědčenou kombinaci "do pravého úhlu" sice Kůrka v gól nepřetavil, když mu stop parádním rozklekem vystavil Murín, ale odražený kotouč poslal bezpečně na místo určení před brankovištěm číhající Jiří Šimánek - 0:1.

Za chvilku se úspěšný střelec probíjel znovu před zlínskou svatyni, ale Murín se tentokrát překonat nenechal. Přestože se jazýček na pomyslných vahách začal pomalu ale jistě překlápět na budějovickou stranu, domácí ještě chovali šanci na obrat. Nejblíže vyrovnání byli ve 13. minutě, když Martin Hamrlík od modré čáry trefil horní tyčku. První třetina spěla ke svému konci, ale Budějovičtí přece jen ještě jednou udeřili a zároveň předvedli dokonalou kopii úvodního gólu z Plzně. Ve 20. minutě Tomáš Kůrka zatáhl do útočného pásma puk po pravé straně. Na úrovni kruhu prudce zasekl a z otočky poslal přesný pas. Tentokrát ale na něj nečíhal Šimánek, ale Kamil Brabenec, který bekhendem zavěsil - 0:2.

Byla to zřejmě druhá branka Budějovic do šatny, která domácí definitivně zlomila. RI Oknům očividně scházelo sebevědomí a síla utkání s favoritem zvrátit. Přitom příležitost jim k tomu hosté dali sami. Mezi 26. a 30. minutou hned dvakrát budějovická střídačka pykala za chybné střídání. Zlínské přesilovky však začaly být matné, MOUNTFIELD dobrým pohybem znemožňoval domácím borcům dostat se do lepších pozicí či k dorážkám, takže se většina pokusů Jihomoravanů rekrutovala pouze z ran od modré čáry.

Poté, co Budějovičtí v prvních deseti minutách druhé třetiny ubránili tři oslabení, se pevně chopili taktovky utkání. Druhá část prostřední třetiny se nesla ve znamení jejich ofenzívní smršti, Zlínští často nevěděli, kam dřív skočit. Byli to naopak domácí, kteří museli začít faulovat a do konce druhé třetiny hned tři Berani museli na lavici hanby. Ve 33. minutě po faulu Martina Záhorovského hráli Jihočeši v ponechané výhodě a celou minutu vařili horkou kaši okolo Murínovy klece. Střely přicházely v rychlém sledu, ale domácí se ubránili. V následné přesilovce spálili jasné gólové šance Vak s Květoněm, Murín svůj tým držel.

Překonat se ho hostům podařilo až v následné přesilovce ve 35. minutě, když pykal Petr Leška. MOUNTFIELDU stačilo pouhých 10 vteřin k jejímu zužitkování. Stačila jednoduchá přesilovková rovnice - vyhrané vhazování na obránce, jehož v tomto momentu ztělesnil Milan Toman, následovala tvrdá rána od modré. Murín jen vyrazil před sebe, kde ale k jeho smůle stál Viktor Hübl, který neměl problém doklepnout kotouč do odkryté brány - 0:3. Vedení ještě do přestávky mohl navýšit znovu Květoň, jenž tváří tvář Murínovi selhal. MOUNTFIELD si tak do třetí třetiny nesl nadějný tříbrankový náskok, přesto mohlo být jeho vedení ještě vyšší!

Ani ve třetí třetině nasazení budějovických hokejistů nepolevilo, přesto si závěr utkání trochu pokazili sérií vyloučení, když hned sedm hráčů MOUNTFIELDU si šlo sednout na lavici hanby. Ještě předtím ve 44. minutě Murín parádně vychytal Šimánka, který osamocený u tyčky nedokázal přehodit jeho položený beton. Následovala 108 vteřin trvající zlínská dvojnásobná přesilovka, která ale dokumentovala domácí bezradnost. Berani dokázali motat Jihočechy okolo Chábery, chyběla ale svižná kombinace nebo rána z nebezpečné vzdálenosti. Veškeré pokusy domácích tak šly povětšinou od modré čáry a s těmi si Jan Chábera věděl rady.

Jak využít přesilovku, to MOUNTFIELD domácím RI Oknům ukázal v 54. minutě. Vladimír Sičák vypálil ránu od levého mantinelu. Murín vyrazil touš jen na hůl Lukáše Květoně, který se po několika spálených šancích ve druhé třetině konečně dokázal prosadit, když s dorážkou do prázdné branky neměl problém - 0:4. Zápas byl v tu chvíli rozhodnutý, přesto ještě měli Zlínští možnost alespoň výsledek zkorigovat. Hned po čtvrté brance měli k dispozici další dlouhou dvojnásobnou přesilovku, tentokrát 101 vteřin. Chyběl jim však klid na hokejkách i potřebné štěstí. Mokrejš dostal puk křížnou přihrávkou k pravé tyčce, kde na něj zívala odkrytá branka, ale neposedný kotouč se mu zamotal mezi nohama a nestačil zakončit. V posledních vteřinách mohli hosté zaokrouhlit výhru na 0:5. Milan Toman se vracel z trestné lavice, dostal přihrávku do jízdy, avšak jeho bekhendový blafák parádně vychytal Murín, jednoznačně nejlepší hráč RI Oken.

Jihočeši si tak odvážejí z jihu Moravy cenné body, jejichž punc je o to vyšší, že oba soupeři ze silné trojky ztratili, takže MOUNTFIELD svůj náskok v čele tabulky navýšil.

Rostislav Vlach (hlavní trenér RI Okna Zlín): "V úvodu jsme byli lepší, nastřelili jsme i tyčku. Bohužel všechno v náš neprospěch zlomila přesilovka pět na tři. Dostali jsme při ní branku a těsně před odchodem do šaten další. Neměli jsme štěstí a neprosadili jsme se v zakončení. Poslední zápasy máme křeč v koncovce, bohužel bez branky nemůžeme vyhrát a pomýšlet na bodový zisk."

Milan Černý (asistent trenéra HC Mountfield): "Zlín vstoupil aktivně do zápasu, vytvořil si řadu příležitostí a byl aktivní v útočném pásmu. Postupem času jsme se dokázali z toho vymanit. Sehráli jsme výborně přesilovku pět na tři a přidali jsme druhý gól. To nás postavilo na nohy a byli jsme poté lepším celkem. Za zmínku stojí bezchybný výkon gólmana Chábery. Všichni naši hráči se odevzdali, hráli obětavě a padali do střel. S výsledkem jsme maximálně spokojeni."