07.03.2011, Michal Špírek

VIT - CEB 3:0 - Tentokrát vychytaná nula na straně Málka

Č. B u d ě j o v i c e - Po českobudějovické výhře 5:0, kdy čisté konto udržel Jakub Kovář, se ve třetím utkání série radoval spolu se svým týmem gólman Roman Málek. Ve vítkovickém dresu rozvlnili síť po bezbrankové první třetině Ujčík, Vrána a Húževka, zatímco z řad Jihočechů nikdo přesně nezamířil. Dvakrát kapitulovala obrana hostů v oslabení. HC MOUNTFIELD tak v prvním ze tří utkání na ostravském ledě neuspěl a domácí tým se ujal vedení v sérii. Čtvrtý zápas série se hraje hned v úterý od 17:4O a přímým přenosem ho vysílá kanál ČT4 Sport.
Čtvrtfinále se přesunulo na ostravský led a ve třetím utkání série šlo o to, kdo strhne průběžné vedení v sérii na svou stranu. Do budějovických řad se oproti druhému zápasu v Budvar Aréně vrátil centr Jakub Langhammer. Za od začátku velmi sympatické podpory fanoušků HC MOUNTFIELD se svěřenci trenéra Výborného na hostujícím ledě pustili do boje. Od prvních vteřin bylo jasné, že v zápase se žádná divoká přestřelka konat nebude. Týmy vycházely z poctivé defenzivy a razily spíše vyčkávací taktiku. Gulašovu ránu Málek zneškodnil, stejně tak si poradil i s pokusem Pletky. Když už to vypadalo, že Vítkovice navážou na útočné trápení z druhého zápasu, přihlásil se o slovo Burger. Ten po zadovce od zadního mantinelu ale Kováře nepřekonal. Tempo hry postupně narůstalo, Vítkovice a Budějovice se střídaly ve střeleckých příležitostech. Pšurného bekhend nebyl o nic úspěšnější než teč Vrány z 8. minuty. Z přetahované poté začínali mít navrch hosté a vykoledovali si první vyloučení zápasu. Jenomže přesilovka, nařízená za Káňovo držení, aktivitu Jihočechů paradoxně spíše utlumila, hosté naráželi na dobře zformovanou čtveřici a ani jednou Málka neohrozili. A když agilní Pohl po objetí brány vymyslel krásnou přihrávku do prostoru brankoviště, narazil jeho nápad na jedinou věc – žádný spoluhráč v tomto prostoru ke štěstí Budějovic nebyl. I třetí první třetina série tak branku nepřinesla.

Bezbrankový stav nejspíše dle instrukcí trenérů o přestávce neměl dlouho vydržet, protože oba mančafty vstoupily do druhého dějství útočným hokejem. Přesně nezalícil Gulaš ani domácí Klimek, který je v sérii na ledě hodně vidět. Trochu nešikovně ve 23. minutě fauloval Tomas a nabídl disciplinovaným soupeřům druhou přesilovku zápasu. Ta byla z hokejek HC MOUNTFIELD o mnoho povedenější, ale Květoň místo přihrávky na volného Šimánka volil střelu, s kterou si Málek poradil. Vítkovičtí se mohli radovat po střele Burgera ze 27. minuty, ale Kovář si včas všiml, kam že mu kotouč vypadl a přikryl ho pod lapačku. Na druhé straně se v největší šanci zápasu ocitl kapitán Jihočechů Ptáček. Ten vystihl nepovedené vyhození domácích a měl čas zamířit. Málkovo beton ovšem odvedl bezchybnou práci. Ovčačík též pohrdnul pohnout brankovým ukazatelem. Domácím chyběl v útoku moment překvapení, nápad. Vítané tak pro modrobílé bylo vyloučení Květoně. A když se o minutu a půl později odebral na trestnou lavici i Mikeska, mělo 7758 diváků o zábavu postaráno. A domácí dvojnásobnou přesilovku využili. V čase 38:22 ukončil čekání na první branku Viktor Ujčík. Burger vypálil, vyražený kotouč předal Káňa nezištně k druhé tyči zkušenému forvardovi a bylo to 1:0. Hosté museli ve třetí třetině dohánět protivníkův náskok.

Ve druhé minutě záverečné části hry odstoupil se zraněním bek domácích Ovčačík. Budějovice byly zatlačeny do obranného pásma, Káňa s Pohlem ještě na Kováře nevyzráli. Po faulu Ptáčka už se ale domácí radovali. Čas 43:58 a Petr Vrána šikovně tečoval nahození Trnky mezi betony hostujícího muže s maskou. Ve 48. minutě se hosté usadili před Málkem, ale v pondělním zápase se k přímému ohrožení brankáře dostávali jen sporadicky. O vítězi zápasu tak definitivně rozhodl Peter Húževka ve 49. minutě. Malík si všiml volného Ujčíka, ten ještě volnějšího kolegy a Húževka doklepával puk do prázdné brány. HC MOUNTFIELD se dostal do herního útlumu a v přesilovkách za vyloučení Burgera a Voráčka nic nebezpečného nevymyslel. Jediná kloudná střela Ptáčka skončila na vyrážečce gólmana. Skóre už se do konce zápasu nezměnilo, ačkoliv Vítkovice si ještě zahrály přesilovku čtyř proti třem. Jakub Kovář ale další gól ve své síti nepřipustil a utkání skončilo 3:0. HC Vítkovice Steel se tedy ujal vedení v sérii, v úterý budou Budějovičtí bojovat o srovnání.

Milan Kupka, HC Mountfield: Myslím si, že tohle utkání se podobalo dvěma předchozím. Bylo to o čekání na chybu soupeře. Dlouho se to nevedlo. O osudu zápasu rozhodly naše nevyužité přesilovky a špatná střelecká produktivita. Naopak domácí své střelecké pokusy dokázali proměnit.
Mojmír Trličík, HC Vítkovice Steel: Dne jsme vyhráli zaslouženě a byli jsme lepším týmem, zvlášť po prvním gólu, který nás uklidnil. Efektivita v přesilovce a nádherný třetí gól nás dovedl k vítězství. Na prvním místě je vždy výkon gólmana. Roman Málek to dnes neměl zadarmo a musel si k nule dojít bezchybným výkonem. Hodně nám také pomohli diváci. Přál bych si, aby ta hala byla plná i v dalších zápasech diváci se stali naším šestým hráčem. Budeme je potřebovat.

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....