20.11.2009, Petr Schultz, Miroslav Mayer

Starší dorost: LIB-CEB 6:5p - Po pěti vítězstvích prohra

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice prohrál v Liberci ve dvacátém třetím kole extraligy staršího dorostu 5:6p. Přerušil tak svoji šňůru pěti vítězných zápasů v řadě. Zároveň zakončil sérii pěti zápasů na hřištích soupeřů ve které prohrál pouze v Liberci. Navíc se potvrdilo, že liberečtí hokejisté letos nepatří mezi oblíbené soupeře výběru vedeného Jaroslavem Liškou. Nejaktivnějším hráčem zápasu byl tříbodový (2+1) Petr Koblasa.
Liberečtí dorostenci vlétli na svého soupeře hned v úvodu utkání, jenže výrazněji se před brankou Bláhy neprosadili, a tak úřadovali na druhé straně hosté. V čase 4:50 pálil od modré Koblasa, Blažek vyrazil jeho střelu před sebe, kde byl nikým nehlídaný Jan Trummer a s přehledem poslal poprvé kotouč za záda severočeského brankáře – 0:1. S tím se nechtěl smířit útočník Beníšek, ale ve skrumáži těl nedokázal on a ani Hloušek prošťouchat kotouč do branky. Další branku do liberecké svatyně mohl přidat po pěkném centru Sedláka Koblasa, letící puk ale netrefil jen o milimetry, a tak přišel na druhé straně trest. Kouba vypálil na Bláhu, ten jeho pokus vyrazil do vzduchu, kde ho pohotově basebollovým úderem uklidil Tomáš Beníšek – 1:1.

O chvíli později putoval na trestnou lavici domácí Návrat, kterého po minutě doplnil hostující Švihálek. Hra ve čtyřech vyhovovala spíše Českým Budějovicím, což dokázaly i ve dvanácté minutě, kdy Sedlák střílel od modré a Petr Koblasa nikým neatakován doklepl vyraženou střelu Blažkem do branky – 1:2. Rychlou odpověď hledal na své hokejce Urban, ale z mezikruží tváří v tvář Bláhovi neuspěl. Na druhé straně měl naopak blízko k brance Sedlák, kterému znemožnil skórovat hákující Slavík. To hostujícího forvarda nemuselo dlouho mrzet, protože jeho spoluhráči v poslední vteřině početní výhody navýšili svůj gólový účet. Prokop se ujal puku na modré, přihrál na kruhy Bernatovi, ten viděl na druhé straně ještě lépe postaveného Tomáše Rouska, jenž křížnou přihrávku uklidil do zívající branky – 1:3. V závěru první periody mohl snížit ještě Příkazský, Bláha mu ale bleskovým skokem ucpal mezírku u své pravé tyče.

Před druhou třetinou byla v kabině Bílých Tygrů zřejmě bouřka, protože jich byl hned z úvodu prostředního dějství plný led a v největší šanci se hned na začátku ocitl Psota, který si vybruslil z rohu kluziště, jenže Bláha stihl včas scvaknout betony. Minutu na to už se smrskl náskok Budějovických jen na jednu branku. Beníšek přiťukl kotouč ve vlastním pásmu Janu Koubovi, který najížděl sám na brankáře Mountfieldu a ten si zřejmě za pomocí svých spoluhráčů nějakým kuriózním způsobem dopravil již zdárně chycený pokus do vlastní branky. Rozhodčí po minutě rozhodování nakonec ukázal na branku hostů – 2:3. Liberec od tohoto okamžiku hýřil aktivitou. Na nerozhodný stav mohla upravit dvojice Knap Slivka, ale druhý jmenovaný napálil z první lapačku přemísťujícího se Bláhy. Liberecký nápor plně vybouchnul až ve třicáté minutě. Na trestnou lavici usedl Švihálek a Josef Mikyska střelou od modré málem protrhnul síť – 3:3.

Jihočeši se snažili být aktivní, jenže bez střelby gól nepadne. To si zřejmě uvědomil i Koblasa, který dostal svůj tým do opětovného vedení. Při vyloučení domácího Staňka rozjeli hosté smrtící přesilovkový kolotoč v útočném pásmu, kdy kotouč putoval po ose Trummer, Sedlák a Petr Koblasa, jemuž už stačilo jen nastavit hokejku, aby zasunul gumovou pryž do branky – 3:4. Budějovičtí si ale situaci v závěru ještě zkomplikovali, když nabídli Tygrům přesilovku pět na tři.

Díky dvojnásobné početní převaze měli lepší vstup do třetí třetiny Liberečtí, Bláha jejich náporu ale odolal. Blízko brance byl po pasu Knapa Dlouhý, lapačka brankáře modročervených byla ale proti. O minutu později trefil Psota tyč, když se obtočil kolem hostujícího Lišky. Remízový stav měl na hokejce pak Příkazský, Bláha si jeho střelu po ledě pohlídal. Na druhé straně s vypětím všech sil vyrazil Blažek střelu švihem od Turka. Dobré umění v krasobruslařských schopnostech poté předvedl Tygr Knap, který prosvištěl útočným pásmem, přihrál Slivkovi, jenž nedokázal jeho pěkný pas díky hbitému zákroku gólmana modoročervených přetavit v branku. To se mu povedlo na půl až o pár vteřin později. Liberecký forvard zavezl kotouč do útočné třetiny, a když viděl, že je cesta k Bláhovi volná, tak se pokusil kotouč zasunout podél tyčky. Jihočeský brankář jeho šanci ještě uchoval před červenou čárou, jenže na dorážku Patrika Urbana už síly neměl – 4:4. Po pár vteřinách mohlo být svěřencům trenéra Lišky ještě hůř, Dlouhý ale nepřehodil betony gólmana Mountfieldu. Zápase se následně začal pěkně přiostřovat a rozhodčí musel několikrát hráče obou týmů napomínat.

Muž s píšťalkou se přeci jen rozhodl hru uklidnit, a tak poslal na trestnou lavici domácího Návrata a hostujícího Kolaříka za vzájemnou potyčku. To jako by se zdálo, že nabudilo Jihočeské. Blažek nejprve musel zlikvidovat střelu Švihálka a i pohotovou dorážku Bernata a o chvíli později zneškodnil samostatný únik Sedláka. Necelých šest minut před koncem nabídl Beníšek hostům možné opětovné vedení, když vyhodil kotouč ze hřiště a musel si jít odpočinout na trestnou lavici. Jenže Mountfield naložil se svou početní výhodou darebně a sám potrestaný hráč se po návratu na led pomstil. Příkazský vystřelil na Bláhu, ten jeho střelu neudržel a Tomáš Beníšek zdálo se, že dorážkou přisoudil domácím tři body. S tím se ale nechtěl smířit hostující trenér, který si nejprve vzal time-out a následně odvolal brankáře. Vůdčí schopnosti předvedl třiadvacet vteřin před koncem základní hrací doby kapitán Michal Švihálek a střelou po ledě poslal zápas do prodloužení – 5:5.

České Budějovice prodloužení nezvládly a svou nedisciplinovaností nabídly Bílým Tygrům dvojnásobnou přesilovkou. Na trestnou lavici usedli Štěpán a po vyhození kotouče mimo hřiště také Švihálek. Hrdinou pro domácí celek se tak stal obránce Tomáš Čechura, který poslal do branky křížný pas Knapa a přisoudil týmu z Podještědí bonusový bod navíc – 6:5. Liberecké šelmy porazily jihočeský Mountfield 6:5 po prodloužení.

Lubomír Bouchner (Liberec): „Myslím, že to dnes byl moc pěkný zápas z obou stran. Nás dnes potěšilo, že noví a mladí hráči zahráli tak, jak jsme si slibovali. My se nyní připravujeme na příští sezónu, Budějovice dnes hrály v kompletní sestavě, a tak jsme rádi, že se nám podařilo zvítězit. Dnes jsme jim tu porážku z minulých duelů vrátili, i když jsme měli dnes trošku smůly, protože jsme dostali branku třiadvacet vteřin před koncem a mohli jsme mít plný bodový zisk, který bychom nutně potřebovali. Z dnešního zápasu máme ale dobrý pocit, protože mladí hráči ukázali, že můžou hrát i s věkově staršími.

Jaroslav Liška (České Budějovice): „My jsme měli teď dlouhou sérii, kdy jsme ta utkání vyhrávali. Dnes to utkání bylo ovlivněné častým vylučováním, to nás zřejmě pozastavilo k vyššímu výkonu. Závěr zápasu se nám povedl, kdy jsme dokázali těsně před závěrečnou sirénou srovnat. V prodloužení jsme měli zase dvě vyloučení, kde jsme inkasovali. Náš výkon hodnotím dnes jako špatný.“