05.01.2006, Tomáš Kučera, Václav Rybáček

SPA - CEB 5:1 - Komplex Sparta pokračuje

P r a h a - Neuvěřitelných třináct zápasů v řadě nedokázali Jihočeši sebrat Spartě ani bod a čtrnáctý korálek navlékli na pomyslnou šňůru v dohrávce 31. kola v T-Mobile Areně. Přestože byli soupeři vyrovnaným sokem, nízká produktivita, výborný Bříza a špatné přesilovky i oslabení zapříčinily, že Jandačův soubor odjel s prázdnou. Krásnou, ale po hříchu jedinou branku Budějovic vsítil Petr Sailer.
Touha po vítězství byla patrná z obou soupeřů, kteří vlétli do utkání s elánem. Ve sparťanském dresu se poprvé po dlouhé době představil obránce Ján Tabaček, naopak nemohl nastoupit František Ptáček, jenž již ve stejném kole startoval za Karlovy Vary.

Spartě pomohla k rychlému vedení přesilová hra, o kterou se faulem přičinil hostující Šimánek. Jihočeský gólman Chábera nejprve sice zneškodnil ostrou Vykoukalovu ránu, ale na střelu nad lapačku z hole Ondřeje Kratěny byl již krátký – 3. minuta, 1:0. Přeci jen o něco aktivnější Sparta zatopila hostím krátkým tlakem ve 4. minutě zásluhou Strakova útoku, ale poté se opět osmělili i hosté. Dobrým forčekinkem se dostal do šance Brabenec, který tečoval do protipohybu gólmana, leč puk branku těsně minul. Sparta oplatila aktivním útokem Josefa Straky. Špaňhel u mantinelu důrazně atakoval hráče na puku, Straka se zmocnil kotouče a Chábera musel předvést efektní zásah vyrážečkou. V polovině úvodní třetiny namazal před branku Ton Štrbovi, ale ten puk z kroku za Cháberu neprotlačil. O vyrovnání se pokusil nejprve Bělohlav, který se prohnal po levém křídle a tvrdě pálil do náruče Břízy. Za pár chvil se sám před Břízou ocitl agilní Brabenec, ale také nedal. Ve 13. minutě inkasoval trest 2+2+10 obránce Jan Hanzlík, jenže hosté s velkou šancí zle naložili. Hudcova příležitost ze samého úvodu sparťanského oslabení, kdy hostující forvard nezkrotil nehlídán před Břízou skákavý puk, zůstala i přes tlak Jihočechů jejich největší hostí. Chábera musel být ve střehu opět až v 18. minutě, když nad střílel z pravého kruhu Kratěna. V posledních sekundách putovali na trestnou lavici Brabenec na jedné, a Tabáček na druhé straně.

Po pár sekundách druhé třetiny měli Pražané možnost hrát 4 proti 3, ale nešťastný zásah Tona do obličeje soupeře představil divákům vzácnou situaci 3 na 3. Sérii vyloučení protáhli Veselý s Hüblem. Z nepřehledného stavu hráčů na ledě rezultovala ve 23. minutě výhoda Sparty 4 na 3, kterou bleskově využil po ideální příhře Kratěny v přečíslení dvou na jednoho střelou do pravého dolního rohu Michal Sivek – 2:0. V těchto fázích zápasu si udržovali domácí herní převahu, i díky velké nedisciplinovanosti hostujících borců. Postupně se však hra utopila v nepřesnostech, diváci několik minut sledovali boj ve středním pásmu a marnou snahu o nápaditý útok. Napomoci dění na ledě mohlo vyloučení Vykoukala před polovinou zápasu, ovšem dobře forčekující domácí nedovolili hostům nic. Nejslabší pasáž utkání ukončila až další přesilovka, kdy za nedovolené bránění pykal od 30. minuty Marek. Jihočechům se sice dlouho nevedlo, ale nakonec Hübl od modré našel mezi kruhy Petra Sailera, který udělal krok k Břízovi a zacílil přesně – 2:1. Hru gól oživil. Rychle vrátit Spartě ztracený náskok mohl střelou zpoza obránce Kratěna, ale Chábera byl přesný. Hosté v touze srovnat začali tlačit a vynutili si faul Sivka. A mocně tlačili. Velkou šanci promarnil Veselý, za což Budějovičtí nakonec tvrdě zaplatili. Do úniku se dostal Ton, faulován nemohl zakončit, sudí Minář správně nařídil trestné střílení. Sparťanský ostrostřelec Petr Ton se ujal exekuce, provedl blafák do bekhendu, který se zdál skončit na břevně. Rozhodčí jel situaci konzultovat s videorozhodčím a ku překvapení drtivé většiny osazenstva haly gól uznal! Ovšem záznam na kostce všechny přesvědčil, že gól skutečně padl. Zaskočení hosté v přesilovce již nic nevymysleli, naopak mohli do konce druhé části potřetí pykat po šanci Marka.

Českobudějovičtí hokejisté vstoupili do třetí třetiny s velkým náporem. Jejich tlak podpořil vyloučením za posunutí branky Tabaček. Od modré pálil Posmyk, dorážel Vak, ale přišly minuty Petra Břízy. Další střelu lapil veterán v brance Sparty z mezikruží opět Vakovi. Ve 46. vytvořili sparťané několik chyb v rozehrávce, ale zůstalo jen u náznaků šancí. V nájezdu se zpoza beka zkoušel prosadit aktivní Ondřej Veselý, ale kontaktní gól nevstřelil. Chábera se v těchto pasážích nudil, hra se odbývala především na polovině Sparta. Velký tlak si ale hosté vynutili ve 49. minutě, samotný závěr závaru zakončil přesnou bombou obránce Kutlák, ale Bříza si mezi stínícími beky puk našel a skvěle vyrazil. Hosté v tlaku nepolevovali, Bříza musel vytahovat zásahy nejvyšších kvalit jak proti střele Brabence od modré, tak především proti střele z bezprostřední blízkosti z hole Hudce. O to překvapivější a pro hosty tvrdší odpověď Sparty přišla v 50. minutě. Marek podržel puk v útočném pásmu, předal jej Tonovi, který si vybruslil z rohu a v nedbalkách v tu chvíli žijící obrana Jihočechů nechala prostor pro přihrávku na zcela nekrytého exbudějovického forvarda Martina Štrbu na druhé tyči, ten nekompromisně zavěsil na 4:1! Sparta poté hru opanovala, Budějovičtí zcela odpadli. Navíc Spartě nabídli svými fauly přesilovku 5 na 3, kterou Jan Marek využil šťastnou střelou využil Jan Marek – 5:1! Hosté si také zahráli dvojnásobnou přesilovku, ovšem Bříza stál pevně na svém místě a to málo, co prošlo přes dobře bránící sparťany, s přehledem pochytal. Sparťané si důležité vítězství již vzít nenechali a v klidu a pohodě dovedli duel do vítězného konce.

František Výborný (Sparta): "České Budějovice potvrdily, že mají výborný tým. Věděli jsme, že se nám proti nim podle statistik a bilancí daří, to je ale ošidné. Vždy přijde jeden zápas, který nevyjde, a vše změní. Dnešní utkání bylo ale z naší strany povedené. Dařilo se nám i v přesilových hrách, které nám v minulém zápase nešly."

Josef Jandač (České Budějovice): "Potvrdilo se, že se nám v této sezoně proti Spartě nedaří a zvedáme jí sebevědomí. Bodově nebo gólově. Neumíme na ni."