21.11.2010, Petr Novotný

SPA - CEB 3:4 - Jihočeši zastavili sérii proher na Spartě

P r a h a - Obrovské drama bylo k vidění na ledě pražské Tesla arény. Domácí Sparta hostila budějovický HC MOUNTFIELD, který nastoupil už ke třetímu duelu venku v řadě a ještě o jeden zápas vyšší byla jeho série bez bodového zisku. Propad tabulkou se však Jihočechům povedlo zastavit, protože v Praze zvítězili a odvezli si před pátečním domácím duelem s Litvínovem všechny body. V závěru o ně však museli hodně bojovat. Vítěznou branku vstřelil Rostislav Martynek.

Oba celky vlétly do zápasu plni odhodláni, hra se přelévala ze strany na stranu. Do první vážnější příležitosti se tlačil ve třetí minutě budějovický Květoň, ale puk mu na poslední chvíli sklouzl z čepele. Zajímavou šanci si vytvořila i Sparta. Ton lišácky objevil Treilleho, ale Francouz byl včas odzbrojen.

Skóre se tak měnilo až o pár minut později. Sparťané se ocitli v početní výhodě a vytrvale bušili na obrannou hráz hostů. Tu nakonec prolomil Yorick Treille, když chytře zužitkoval přihrávku před bránu od Petra Tona. Gólový kolotoč se naplno roztočil ve 14.minutě, v níž Budějovičtí strhli vedení na svou stranu. Nejprve se ve dvojnásobné přesilovce trefil ex-sparťan Jakub Langhammer a chvíli nato usměrnil střílenou přihrávku do sítě Pavel Kašpařík.

Tím však přestřelka zdaleka nekončila. Prakticky ihned po buly ujel jihočeské obraně Karel Hromas, natlačil se s pukem před Kováře, jemuž nakonec kotouč kudysi propadl až do brány. Byť Sparta lačnila po další trefě – Bartánusova teč Hanzlíkovy střely zazvonila na tyč, byli to hosté, kdo se nakonec znovu radovali z vedení. Přihrávka před bránu propadla až na Michala Mikesku, který s ní naložil dokonale. Pět gólů v jedné třetině viděli Holešovičtí diváci letos poprvé.

Budějovičtí nabídli hned zkraje druhého dějství svému soupeři přesilovku, sparťané s ní však zdaleka nenaložili dle svých představ. A tak Jihočeši trestali. Rostislav Martynek byl první u vyraženého puku, obtočil se kolem Pöpperleho a mazácky zavěsil. Budějovičtí tím zvýšili vedení na dvě branky a Sparta se stále častěji utápěla v nepřesnostech.

Navíc hosté obratně kombinovali ve sparťanské třetině. Defenziva Holešovických však nápor ustála. Několikrát se ale museli spolehnout čistě jen na štěstí. Tyč Pöpperleovy svatyně orazítkoval nejprve z úhlu Šimánek , později i Gulaš. Po dvou třetinách tak výsledek nebyl z pohledu domácích nijak radostivý, prohrávali 4:2.

Úvod poslední pasáže hry vyšel o něco lépe sparťanům, jenomže jejich útočná snaha často troskotala na vlastní nepřesnosti. Brankáři na obou stranách si mohli na několik minut vydechnout, nešla na ně prakticky žádná střela. V 51. minutě se Ton šikovně uvolnil, jeho ránu ale Kovář vyškrábl lapačkou ven z kluziště. O chvíli později to podobně zkoušel i Hromas.

Sparťané dál bojovali a pár minut před koncem jim ještě svitla naděje. Petr Ton pálil od modré, Michal Broš do ní pohotově vložil hokejku a rázem se schylovalo na pěkné drama. Další gól už ale i přes enormní snahu domácích nepadl. Holešovičtí ztratili třetí zápas v řadě, reparát skládají už v úterý proti Zlínu.

Miloslav Hořava (Sparta): "V naší situaci je pro nás těžký každý zápas. Budějovice hrály dobře. Bohužel jsme v útoku nebezpeční jen z přesilovek a to je na tahle utkání málo. Proto jsme prohráli, i když jsme věřili, že bychom mohli bod udělat. Nemůžu hráčům vytknout snahu a nasazení, ale to je základ všeho. My k tomu musíme přidat hokejovost a vše vylepšit."
Milan Kupka (HC Mountfield): "Neodehráli jsme špatné utkání. Začali jsme s velkým nasazením, podařilo se nám dát góly a ve druhé třetině ještě jeden přidat, odskočit na dvoubrankové vedení a poté jsme velkou bojovností zápas uhráli."

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....