26.10.2003, David Lukeš

SPA-CEB 3:2 První body z venku protekly mezi prsty

Jihočeši propásli báječnou šanci přivézt z T-Mobile Arény nějaký ten bodík. Pražané si v uplynulých zápasech příliš slávy nezískali a k dnešnímu střetnutí hlásili děsivou marodku v počtu osmi hráčů! Využili ale tři přesilovky a ušmudlanou výhru nad posledním týmem tabulky určitě berou všemi deseti. Břízu na druhé straně překonali bývalí Sparťané Bělohlav a Kristek. Holešovickou halu nedokázalo pořádně zaplnit ani snížené vstupné ve výši 50 Kč.

Začátek utkání jistě fanouška žádného z klubů nenadchl. Po dlouhé hře bez zajímavých akcí se do náznaku šance dostal až v 6. minutě Šimánek, ale přihrávka do brejku mu utekla. Na druhé straně se pěknou výměnou touše uvedlo duo Kratěna - Špilár. Budějovičtí to zkoušeli téměř bez vyjímky z dálky. Střely Kaňkovského ani Sailera se však neujaly. Až ve 12. minutě napřáhl na modré Bělohlav a překrásnou bombou vymetl šibenici Břízovy branky. V závěru třetiny se zničehonic objevil před budějovickou svatyní Šimíček, ale šance ho zaskočila stejně jako jihočeské obránce.

Hned po 7 vteřinách druhé části si šel za sekání přisednout k Jindrovi na trestnou lavici Fadrný a Spartě se nabídla výhoda dvou hráčů v poli. Přihrávky mezi sparťanským přesilovkovým komandem dokonale rozpohybovaly brankáře hostí Kučeru, a tak když druhý jmenovaný střílel gól, měl před sebou poloprázdnou bránu. Pražané, jako kdyby se o přestávce pokropili živou vodou, zrychlili svůj pohyb a začali hosty přehrávat. Při chuti byla hlavně dvojice Kratěna - Špilár, která bavila diváky povedenými akcemi. Ve 22. minutě chybovali Sparťané v rozehrávce, ale Fadrný neproměnil. Do další šance se dostal Výtisk, když v bruslařském souboji s gólmanem Kučerou vypíchl puk těsně vedle branky. Ani Markův pokus z prostoru pravého kruhu ve 33. minutě Kučeru nepřekvapil. Gólovou šanci zahodil minutu a půl před koncem druhé třetiny Kristek. Bříza z rohu špatně rozehrál puk, ten se dostal k bývalému Sparťanovi. Kristek vyslal vlažnou střelu, kterou Bříza špičkou hole ještě stačil vyrazit. Z protiútoku nahrál zpoza budějovické brány Marek dnes ofenzivně naladěnému Výtiskovi. Společnými silami pak na dvakrát puk propasírovali za záda Josefa Kučery.

Skvělý nástup do závěrečné třetiny měli tentokrát hokejisté Budějovic. Z minimálního úhlu laxně nahodil puk na branku Kristek. Jaké bylo jeho překvapení, když puk překvapenému Břízovi prošel mezi betony až za brankovou čáru. Na začátku 46. minuty, když Sparta hrála přesilovku, byl u mantinelu Špilár, nabil Kratěnovi, a ten se v souboji mezi ním a Kučerou nemýlil. Vyrovnávací gól měl na hokejce Sailer, který nedokázal zužitkovat Kaňkovského pas. Od Budějovických se ale odvrátilo i štěstí. Štrbovu pumelici z 53. minuty zastavila horní tyčka. Poslední naději hosté pohřbili 2 minuty před koncem, když se Kristkovi nepodařilo puk dotlačit do sítě. Na víc už se Jihočeši nezmohli. Od času 58:19 to zkoušeli s šesti hráči v poli. V poslední minutě si pěkně pohráli Kratěna - Šimíček - Eiselt. Posledně jmenovaný stojící těsně u tyčky prázdné brány nedokázal proměnit těžší pas a nastřelil pouze tyčku.

Po 17. kole tak zústavají České Budějovice na 14. příčce. Liberec v tomto kole nebodoval, takže se rozdíl mezi posledním a předposledním týmem v tabulce bodově nezvýšil. V příštím kole (28. října) přivítají Budějovice doma karlovarskou Energii.

Vladimír Caldr, České Budějovice: „Budu stručný. Nesehráli jsme nejhorší zápas. Rozhodly góly v přesilovkách, to je vše. Ať si udělá obrázek každý jaký chce.“

Alois Hadamczik, Sparta: "V daných možnostech jsme odvedli maximální výkon. Hráči ze základní sestavy zahráli dobře a podpořil nás brankář Bříza. Přesilové hry jsou součástí hokeje a jsem rád, že se nám je dařilo využívat."