09.01.2022, Michal Špírek, Daniel Ryl, foto: Jan Beneš

SPA - CEB 1:5 - Vysoká výhra! Pech s Piskáčkem prožili sladký návrat na sparťanský led

Motor potřetí ukázal, jak zastavit Spartu. Na ledě O2 areny nadělil soupeři rovnou pět gólů. O dvě branky se postaral Lukáš Pech a vystavil si tak vstupenku do Klubu hokejových střelců deníku Sport! Skóre uzavřel kuriózní trefou přes celé hřiště v oslabení další exsparťan Jan Piskáček. A aby toho nebylo, trefil se i Zdeněk Doležal, který na jihu Čech hostuje právě z kádru Sparty. Rozhovor s Lukášem Pechem přineseme na webu v průběhu pondělí. České Budějovice vyhrály na Spartě za tři body po 10 letech a 337 dnech. Vyšším rozdílem se tak v historii stalo jen jednou, a to 3. dubna 1984, kdy vyhrály 6:1.

Jihočeši vstoupili do utkání s vědomím, že Spartu už v sezóně na svém ledě dvakrát porazili. Mimo hru zůstal nemocný obránce Bindulis a útočník Venkrbec. Martin Hanzl nastoupil do svého 300. zápasu v extralize. Klid na hostující hokejky dodala první přesilovka, při které Alexander Salák zasahoval zejména při nebezpečném Abdulově nahození do brankoviště. Domácí mužstvo v dalších minutách kombinovalo, zatímco Jihočeši pálili spíše ze střední vzdálenosti a několikrát zaměstnali sparťanského brankáře. Šance Jiřího Novotného, Jiřího Ondráčka či Lukáše Pecha úspěchem neskončily, což platilo i při přesilovkové ráně Michala Řepíka z levého kruhu. Tři vteřiny po Vráblíkově návratu však sparťané skvěle kombinovali, když se z brankoviště prosadil Roman Horák. V závěrečných vteřinách ještě hosté několikrát ujeli do brejku, ale nejvážnější pokus z hole Michala Vondrky dokázal sparťanský brankář pokrýt.

Do druhého dějství vstoupili hosté aktivněji, jenže Doležalova střela z kruhu orazítkovala jen tyčku. Vzápětí putoval kmenový hráč Sparty na trestnou, jenže sparťané přesilovku nezužitkovali, naopak právě Zdeněk Doležal pár vteřin po návratu nachytal Alexandera Salák na přední tyčce střelou mezi betony. Aktivní Jihočeši dostávali domácí tým do úzkých, k čemuž pomohl i faul Martina Janduse, leč sparťanská defenziva odolávala. Vzpruhou pro domácí mohla být přesilovka, ale po pár vteřinách fauloval také Tomáš Pavelka, čímž se počet hráčů vyrovnal. Filip Chlapík vzápětí po povedené akci skóroval, jenže na základě trenérské výzvy sudí objevili nedovolené bránění gólmanovi, kvůli němuž branku odvolali. Krátce na to navíc Motor šel do vedení, když Alexander Salák špatně přečetl hru u své tyčky a při pokusu rozehrát kotouč nadzvedl lapačku, načež Miroslav Holec vyšťoural puk a pobídl Jakuba Valského. Nevydařenou třetinu korunoval brejk Motoru, při němž Michal Vondrka posunul puk pod sebe a Lukáš Pech navýšil náskok hostů.

V úvodu třetího dějství se domácí mužstvo drželo na kotouči, přičemž fauloval Milan Gulaš a nabídl sparťanům přesilovku. Výraznější šance však nepřicházely, naopak fauloval Adam Polášek a šlo se do čtyř. Po návratu svého kapitána se hosté usadili v útočném pásmu, kde dostal na pravém kruhu nabito Lukáš Pech a druhou trefou navýšil vedení. A šlo branku se slavnostním puncem - Pech se totiž právě tímto gólem dostal do elitní společnosti Klubu střelců deníku Sport za 250 branek v nejvyšší soutěži a reprezentaci (jako 72. hráč československé a české hokejové historie). Do branky tak putoval Matěj Machovský, a když se zdálo, že sparťanskému týmu pomůže další přesilovka, jen po pěti vteřinách Jan Piskáček zaskočil sparťanského brankáře trefou přes celé hřiště. Po Pechovi se tak při návratu na sparťanský led po dlouholetém působení v hlavním městě dočkal gólu i budějovický bek, šlo dokonce o jeho první trefu v sezóně! Jihočeši pak v poklidu hájili čtyřgólový náskok, zatímco sparťanská snaha o snížení byla marná. Motor tak porazil Spartu i potřetí v této sezóně, tentokrát vysoko 5:1!

Josef Jandač (Sparta): "Neodehráli jsme špatných prvních deset minut a ujali jsme se vedení. Ve druhé třetině jsme ale ztratili lehkost, Budějovice byly více na puku a nechali jsme si dát laciné góly, což posadilo soupeře na koně. Ve třetí třetině už jsme neměli síly na obrat a Motor hrál navíc velmi dobře."

Jaroslav Modrý (Motor): "Soupeř hrál výborně ze začátku utkání, ujal se vedení. Nás podržel brankář. Ve druhé třetině jsme začali více bruslit. Klíčový moment byla naše úspěšná trenérská výzva, kdy jsme dali na radu gólmana Hrachoviny. Pomohl náš šťastný vyrovnávací gól. Od té doby jsme hráli kvalitní utkání a jsme rádi, že jsme našli cestu k vítězství."