07.03.2007, Tomáš Zetek, Štěpán Trousil

SLA - CEB 6:1 - Slavia vrátila Jihočechům tvrdý úder

P r a h a - Hokejisté českobudějovického MOUNTFIELDU nezvládli třetí utkání čtvrtfinálové série s pražskou Slavií a prohráli v Sazka Aréně rozdílem třídy. Jihočeši sice nepředvedli špatný výkon, ale domácí byli efektivnější v koncovce a vcelku zaslouženě snížii stav série na 1:2 ze svého pohledu. Jedinou trefu hostujícího týmu zaznamenal již za rozhodnutého stavu René Vydarený.
Slavia nastoupila ke svému prvnímu čtvrtfinálovému utkání před domácím publikem s jasným cílem zdramatizovat sérii a snížit nepříznivý stav na 1:2. Domácí trenér Vladimír Růžička velmi výrazně zamíchal se sestavou. Největší změnou bylo nasazení brankáře Lukáše Hronka, Adam Svoboda zůstal pouze na lavičce. Na soupisce se po zranění objevil i Vladimír Sobotka, připraven jako žolík pro případné samostatné nájezdy. Naopak jméno Vladimíra Růžičky na soupisce opět chybělo.

Od úvodních minut byla vidět na domácích nervozita, důležitost zápasu byla obrovská. První velkou šanci si připravil ve 2. minutě při přesilové hře slávistický obránce Žižka, Turek jeho pokus kryl. Při početní výhodě na druhé straně vypomohl Hronkovi při střele Gřegořka výborným obraným zákrokem Pavel Kolařík. V těchto chvílích na ledě jasně dominovali hosté a jen zřídka opouštěli útočné pásmo. Po přihrávce Sailera jen těsně minul Hronkovu klec Gulaš. Slavia udeřila jako blesk z čistého nebe ve 13. minutě. Dominik Graňák nahodil od modré čáry před Turka, ten kotouč vyrazil před sebe, kde si ho našel kapitán Josef Beránek a zadovkou dostal Slavii poprvé v sérii do vedení - 1:0. Hosté měli velkou příležitost vyrovnat při přesilové hře, přečíslení dvou na jednoho však vyřešili špatně. A tak udeřilo opět na druhé straně. David Hruška najížděl z levé strany na Turka, kotouč který mu utekl si našel Jaroslav Bednář a z bezprostřední blízkosti překonal hostujícího brankáře podruhé 2:0. Ten se z gólu ještě nestačil oklepat a hned musel lovit puk ze své branky znovu. Roman Červenka a Michal Vondrka ujížděli na jediného obránce a druhý jmenovaný propálil Turka – 3:0. Z totožné situace mohl přidat čtvrtý gól Jelínek, nedokázal však zužitkovat Dlouhého přihrávku.

Do druhého dějství nastoupili hosté s Cháberou, který vystřídal nešťastného Turka a se záměrem co nejdříve skórovat a zápas ještě zdramatizovat. Proti byl ale Lukáš Hronek, který dokazoval své kvality. Ve 25. minutě se už hráči Mountfieldu radovali po střele Vaka. Rozhodčí si vyžádal poradu u videa, které odhalilo, že Hronek dokázal fantasticky zasáhnout ještě před brankovou čárou. Po chybě Beránka mohl snížit Mertl, jeho střela skončila vysoko nad. Hronek byl hlavní postavou druhé třetiny a další vynikající zákrok předvedl při šanci Šimánka. Ten sice propasoval puk za jeho záda, již před tím ale zazněl hvizd rozhodčího. Poté se naskytla hostům obrovská šance, když hráli více než minutu v pěti proti třem. Hosté nehráli přesilovou hru špatně, Lukáš Hronek si však poradil i z nejnebezpečnější střelou z hole Milana Tomana. Po početní výhodě orazítkoval na druhé straně Cháberovu tyč Maris Jass. Hostující brankář předvedl výborný zákrok proti střele Hrušky po krásné souhře Bednáře s Beránkem. Dvojnásobnou přesilovou hru trvající 45 vteřin nevyužila ani Slavia. Nemuselo ji to však mrzet. V poslední minutě druhé třetiny doklepl kotouč do prázdné branky po další nádherné kombinaci Michal Sup – 4:0.

Jestliže chtěli hosté ve třetí třetině ještě utkání zdramatizovat, musel je hned v úvodu zchladit Igor Rataj, který řešil nájezd dvou na jednoho střelou, která propadla až za Cháberu -5:0. Od té doby jinak vynikající tempo obou týmu opadlo a i šancí ubylo. Vzrušení přinesl až ve 47. minutě Roman Červenka, který sám před Cháberou nezaváhal – 6:0. Sedmým gólem pohrdl Radek Dlouhý, který sám před hostujícím brankářem zaváhal. V 51. minutě předvedl další superzákrok Lukáš Hronek. Zuby si na něm tentokrát vylámal Kotrla. České Budějovice se dočkali v 53. minutě. Šimánek našel zpoza branky Reného Vydareného a ten zkazil Hronkovi čisté konto – 6:1. Do konce utkání pak byly k vidění spíše než šance ostré zákroky. Po jednom z nich se jen těžce zvedal z ledu Drtina. Slavia si bezpečně pohlídala pětibrankový rozdíl a jasným vítězstvím snížila stav série. Zítra nastoupí oba celky ke čtvrtému zápasu.

Jiří Šimánek
Jiří Kalous (Slavia Praha): "Povedla se nám úvodní třetina, kdy jsme vstřelili tři branky a od toho se pak odvíjel celý zápas. Výborně zachytal Lukáš Hronek, jehož nasazením jsme chtěli udělat nějaký impulz po těch dvou prohraných utkáních v Českých Budějovicích. Myslím, že jsme zvítězili zaslouženě."

Josef Jandač (České Budějovice): "Z naší strany zaslouží absolutorium pouze diváci, kteří nám tu vytvořili po celý zápas špičkovou atmosféru, a to i za nepříznivého stavu. Věřím, že jim to v dalším zápase výkonem vrátíme. Musím se teprve podívat, jak se stalo, že jsme prohrávali tři nula. Pak už se hraje o dost hůř, zvlášť v play off."