29.03.2006, Antonín Vansa, Lukáš Hykš

SLA - CEB 3:0 - Slavia oplatila Jihočechům prohru

P r a h a - Semifinálová série mezi Českými Budějovicemi a Slavií Praha se najih Čech vrátí za stavu 1 - 1 na zápasy. Pražané totiž dokázali středeční duel vyhrát 3:0. Klíčová byla pro vývoj zápasu situace ze čtyřiadvacáté minuty, kdy po chybě Petra Gřegořka ujela na branku dvojice Beránek - Tomica a druhý jmenovaný svým gólem vnesl klid do slávistických řad.
Úvod zápasu byl z obou stran opatrný. Turek poprvé zasahoval ve 2. minutě, Franěk až na začátku 4. minuty. První vážnější šanci si vypracovali domácí v 5. minutě. Hruška najížděl sám na Turka a Mucha ho musel zastavit jen za cenu faulu. V následné přesilovce se ovšem domácí výrazněji neprosadili. Dobrá příležitost ke skórování přišla již při hře pět na pět. Na konci 8. minuty trefil po kombinaci celého útoku boční konstrukci aktivní Hruška. Vzápětí se zrodilo nebezpečí na druhé straně. Po zaváhání Pražanů ve středním pásmu se Jihočeši dostali do přečíslení tři na jednoho, naštěstí pro Slavii Mertl nestihl zakončit. Ve 12. minutě pozapomněli Budějovičtí na Tomicu a Sailer zastavil unikajícího útočníka Slavie nedovoleně. Kapitán hostí vydržel na trestné lavici pouze minutu. V čase 12:53 vystřelil přes obránce Jaroslav Bednář a puk proklouzl Turkovi mezi betony. V 15. minutě svůj tým zbytečně oslabil Duda. Nejprve si v přemíře útočné snahy pomohl hákováním a ještě než stačila vypršet signalizovaná výhoda Budějovic, atakoval u mantinelu v rozporu s pravidly Gřegořka. Dlouhé oslabení sehráli Pražané dobře. V závěru třetiny se pak ve čtyřech bránili pro změnu hosté. Až na Kadlecovu střelu, která mířila těsně vedle, jim slávisté ale příliš vrásek na čele nepřidělali.

Druhou část odstartovala příležitost Proroka, kterému přihrával Bednář. Ve 23. minutě putoval za držení hole za katr Divíšek, Slavii však jeho vyloučení vůbec nemuselo mrzet. Naopak, v čase 23:15 v oslabení přečíslili obranu hostí Beránek s Markem Tomicou a druhý jmenovaný proměnil přihrávku kapitána domácího mužstva v druhý gól. Slávisty tento moment nabudil, konečně se probudili i domácí diváci a bylo znát, kdo je doma. Ve 26. minutě mohl ještě znásobit radost příznivců Slavie Žabka, vhodný moment k zakončení však prováhal. V polovině zápasu měl na holi kontaktní gól Šimánek, Franěk ale za svá záda puk nepustil. Hra pak upadla na několik minut do podprůměru a proměnila se v souboj o každý centimetr ledu. Závěr prostředního dějství poznamenalo několik vyloučení na obou stranách. Těžit z toho mohla Slavia. V přesilovce čtyři na tři těsně před druhou sirénou trefil Kadlec tyč.

Závěrečná dvacetiminutovka byla i přes dvoubrankový náskok domácích zajímavá. Ve 45. minutě předvedl vydařenou akci Vydarený a zastavit ho musel až Franěk. Domácímu gólmanovi bylo znovu horko při dvou po sobě jdoucích přesilovkách Budějovic. Slávisté zvládli nepříjemné chvilky dobře. Při návratu z trestné lavice pak měl příležitost pojistit vedení Prorok. Puk do sítě dopravil v 54. minutě až Bednář. Radost Slavie byla však předčasná, gól nebyl pro předchozí sevření kotouče rukou uznán. Domácí střídačka vehementně protestovala, diváci si jistě vzpomněli na podobnou situaci při gólu Vydareného z předchozí zápasu, jenž uznán byl, ale na verdiktu sudích to nemohlo nic změnit. Rozhodnutí Slavii alespoň zdravě nabudilo a když k tomu Jihočeši přispěli několika závary před Fraňkem, nemohli se diváci nudit. Hosté zkusili v závěru hru bez brankáře, ale to byla spíš voda na slávistický mlýn. V čase 59:26 trefil po asistenci Fraňka prázdnou klec přes celé hřiště Ivo Prorok a bylo jasné, že do Budějovic se bude stěhovat semifinálová série za stavu 1:1.

Statistiky: Antonín Vansa.
Ondřej Weissmann (Slavia): Bylo to opět vyrovnané utkání. My jsme se zlepšili v tom, že jsme byli důraznější a lépe jsme bruslili. První gól nám hodně pomohl, věřili jsme si a zaslouženě jsme vyhráli. Po úterním utkání jsme udělali změny v sestavě a byl to dobrý impulz pro mužstvo.

Milan Kupka (České Budějovice): Od začátku bylo zřejmé, že Slavia nechce dopustit další domácí překvapení. Dobře bruslili, byli důrazní v osobních soubojích a dali první gól, což jim také pomohlo. My jsme neodehráli špatné utkání, ale Slavia byla efektivnější v zakončení, a proto vyhrála. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří byli skvělí a vytvořili nám téměř domácí prostředí. Gřegořkovi chybu před druhým gólem nevyčítáme, to se v hokeji stává.