19.03.2016, Miroslav Mayer

SF4: SLA–CEB 2:0 – Motor na Slavii neskóroval a sezona pro něj končí

PRAHA — Motor ve čtvrtém zápase semifinále play-off nedokázal v Edenu tentokrát dát ani jednu branku a podlehl tak Slavii i počtvrté. Jihočeši znovu doplatili na svoji bídnou koncovku, která trápí celý tým. Tři branky ve čtyřech zápasech série k vítězství vést nemohou. Letos tedy zakončil Motor svůj boj už v semifinále a do baráže se podívají sešívaní.

Oba týmy vstoupily do čtvrtého semifinálového zápasu naplno, a tak se diváci bavili hned od úvodních minut. Už v první minutě se však musel odebrat na trestnou lavici Krstev a sešívaní museli čelit početní výhodě Motoru. Oslabení ovšem zvládli červenobílí na výbornou a navíc se v něm mohli ujmout vedení. Tuominen s Jiránkem ujeli do přečíslení dvou proti jednomu. Finský útočník sice nejprve neprotlačil puk na svého spoluhráče, ale následně se dostal ke kotouči sám a tvrdou ranou trefil Bláhu do masky.

Domácí skvěle zvládnutá hra ve čtyřech nabudila k velké aktivitě. Gólovou šanci měl nejprve Mikulík, jenž jel na Bláhu zcela sám, ale jeho přízemní pokus zamířil těsně vedle levé tyčky českobudějovické klece. A o chvilku později orazítkoval Tuominen z mezikruží břevno Bláhovy svatyně.

Pražané se v polovině třetiny dočkali dvou přesilových her a ukázali, že na nich na trénincích pilně pracují. Po Hraškově dělovce od modré vyrazil Bláha puk na hůl Jiránka. Sešívaný forvard si ještě přehodil kotouč na forhend, ale hostující gólman se stihl proti jeho střele přesunout a bez problémů udržel puk ve výstroji.

V 17. minutě už ale slávisté vyprodaný Eden rozjásali. V oslabení otevřel skóre, stejně jako ve druhém utkání v Budvar aréně, Tomáš Jiránek. Ten se vydal do útočného pásma na vlastní pěst, ale i bez podpory svých spoluhráčů si dokázal poradit hned se dvěma obránci Motoru – prvního obešel elegantní kličkou a následně zamířil přes druhého přesně ke vzdálenější tyči.

Začátek druhého dějství přinesl velké množství vyloučených, ale ze všech trestů byl nakonec nejdůležitější ten ve hře, který dostal slávistický bek Milan Hruška za úder hlavou. Následovala totiž pětiminutová přesilovka Motoru. Českobudějovičtí si v ní vypracovali spoustu gólových příležitostí, ale na konci každé z nich stál famózně chytající Hylák.

První velkou šanci slávistů měl Robinson, když jel na gólmana Bláhu úplně sám. Kanadský forvard si sice dokázal hostujícího brankáře rozpohybovat, ale puk mu sjel v rozhodující chvíli z čepele. O pár minut později potom slávista s patnáctkou na zádech našel mezi kruhy osamoceného Markoviče. Ten ale ve velké příležitosti přestřelil. A Bláha dokázal zlikvidovat i dobrou příležitost Davida Hrušky, jenž za jízdy nebezpečně tečoval nahození Mikulíka.

Krátce poté měl na holi vyrovnání Mikyska, když se dostal na prvém kruhu do skvělé střelecké pozice, ale jeho pohotovou střelu zápěstím zlikvidoval Hylák efektním zákrokem. A tak se podruhé v utkání prosadili slávisté. Čermák nabil na modrou Ronaldu Knotovi, jenž vypálil z první a jeho dělovka skončila až za Bláhovými zády.

Motor vstoupil do třetí dvacetiminutovky velmi aktivně a vybojoval si brzkou početní výhodu, při níž se několikrát málem dostal na dostřel. Nejprve střílel z mezikruží Sloboda, ale Hylák reflexivně vykopl puk mimo. A o chvíli později si sešívaný hrdina poradil i se samostatným únikem Nouzy, jehož střelecký pokus vyrazil vyrážečkou.

Vas mohl krátce nato v přesilové hře definitivně rozhodnout zápas, ale Bláhovi pomohli v zákroku českobudějovičtí obránci. A tři minuty před koncem se hosté dvakrát krátce po sobě provinili proti pravidlům, a tak dali sešívaným téměř dvouminutovou početní výhodu pěti proti třem. Tu Pražané sice nevyužili, ale vůbec je to nemuselo mrzet, protože si nakonec dokráčeli v play-off pro osmou výhru v řadě a postoupili do baráže o extraligu v nejkratším možném čase.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor):
"Soupeř čekal na naše chyby, my jednu udělali v naší přesilovce a to prakticky určilo ráz zápasu. Pro tým je těžké, když prohrává v sérii 0:3. Snažili jsme se, abychom se ještě dostali domů minimálně na jeden zápas, bohužel se to nepovedlo, s nulou se vyhrát nedá. Celá série se nesla v podobném duchu - nezvládli jsme klíčové situace v přesilovkách a řekněme nezkušeností jsme udělali v zápasech chyby, které jsme nedokázali vyrovnat našimi góly. S dvěma vstřelenými brankami v sérii se nedá uhrát vůbec nic, soupeř byl prostě lepší."

Milan Razým (HC Slavia Praha): „Sehráli jsme s Budějovicemi vyrovnanou partii. Věděli jsme, že do toho dnes dají všechno, protože to byla jejich poslední šance. Byli jsme na to dobře připraveni a o výsledku rozhodl jednak náš gól v oslabení a taky to, že jsme ubránili pětiminutové oslabení a že jsme poté využili naši přesilovku. Jinak musím pochválit diváky, vytvořili výbornou kulisu. Oba tábory byly skvělé a takhle to má na hokeji vypadat.“