15.12.2012, Matěj Mayer

SDO: MBL-CEB 5:6p - Starší dorost postupuje ze 4. místa

Č. B u d ě j o v i c e - Poslední zápas úvodní části sehrál starší dorost Českých Budějovice v Mladé Boleslavi. Domácí byli outsidery zápasu, ale přesto drželi po dvou třetinách nadějný stav 4:3. Jihočeši však dokázali v poslední části vyrovnat a v prodloužení zápas rozhodnout. Nejvíce vidět z českobudějovických mladíků byl Pavel Samohejl (2+1).

Hosté začali poněkud rozpačitě, ale během několika minut začali diktovat tempo utkání. V 5. minutě se do pěkné šance dostal Martin Koukal, ale jeho ránu zblokovali domácí. Jihočeši těžili zejména z chyb v obraně domácích nebo ze špatných rozehrávek, což se Bruslařům vymstilo v 9. minutě, když nejprve nevyužil chybu hostů při střídání Vojtěch Němec. Čtveřice hráčů v červeném ho obrala o puk a bleskovým úderem a zakončením Aleše Krátošky takřka do prázdné otevřela skóre.

Jihočeši nepolevili a snažili se získanou převahu využít. Boleslav však dokázala po této facce zkonsolidovat obrannou hru a nepouštěla už tak snadno soupeře do útoku. Sama se snažila útočit, avšak každý pokus skončil odevzdáním puku v útočném pásmu soupeři. Takto hra vypadala až do 16. minuty, v níž se domácím povedlo obranný val Budějovic prolomit a překvapivou střelou Vojtěcha Sedmíka vyrovnat. Poté domácí lehce dominovali, ale byly to Budějovice, kdo před sirénou mohl navýšit. Gól však nebyl uznán pro hru vysokou holí.

Druhé dějství začali lépe domácí. Jakub Planý si počkal sám nikým nehlídaný na červené čáře, kde čekal, až spoluhráči odrazí tlak soupeře. Přihrávka nakonec přišla a samostatný nájezd bravurně proměnil. O minutu později ale bylo srovnáno, protože sudí nařídil samostatný nájezd ve prospěch Budějovických za faul. Pavel Samohejl pak brankáře Růžičku mazácky ukličkoval. V následujících minutách pak mohlo obecenstvo vidět pěkný hokej se spoustou dobrých šancí.

Další branka padla až ve 31. minutě při přesilovce. Vojtěch Němec dostal parádní přihrávku a vykoupal blafákem Kváču. Toto vedení bylo opět jen krátkodobé, neboť po vyloučení střelce předchozí branky bleskově srovnal David Ruda. Po této trefě hráli další přesilovku domácí za vyloučení Kadlece. Ačkoliv si Bruslaři počínali vzadu značně nezodpovědně a zbytečně riskovali, nakonec se přeci jen radovali zásluhou Ivana Ďurače. Stav 4:3 setrval až do sirény.

Třetí třetina již nebyla tak bohatá na góly, ale určitě bylo na co se koukat. Nechyběly ani emoce vyburcované hrubými chybami hráčů i sudích. Ve 43. minutě proměnila Boleslav další přesilovku, když se trefil po souhře opět Ivan Ďurač. Toto odskočení na rozdíl dvou branek trvalo jen chviličku. Když šel za katr Hercig za sekání, Michal Kutiš jen prostřelil Růžičkovu výstroj a snížil. Pak bylo k vidění opět gólově hluché místo, ale šance na obou stranách byly veliké a krásné na pohled. V 52. minutě sudí nařídil ve prospěch Jihočechů další trestné střílení, které však Samohejl tentokrát neproměnil. Kličkami sice vyřadil Růžičku ze hry, ale zakončení se mu vůbec nepovedlo a trefil se vedle.

O minutu později došlo k asi nejkontroverznější události tohoto zápasu. Brankář Růžička skončil mimo brankoviště, kde upadl, a jeden z Budějovických rozvlnil síť v bráně. Přesto nebyla odpískaná branka. Nebylo ani signalizováno, že branka neplatí, takže se pokračovalo dál ve hře. Tato událost velice rozzlobila českobudějovickou střídačku a nabudila hostující celek k větší rychlosti, důrazu a k tvrdosti. Boleslav kontrovala také tvrdosti, jak se o tom mohl přesvědčit např. Ruda, který narazil na strom Groera, ale naštěstí nedošlo ke rvačkám a obě mužstva udržely nervy na uzdě. Hosté nakonec půl minuty před koncem své odhodlání dotáhli k vyrovnání, když se při power play prosadil Pavel Samohejl. Na dorosteneckou extraligu vzbudil tento gól nevídané nadšení Jihočechů.

V prodloužení to vypadalo první dvě minuty, že se zápas dohraje až do samostatných nájezdů. Pak však byli vyloučeni domácí a Budějovice příležitost využily. David Ruda těžil z nátlaku před Růžičkovou brankou a prostřelil ho mezi betony. Budějovice si tedy odvezli jeden bod navíc.

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav): Bylo to poslední utkání základní části, o den dříve se nám podařilo vyhrát v Hradci, takže jsme chtěli udělat maximum pro to, abychom v tomto utkání bodovali. Kdyby mi před utkáním někdo řekl, že budeme mít bod, byl bych spokojený. Ale v zápase jsme vedli v jeden moment o dva góly a měli blízko ke třem bodům, takže mě výsledek mrzí. V závěru jsme utkání už dohrávali takřka jen na osm hráčů, protože ta síla mužstva není velká a stále je spousta kluků nemocná. V závěru už chyběla síla a soupeř toho dokázal využít a vyrovnat. V prodloužení rozhodla přesilovka čtyř na tři a nebylo to bohužel poprvé, kdy jsme ho odehráli v oslabení a inkasovali.

Jan Trummer (HC Mountfield České Budějovice): Řekl bych, že jsme utkání rozehráli dobře. Problémy jsme měli ve druhé třetině, kterou jsme prohráli 2:3, což by se nám nemělo stávat. Na poslední třetinu jsme se zmobilizovali a dokázali šťastně vyrovnat v závěru utkání. To, co dnes předvedl pan rozhodčí, do mládežnického hokeje nepatří. Myslím, že to byl nejslabší článek dnešního hokeje.