16.10.2010, Matěj Mayer

SDO: MBL - CEB 2:1 - Starší dorost nedokázal navázat na předchozí výhry

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci HC České Budějovice nedokázali navázat na výsledkové zlepšení, které prokazovali v poslední době a na ledě Mladé Boleslavi prohráli. Zlom zápasu nastal přesně v půlce, kdy hosté inkasovali dvě branky a nepomohl ani gól Luboše Roba, který padl ve 43. minutě. Mladá Bolelav si utkání již pohlídala a neinkasovala ani při závěrečné hře šest proti čtyřem.

Úvodní buly sice vyhráli domácí, jako první ale prověřil pozornost boleslavského brankáře Svoboda. Středočechům zpočátku dělal potíže přechod do útočného pásma, v čemž se však brzy zlepšili. Ke střele se tak dostal Protivný. Jeho střela sice byla jedovatá, šla ale rovnou do Gáby. Faulem se ani ne po pěti minutách hry provinil boleslavský Teubner. Jihočechům se ale přesilovka příliš nevyvedla, Sejpala se jim prakticky nepovedlo ohrozit.

První třetina celkově mnoho šancí nenabídla, oba celky si dávaly očividně dobrý pozor hlavně na důslednou hru v obraně. Právě tam to přehnali i Českobudějovičtí a v početní výhodě tentokrát hráli Středočeši. Soupeře se jim povedlo uzamknout v pásmu a několikrát puk i šikovně tečovat, změnu skóre to ale nepřineslo. Asi vůbec největší šance zaznamenal Mountfield v další přesilovce, kterou mu Bruslařský klub dopřál. Nejprve se halou rozlehl cinkavý zvuk nastřelené brankové konstrukce, následoval Sejpalův zákrok v poslední chvíli, kdy sklapl betony proti střele Trummera.

Po dvaceti minutách se herní projev mužstev příliš nezměnil. Stále se rychle bruslilo, ale rovněž i zodpovědně bránilo. Hned v úvodu druhého dějství se dostali domácí do situace dva na dva, avšak Gába za svá záda touš nepustil. Okamžik na to fauloval Holada a Budějovice hráli přesilovku. V ní se hráči v červených dresech moc nepředvedli. Paradoxně byli možná nebezpečnější při vlastním oslabení.

Klíčový okamžik, ve kterém Mladoboleslavští rozhodli utkání, nastal přesně v jeho polovině. V kulatém čase 30:00 využil přesilovou hru Karel Bičiště. Uběhlo čtyřiatřicet sekund a Gába lovil puk ze své sítě podruhé. To se trefil Jakub Kalfiřt, když úspěšně zakončil protiútok svého formace. Budějovické inkasované branky “nakoply“, domácí trenér Zbíral si dokonce vyžádal oddychový čas, ve kterém – jak nám později sdělil – nabádal hráče ke zpomalení hry a přerušení soupeřova tlaku dlouhými nahazovanými kotouči. I tak se hosté dostávali tu a tam k zajímavým příležitostem. Jenže ty likvidoval bezchybný Sejpal.

Do třetí dvacetiminutovky si České Budějovice přinesly téměř pětiminutovou početní výhodu, kterou získaly těsně před druhou přestávkou. Využili jí ve 43. minutě, gól dával Luboš Rob. Hned záhy rozhodčí poslal na trestnou lavici dalšího domácího hokejistu za příliš mnoho hráčů na ledě. Středočeši totiž nestihli dostřídat – hráč naskakující na led se zapojil do hry, přičemž kolega, za kterého naskakoval na led, ještě podle sudích nebyl na střídačce. Pan Třasák si okamžitě vyslechl nepublikovatelné komentáře svého počinu, ale rozhodnutí nezměnil. Aby to nebylo málo, nechal do konce zápasu vyloučit ještě trenéra Zbírala. Jeho svěřenci hráli oslabení skvěle, nezlomilo je ani krátké dvojnásobné oslabení.

Mountfield pak bez nejmenších problémů přežil vlastní oslabení a odměnou mu za to byla další přesilová hra. Karel Bičiště byl z písknutého faulu poněkud rozpačitý. Ukazoval hlavnímu rozhodčímu že mu soupeř držel hůl, ale muž v pruhovaném v souboji viděl hákování boleslavského kapitána. Hosté z jihu Čech vůbec nevěděli, co s pukem. Dvakrát se sami vyhnali z útočného pásma a než se tam prokousali potřetí, byl již Bruslařský klub kompletní. Na druhé straně byl vyloučen kapitán červených Jan Trummer a i když v posledních sekundách sobotního klání hrálo jeho mužstvo power-play proti čtveřici soupeřů, vyrovnat nedokázalo.

Petr Zbíral, trenér BK Mladá Boleslav: Oproti včerejšímu zápasu to byl o sto procent lepší výkon. Hráči plnili naše pokyny. Chtěli jsme hrát zodpovědně dozadu, což se povedlo. O tom svědčí i to, že jsme přes obrovský počet vyloučení dostali jen jeden gól. Jinak to asi bylo vyrovnané utkání. Dokázali jsme využít přesilovku, pak připad druhý gól. Soupeř sice snížil, ale kluci to vzadu výborně odmakali, přestože dnešní výkon rozhodčího byl naprosto tragický. Ten, kdyby pískal na nádraží, tak hned srazí vlaky.

Ohlasy trenéra hostů bohužel nejsou k dispozici.