24.03.2014, Matěj Mayer

SDO: LIB - CEM 5:4 - Jihočeši bojovali, ale na Liberec nestačili

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Českobudějovický starší dorost nezvládl první semifinálové utkání v Liberci. Jihočeši si nechali vstřelit tři branky během prvních deseti minut a to rozhodlo. Českobudějovičtí sice bojovali a později snížili na rozdíl jediné branky, ale ani to nestačilo. Poprvé během play-off tak v sérii prohrávají a ve středu musí v Budvar Areně uspět.

Semifinálová série mezi favoritem play-off a jeho největším překvapením začala v pondělí pod Ještědem. Daleko lépe do ní vstoupili domácí Bílí Tygři, kteří již brzy vedli o tři branky. Už ve čtvrté minutě našel Král před odkrytou klecí samotného Michala Gecka, a ten otevřel skóre zápasu – 1:0. A zanedlouho následovala další trefa, když přízemní střelou rozvlnil síť Jan Ordoš – 2:0.

Třetí zářez domácích přidal ještě v první polovině dějství Matouš Bělohorský, jehož střela z mezikruží pokořila gólmana Kváču – 3:0. Následovala přesilovka Severočechů, ale ta se moc nepovedla. Naopak, skórovali totiž hosté, když po chybě na modré čáře utekl do brejku Jan Bárta, který pak kličkou překonal Hosnedla – 3:1.

Ve zbytku třetiny už se nic nestalo, a tak se šlo do druhé části za poměrně jasného stavu. To ale Jihočeši rychle změnili, když se trefil Jakub Šafář, který po dvou zblokovaných střelách dostal puk nejen za obranu, ale také za Hosnedla – 3:2. Na to však modrobílí zareagovali skvěle, když obrana hostí zapomněla na Michala Gecka, a ten skóroval už podruhé v utkání – 4:2.

Góly padaly i nadále. O dvě minuty později dostal dorážku za Kváčova záda Petr Sviták a Tygři opět vedli o tři branky – 5:2. Jenže hned poté se do brejku dostal Ondřej Šulek, který zavezl kotouč do brankoviště a tam jej prostrčil mezírkou mezi Hosnedlovými betony – 5:3. Ve zbytku periody už gól nepadl a vypadalo to, že třetí třetina bude velké drama.

Drama to bylo, ale už chyběly branky. Ondřej Šulek i přesto přidal svůj druhý zářez poměrně brzy v dějství, když dorazil puk za Hosnedla – 5:4. Následující snahy hostů otočit skóre však hatila vyloučení. Jejich kapitán Samohejl navíc za protesty dostal trest do konce utkání.

I přes všechna oslabení se málem podařilo Budějovicím srovnat. Velice blízko k tomu byl Doktor, jenž se zjevil před odkrytou částí liberecké svatyně, ale Hosnedl podržel svůj tým zázračným zákrokem. Další vyloučení Tintěry v posledních dvou minutách ale bylo až moc a domácí byli kousek od navýšení svého náskoku. Nakonec ale vyhráli 5:4.

Série se nyní přesouvá na jih Čech, kde bude pokračovat ve středu.

Jiří Vozák (Liberec): Ze začátku to vypadalo, že budeme mít zase celý zápas navrch. Půlku první třetiny jsme byli aktivnější a nakonec jsme vedli 3:0. Bohužel jsme po našich hrubých chybách zase nechali soupeře dotáhnout výsledek. Myslím, že první tři góly jsme jim jenom darovali. Nejednalo se o jejich vypracované šance, ale spíš naše hrubé chyby. Tím pádem se soupeř dostal na koně a my jsme si v závěru přestali věřit. Bylo to nervózní a upracované a měli jsme dnes asi štěstí, že jsme vyhráli bez prodloužení. Nicméně nyní se budeme připravovat k nim a opět čekáme, že to bude těžké utkání.

Jan Trummer (České Budějovice): Věděli jsme, že Liberec hraje doma aktivní hokej, takže jsme si to chtěli od první minuty pohlídat. Bohužel jsme začátek zápasu nezachytili. Dostali jsme se do nepříjemné situace, když jsme prohrávali 1:3. Dali jsme kontaktní gól, ale naší lehkovážností jsme dostali dvě branky na 2:5, což myslím, že rozhodlo. Chtěli jsme se ale vrátit do utkání. Smutné je, že se jedná o extraligu staršího dorostu a jsou na ni delegováni rozhodčí, kteří poškozují kvalitu utkání. Závěr byl hektický, rozhodčí to nezvládl a dopadlo to tak, jak to dopadlo.