06.10.2011, Matěj Mayer

SDO: HKR - CEB 5:6p - Výhra v prodloužení

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci HC České Budějovice sehráli zvláštní utkání v Hradci Králové. Po první třetině vedli 3:0, ale druhou naopak prohráli 4:1. Ve třetím dějství se nejprve ke slovu dostali domácí a už to vypadalo, že zápas rozdílem jedné branky vyhrají. V posledních sekundách se však trefil Petr Škopek a svým druhým gólem v zápase vyrovnal. V prodloužení se prosadil hostující Švec a starší dorost tak přiváží dva body.

První třetina nabídla jednoznačné skóre

Už po dvou minutách byl na hradeckém stadionu k vidění první gól. Budějovičtí přejeli do rychlého protiútoku a Václav Pašek dostal v mezikruží tolik prostoru, že mu nezbývalo, než otevřít skóre - 0:1. Domácím se následně nepodařila přesilovka a když si v jedenácté minutě zahrávali při rozehrávce s ohněm, soupeř je ztrestal podruhé. K puku se dostal kapitán Luboš Rob, jenž neomylně zavěsil pod břevno - 0:2.

Hradec se dál nemohl pořádně dostat do hry, ale paradoxně měl ve zbytku třetiny tři výborné příležitosti. Brzy po druhém gólu však vychytal Tomáše Půlpána lapačkou David Gába, následně dorážel Michal Procházka mimo a minutu před koncem Lukáš Nedvídek neproměnil nájezd. To hosté byli v útoku neomylní a ještě stihli přidat přidat další úder. Přečíslení zakončil do prázdné brány znovu Luboš Rob - 0:3.

Hradečtí se zmátořili a dokázali vyrovnat

Do druhého dějství vstoupili aktivněji opět hosté, jenže pak chybovali při střídání a nabídli Hradci početní výhodu. Tu proměnil v gól naděje Radek Pilař, jenž se nemýlil z dorážky – 1:3. Netrvalo to však dlouho a hosté vedli opět o tři kousky, když se Petr Škopek nádherně položil do Paškovy asistence a puk se zastavil až v síti - 1:4. Ani v tu chvíli ale nebyl s brankami konec. Po námazu od jihočeské obrany zamířil přesně mezi Gábovy betony Tomáš Půlpán - 2:4.

Tento stav sliboval další zajímavé okamžiky, kterých ještě ve druhé části přišlo dostatek. Prvním z nich byl třetí hradecký úder, který už ze zápasu definitivně udělal drama. Mezi kruhy si na přihrávku od zadního hrazení počkal Lukáš Kastner a Gábovi nedal šanci - 3:4. Následně předvedla eltní formace hostů Rob – Švec – Bílek skvělou přesilovku, kterou ale nevyužila a před koncem třetiny toho musela litovat. Proti úniku Drahoše Jebavého zasáhnul nedovoleně Michal Kutiš a hradecký forvard dostal možnost trestného střílení, jež suverénně využil - 4:4. Domácí tak dokonali svůj fantastický návrat do zápasu.

Domácí byli deset sekund od vítězství

V poslední dvacetiminutovce se divoký průběh utkání trochu přibrzdil. Lepším týmem byli Budějovičtí, jenže možná až příliš velké soustředění na útok způsobilo dvě velká okna v jejich obraně. V obou případech ujeli domácí do přečíslení dva na jednoho. První ale zhatila nepovedená přihrávka a při druhém musel nadvakrát fantasticky zasahovat David Gába. Šest minut před koncem ale přeci jen jeden z týmů protrhl vyrovnaný stav. V přesilovce dorazil Radek Pilař střelu Tadeáše Ouzkého a domácí poprvé v zápase vedli - 5:4.

Mladší dorostenec v hradecké sestavě si dokonce mohl brousit zuby na hattrick. To by mu však musel v dalším přečíslení přihrát Lukáš Nedvídek, který místo toho zvolil neúspěšné individuální řešení. Hostům čas ubíhal vemi rychle a jejich první šanci na srovnání znamenala až poslední minuta a zakázané uvolnění Hradeckých. Jihočeši si vzali time-out a do pole poslali místo brankáře šestého hráče , ale i tak už se zdálo, že domácí si výhru pohlídají. Jenže patnáct sekund před sirénou vtrhli hosté do útočného pásma a v čase 59:50 přece jen vyrovnali díky přesné střele Petra Škopka - 5:5. Napínavé střetnutí tak v šedesáti minutách nenašlo vítěze.

Hattrick budějovického kapitána rozhodl

Prodloužení bývá vždy velmi rychlé, ať už v něm gól padne, či ne. Tentokrát platila první varianta, a to díky nejlepšímu hráči zápasu Luboši Robovi. Reprezentant do sedmnácti let sice v úvodu ještě zahodil dvě šance, když ale bylo Hradeckých na ledě moc a jeho tým dostal přesilovku, už se mohl radovat z hattricku. Po přistrčení od svého dvorního nahrávače Emila Švece měl snadnou úlohu a zasunutím do prázdné klece rozhodl o dvoubodovém exportu Jihočechů. Rozhodčí sice branku chybně připsali Švecovi, to ale nic nezměnilo na konečném výsledku 5:6 po prodloužení.

Zdeněk Bury (HC VCES Hradec Králové):
Začátek byl z naší strany špatný. Dostali jsme laciné góly, ale ve druhé třetině se to zvedlo. Kluci zabrali a za to jim musíme poděkovat. Dokázali ten zápas ještě otočit, ale bohužel nás potkal smolný konec. Soupeř měl více štěstí než my. Deset vteřin před koncem v power-play vyrovnal a to ho dostalo nahoru. V prodloužení jsme špatně vystřídali, šli jsme do třech a soupeř rozhodl zápas. Ten vyrovnávací gól v power-play soupeře hodně nakopl, do prodloužení šel s větším optimismem.

Martin Janeček (HC České Budějovice):
Začali jsme dobře a i když si to možná Hradec ani nezasloužil, brzo jsme vedli 3:0. Pak ale nastalo obrovské uspokojení, což jsem paradoxně čekal. Spolu s tím jsme dělali chyby v obraně a Hradec z nich těžil, takže najednou bylo vyrovnáno 4:4. V poslední třetině jsme hru stáhli na tři útoky a z mého pohledu jsme byli aktivnější, ale měli jsme smůlu v koncovce. Po našem zbytečném polofaulu navíc Hradec využil přesilovku a nakonec jsme museli být v základní hrací době rádi za bod. V prodloužení jsme naopak měli štěstí, protože domácí špatně střídali a zužitkovali jsme přesilovku. Nicméně myslím, že za třetí třetinu jsme si ten bodík navíc zasloužili. Ale musím pochválit Hradec, že to za stavu 0:3 nezabalil. Pro diváky to byl skvělý zápas.