09.09.2016, Miroslav Mayer

SDO: HBR–CEB 4:2 – Starší dorost na vítězství stále čeká

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Starší dorost se zatím rozjíždí pomaleji. V prvních dvou zápasech získal jeden bod a více jich chtěl přivést z Havlíčkova Brodu. V polovině zápasu byl stav vyrovnaný 2:2. Ještě do konce druhé třetiny přidali domácí dvě branky a závěrečné třetině se už stav nezměnil. Na vítězství tak musí starší dorostenci stále čekat.

Od úvodního vhazování se hrál vyrovnaný a útočný hokej. Oba týmy nechtěly vyčkávat a od začátku se aktivně tlačily do koncovky. Trochu nebezpečnější byly přeci jen České Budějovice, které se na konci 13. minuty dočkaly odměny. Šimon Masopust z pravého kruhu gólmana Blažka ještě neprostřelil, ale kotouč se šťastně odrazil k Dominiku Kaislerovi, jehož dorážka ze vzduchu zapadla do odkryté brány. Mladí Bruslaři se tím nenechali rozhodit a brzy se radovali z vyrovnání. Od modré čáry dobře vystřelil Radim Pejchal a kotouč přes Vojtěcha Holendu doputoval na hůl Michala Teplého, jenž už měl snadnou úlohu trefit z levého kruhu do odkrytého koutu brány, kam se nestihl gólman Svoboda přesunout. Domácí mohli vzápětí dokonat obrat při přesilové hře, ale proti oslabenému soupeři se neprosadili.

Havlíčkobrodští nenaskočili do prostřední části vůbec dobře, po dvou rychlých faulech hráli dlouhé oslabení 3 na 5, jež trvalo minutu a 48 sekund. Domácí ale Jihočechy takřka vůbec k ničemu nepustila a ubránili se bez větších problémů. Obrovskou šanci měl zanedlouho rychlonohý Marek Tecl, který se protáhl až za obranu Motoru. Skórovat se mu sice nepovedlo, ale protože předtím schytal sekeru do ruky, bylo nařízeno trestné střílení. Na něj brankář Svoboda přepustil své místo kolegovi Ovsjannikovovi, ale domácí útočník mu parádní střelou nedal vůbec žádnou šanci. Další důležitý moment přišel na konci 31. minuty, kdy se útočným faulem provinil Tomáš Křehlík. Hosté toho dokonale využili, když se jim povedlo za pouhých 10 sekund hru v početní převaze využít. Od modré čáry vypálil Semen Mirochnikov a Dominik Kaisler pěknou tečí usměrnil letící puk za Blažkova záda.

O minutu později mohli Budějovičtí zvrátit skóre na svoji stranu. Trestné střílení bylo nařízeno i za faul na Lukáše Matyse, ale útočník hostů nedotáhl svůj blafák do forhendu do úspěšného konce. A jak se později ukázalo, byl to jeden z klíčových momentů utkání. Ve 38. minutě objel Tomáš Křehlík bránu a nahrál před brankoviště Tomáši Kohoutovi, který ranou z první propálil gólmana Svobodu. A co víc, za pouhých šest sekund vyhrál Vojtěch Holenda vhazování na Michala Teplého, jenž se hezky uvolnil a ranou z mírného úhlu na pravé straně trefil přesně vzdálenější šibenici.

Havlíčkův Brod šel do třetí periody s jasnou taktikou - držet svůj dvoubrankový náskok a využívat každé příležitosti k rychlému protiútoku. Velkou šanci na snížení měl Matěj Toman, jehož ránu brankář Blažek vyrazil a při následné dorážce z těžkého úhlu měl i štěstí, že si puk nesrazil betony do vlastní brány. Domácí dál hráli hodně trpělivě, bojovali a hlídali své nadějné vedení. Velké uklidnění jim přinesla chyba Jihočechů, kteří necelé čtyři minuty před koncem opětovně obdrželi trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Na konci utkání ještě hostující zkusili hru bez brankáře, ale ani jedna ze střel gólem neskončila a tak Jihočeši vyšli bodově naprázdno.