07.12.2013, Martin Pešek

SDO: CEM - SLA 4:6 - Gólová přestřelka vyzněla lépe pro hosty

ČESKÉ BUDĚJOVICE — V posledním (28.) kole základní části přivítali starší dorostenci vedoucí tým tabulky, Slavii Praha. Den předtím si mladí Jihočeši zajistili přímou účast v play off a do utkání mohli vstoupit uvolněněji, to se jim ale vymstilo, když hned v první minutě inkasovali úvodní branku. V utkání nakonec padlo deset gólů a nezaujatý divák musel být spokojen, čtyřmi body za čtyři asistence se v dresu Českých Budějovic blýskl Pavel Samohejl.

Hned po úvodním buly se v útočném pásmu usadili mladíci Slavie a výsledkem byl první gól v síti Budějovic, který v čase 00:32 vstřelil přesnou ranou ke vzdálenější tyči Petr Tejral. Domácí se ale nenechali zahanbit, hned vzápětí se do slibných střeleckých příležitostí dostal Schwarz a Bárta. Hosté mohli své vedení navýšit v 8. minutě, poměrně dlouhá přesilová hra pěti proti třem však zůstala nevyužita a úřadovali domácí. Po vyloučení Nestrašila využily České Budějovice hned svou první přesilovou hru v utkání, trefil se obránce Daniel Klinecký z prostoru mezi kruhy a srovnal skóre – 1:1. Nadále se hrál svižný hokej a v 15. minutě se vedení vrátilo opět na stranu Slavie. Petr Tejral tak dlouho "tejral" domácí obranu, až se k němu odrazil puk metr od brankové čáry a hostující útočník nezaváhal – 1:2. Tento stav již vydržel, především díky pozorným brankářům, až do konce první třetiny.

Ve druhé části se už slávistický gólostroj rozjel naplno a Budějovice svému soupeři ve střílení branek nestačily, ikdyž šancí k tomu měly dostatek. Hned ve 23. minutě mohl srovnat Mašek, ale trefil pouze Sochůrkův beton. O dvě minuty později inkasoval Kváča potřetí, tentokrát velmi smolně, jelikož nahození Marcela Kottka mu proklouzlo mezi betony. Domácí si však nechtěli nechat soupeře odskočit a ve 28. minutě snížil Jan Brož na 2:3 , poté co ujel hostující obraně a chladnokrevně zakončil do vzdálenější šibenice. Následně se však prosadili opět hosté, ve 32. minutě uzavřel hattrick velmi aktivní Petr Tejral, a když ve vlastním oslabení neproměnil velkou šanci domácí Bárta, přišel kontr červenobílých a Kváča lovil puk po Šmerhově střele ze sítě popáté. O pohromu v podobě šesté inkasované branky připravil Budějovice sám střelec, opět Tejral, který vysoko přestřelil branku z bezprostřední blízkosti. Po druhé části tak Slavia vedla 5:2.

I třetí část nabídla zajímavou podívanou a diváci mohli vidět další tři branky. Hned v úvodu mohla Slavia přidat šestou branku, ale Josefus Kváču ani nadvakrát nepřekonal. Domácí se snažili alespoň snížit, ale v koncovce se jim nedařilo a střely létaly zpravidla vedle branky. Ve velké šanci se například ocitl domácí Bárta, ale jeho dorážka mířila pouze do horní tyče. O dvě minuty později, v 50. minutě, se do šance dostal na druhé straně Aleš Hyršl a jemu už zakončení vyšlo. Kváčovi naznačil střelu a následně zasunul kotouč podél brankářova betonu do sítě. Skóre 6:2 zavánělo velkým debaklem, ale hostující obranu zastihl závěr utkání v nekoncentrovaném stavu a domácí se dotáhli na dvougólový rozdíl. Nejprve neuspěl ve velké šanci Samohejl, ale v 58. minutě už se mu zadařilo, tentokrát se však ocitl v roli nahravače, na jeho pas si počkal Jan Bárta a zamířil do sítě – 3:6. A souhra dua Samohejl-Bárta se povedla i o minutu později, v čase 59:35 se prosadil po Samohejlově pasu podruhé v utkání Jan Bárta a stanovil konečné skóre utkání na 4:6.

Jan Trummer, trenér HC České Budějovice: Včera jsme si zajistili v Pardubicích přímou účast v play off a trochu jsme se báli, aby k tomu dnes kluci nepřistoupili lehkovážně. Říkali jsme jim, že soutěž stále pokračuje, ale bohužel se stalo to, co se stalo. Hned v první minutě jsme inkasovali lacinou branku, druhou branku jsme soupeři také de facto darovali, což byla velká škoda. Ve druhé třetině jsme to chtěli změnit, ale rychle jsme inkasovali třetí branku. Poté se nám podařilo snížit na 3:2 a za tohoto stavu jsme měli několik příležitostí, které jsme měli využít. Bohužel nám to tam nepadlo, neměli jsme dnes to potřebné štěstíčko, abychom mohli stav utkání alespoň srovnat. Slavia hrála perfektně, využila přesilovou hru a následně nám odskočila na 6:2. Kluci by si z toho měli vzít ponaučení, soutěž ještě neskončila, nyní se musíme zodpovědně připravit na další část soutěže. Slavia dnes hrála výborně, byla živější a zaslouženě vyhrála.