29.01.2011, Matěj Mayer

SDO: CEB - PLZ 5:2 - Starší dorostenci si poradili s Plzní

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice zvítězil v domácím utkání na ledě Budvar arény hlavně díky skvělé první třetině. Po brankách Švece, Beneše, Svobody a Bílka byl stav po první části hry už 4:1 a tuto ztrátu Plzeň už dohnat nedokázala. Ve 30. minutě zvýšil na 5:1 Trummer a to byl pro Západočechy definitivní konec. Na konečném výsledku 5:2 se nejvíce bodově podílela dvojice Emil Švec - Bohumil Svoboda, kteří si oba připsali branku a asistenci.
V prvním vzájemném zápase starších dorostů Budějovic a Plzně padlo hned deset branek a nakonec brali na západočeském ledě body hosté za vítězství 6:4. V Budvar Aréně zapisovači branek tolik práce neměli, ale vítěz byl stejný. Jak k tomu došlo? Série vyloučení nejprve přinesla výhodu přesilovky čtyř proti třem domácím, a ti ji využili ke vstřelení úvodního gólu. Karafiát vyrazil těžkou střelu Prokopa před sebe, kde už číhal na dorážku Emil Švec - 1:0. Na vyrovnání se dlouho nečekalo, o dvě minuty později totiž Jiří Pitel překonal Gábu. Následně Trummer nechal vyniknout lapačku Karafiáta a neuspěl ani na druhé straně Zimmerman. Poté přišla přesilovka hostů, která v 15. minutě přinesla změnu stavu. Houfkovu nabídku tečoval Pour nad, ale hosté pak neuhlídali útočnou dvojici Mareš - Jonáš Beneš a druhý jmenovaný dokázal po přihrávce kolegy zavěsit - 2:1. Noga v 16. minutě stav nesrovnal a domácí šetřili síly na smrtelné údery. Ty přišly na konci první periody. Nejprve vyloučení Farného potrestal v čase 18:37 Bohumil Svoboda a vedení 4:1 zařídil domácím barvám 24 sekund před sirénou David Bílek, který překonal Karafiáta střelou z mezikruží. Jihočeši byli nesmírně produktivní a vedli po prvních dvaceti minutách 4:1.

Na začátku druhé třetiny podržel domácí brankář David Gába, který proti zakončení Scheisse i ataku Pejchara. Domácí si velké šance nevytvářeli, ale přesto to byli oni, kdo ve 30. minutě skóroval. V přesilovce Budějovic Polívku, který od druhé třetiny nahradil v bráně Karafiáta, nechali jeho spoluhráči na holičkách a Jihočeši toho využili. Svoboda vystřelil, Jan Trummer byl nikým neatakován a pod betonem dorazil puk do sítě - 5:1. Hosté na rozdíl tří branek upravili o dvě minuty později, kdy agilní Tomáš Noga překonal Gábu a ten poruhé v zápase inkasoval. A také naposledy. Stav 5:2 vydržel až do konce zápasu.

Bílek totiž ve třetí třetině jen nastřelil beton gólmana, a Plzeň se neprosadila po tlaku ve 45. minutě, kdy nepřesně pálil Mašek. Nic na výsledku nezměnila ani dvě vyloučení domácích v závěru. Naopak navýšit mohl Bárta, ale v úniku jen přestřelil Polívkovu bránu. Plzeň doplatila na dvě inkasované branky v závěru první třetiny, na které nenašla pádnou odpověď a body tedy zůstaly na domácím hřišti.