24.02.2012, Jakub Musil

SDO: CEB - PLZ 4:2 - Plzenští Indiáni si z jihu Čech skalp neodvezli

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Do konce základní části zbývají už pouhá čtyři kola a Indiáni by rádi zakončili základní část na prvním místě, na které ztrácí čtyři body. Českobudějovičtí mladíci jim však chtěli dát najevo, že z jihu Čech se body snadno nevozí. David Gába v brance podal již standardně skvělý výkon a když se trefil Rob, Smejkal a dvakrát dokonce Josef Krcho, vraceli se Indiáni z jihočeských plání s prázdnou.

Oba dnešní soupeři svůj minulý zápas na domácí půdě nezvládli, a tak bylo jasné, že budou chtít toto zaváhání napravit. Plzeňští by rádi vstoupili do play-off z prvního místa, na které jim chybí pouhé 4 body. Pro Jihočechy už je rezervováno páté nebo šesté místo a jeden z trojice soupeřů Písek, Hradec Králové nebo Zlín. Domácí vstoupili do zápasu velice aktivně a neustále se tlačili do útoku. Jejich snažení potvrdil hned ve 4. minutě zápasu Josef Krcho, který na úrovni kruhů dostal přihrávku od Aleše Krátošky a našel mezírku mezi Paclovými betony. Rychlou brankou se ale domácí neuspokojili. Naopak přidali na aktivitě a hosté se museli v obraně ohánět. Útočný styl hry v podání domácích však hostům nabízel několik zajímavých protiútoků, které musel zachraňovat až Gába. Ve 12. minutě si Jihočeši vyzkoušeli poprvé v zápase přesilovou hru a hned na výbornou. Švec vyslal lehkou střelu od modré, se kterou by si zřejmě Pacl hravě poradil. Její směr však chytrou tečí změnil Luboš Rob a nasměroval kotouč mezi betony hostujícího brankáře. Hosté se ale pak probrali a také několikrát pohrozili. Gába byl však vždy připraven a když dvě vteřiny před koncem první části hry předvedl krásný zákrok lapačkou, odcházeli mužstva do šaten za stavu 2:0.

Do druhé třetiny vstoupili hosté s cílem co nejdříve vstřelit branku pokusit se otočit vývoj utkání na svou stranu. Do jejich plánu jim perfektně zapadaly situace prvních dvou minut, kdy na trestnou lavici putovala hned dvojice domácích hráčů a Západočeši tak měli dvojnásobnou početní výhodu hráčů na hřišti. Nejprve se domácím dařilo za pomocí skvělých zákroků Davida Gáby nápor plzeňských odvracet a vypadalo to, že by se snad mohli ubránit. Hosté ale byli jiného mínění. Několikrát si vyměnili kotouč a doslova rozebrali budějovickou obranu. Na konci celé akce byl Vojtěch Tulačka, který měl snadnou pozici a střílel téměř do prázdné branky. Domácí se ale nezalekli a za minutu a půl už to vypadalo, že by mohli znovu odskočit na rozdíl dvou branek, když ujížděli dva na jednoho. Situaci ale zakončit nedokázali a museli se přesvědčit, že pravidlo „nedáš, dostaneš“ je někdy nemilosrdné. Hned z protiútoku totiž ujel Beneš s Rybou a druhý jmenovaný se nemýlil. To jakoby budějovické mladíky srazilo do kolen a Indiány naopak dostalo na koně. Ti začali hýřit aktivitou a podnikali útočné výpady na českobudějovické území. Gábův skalp už se jim však do konce druhé třetiny získat nepodařilo.

Třetí třetina nabídla opět poměrně útočný hokej a na obou stranách se tak museli činit brankáři. Budějovičtí hráli velice disciplinovaně a nenabízeli soupeři zbytečné přesilové hry. Paradoxně však mohli inkasovat na konci té svojí. Z trestné lavice totiž do hry naskočil Přikryl a řítil se sám na Gábu. Ten si ale počínal chladnokrevně. Počkal si na Přikrylovu kličku do backhandu a efektivním zákrokem ukryl kotouč v lapačce. Plzeňští se pak stále tlačili do útoku a domácí se bránili jen za cenu zakázaných uvolnění. Síly ale docházely a tak měl Gába čím dál více práce. Jihočeští mladíci se ale nevzdali. Záhora se Smejkalem sebrali zbytek sil a vyrazili do útoku. Jiří Smejkal přebral Záhorovu přihrávku, přehodil si kotouč na backhand a střelou nad rameno překonal plzeňského Pacla. Do konce třetí třetiny už zbývali pouhé dvě minuty a Indiáni ještě nechtěli do“ věčných lovišť“. Půl minuty před koncem tedy zkusili odvolat brankáře. To jim ale nepomohlo a Josef Krcho svým druhým gólem v zápase uzavřel gólový účet večera. Indiáni se tak z lovu po jihočeských pláních vracejí do svého tábořiště s prázdnou.

Jaroslav Formánek, trenér HC České Budějovice: Dnes jsme viděli velice průměrné utkání, ve kterém jsme měli lepší začátek. Druhá třetina byla z naší strany absolutně tropická. Soupeř začal rychleji bruslit, začal nás dohrávat a zaslouženě vyrovnal. Třetí třetina byla „vabank“, kdo dá prvního gól, vyhraje. Naštěstí se to povedlo nám.