10.01.2012, Petr Novotný

PLZ-CEB 6:4 - Bodový zisk se na západě nekonal

P l z e ň - Odcházejí se zvednutou hlavou. Hokejisté HC Mountfield dělali v závěrečné třetině duelu s Plzní všechno co mohli, ale na body nakonec v dramatickém závěru nedosáhli. Jihočeši šli do poslední části s mankem dvou branek. Díky dvěma brankám obrozeného střelce Jakuba Langhammera v poslední části dokázali stáhnout rozdíl na jediný gól, ale to bylo všechno. Radek Duda nakonec v poslední minutě do prázdné branky zvýšil na 6:4 a zajistil tradici, že Jihočeši v Plzni nebodují.

Domácí začali velmi zostra. Marušák podpořil útok a následně na modré zachytil chybné vyhození Českobudějovických. Poslal puk okamžitě před branku, kam si najel Havlíček a tečoval ze vzduchu nechytatelně nad Kovářovu vyrážečku. 0:48 – 1:0. Další šance měl ve 2. minutě Straka, kterému se ale nejprve přihrávka na volného spoluhráče nepodařila a když se k puku dostal mezi kruhy podruhé, našel sice před brankou Dudu, ale ten měl z ostrého úhlu proti Kovářovi pouze minimální šanci. Další příležitost ke zvýšení vedení indiánů měl v 7. minutě Kovář, který střílel z levého kruhu. Ale svého bratra v brance Českých Budějovic neprostřelil. Další brankovou šanci vybojovali domácí ve 12. minutě. Do brejku ujeli Duda s Vykoukalem. Zkušený bek ještě vracel v dobré pozici puk Dudovi, který trefil pouze boční síťku. Straka následně vybídl k teči před brankou Pletku, ale Kovář byl na místě. Další obrovský tlak Plzně přišel ve 14. minutě. Nejprve Stránský vyděsil budějovického gólmana, když j: - ej nastřelil z rohu a puk se málem odrazil do branky. Následně pouze s velkými obtížemi a štěstím zlikvidoval Kovář střelu svého bratra, která už se snášela za jeho záda. Když si potom k další ráně připravoval puk Modrý, Červený jej fauloval. V následné přesilovce nejprve ujel po křídle Vostřák, ale trefil pouze rameno jihočeského brankáře. Obrovskou šanci promarnil také Pletka který před odkrytou brankou netrefil přihrávku. Budějovice byly v první třetině zcela impotentní a nic na tom nezměnila ani přesilovka v 17. minutě po nesmyslném vyloučení Johnsona. Rozhodčí navíc v závěru třetiny vykompenzovali předchozí verdikt a přesilovku si tak zahráli i domácí. Těsně před koncem třetiny Vostřák nabil na modrou Marušákovi a jeho střelu lehce tečoval za Kovářova záda Straka. 19:58 – 2:0.

Také druhou třetinu začali domácí velkým náporem. Nejprve motala hlavu soupeřům Strakova řada, ale gólově se neprosadila. Poté zaúřadoval opět Marušák, který nahodil puk Dvořákovi na teč. Ta se ještě neujala, ale následná Havlíčkova dorážka si již cestu do branky našla. 21:20 – 3:0. Hosté se mohli vrátit do hry v přesilovce po faulu Kinradea, velkou šanci měl Gulaš, ale Svobodův beton byl na místě. Další přesilovku získali Českobudějovičtí po vyloučení Andrašovského. Ale blízko gólu byli naopak domácí. Pletka zachytil chybnou rozehrávku Kováře a poslal puk Dudovi, který se mohl vydat sám na budějovického gólmana. Ten však své předchozí zaváhání napravil. Další gólovku neproměnil Andrašovský, který dostal po návratu z trestné lavice dlouhou přihrávku. Dokázal sice nají skulinu mezi Kovářovými betony, ale puk následně těsně minul prázdnou branku. Pak ale přišlo další vyloučení domácích, tentokrát Modrého a diváci už se na rozhodčí hodně zlobili. Přesilovka se hostům nejprve opět příliš nedařila. Pak ale na modré napřáhl Novák a jeho bomba skončila přesně v růžku nad Svobodovou vyrážečkou. 28:52 – 3:1. Poté se hrálo chvíli ve čtyřech. Dobrou střelu vyslal Ptáček, ale Svoboda se už překvapit nenechal. Ve 33. minutě měl dvě obrovské šance domácí kapitán Straka. Nejprve se neujala jeho dorážka a poté po bekhendové kličce před ležícím Kovářem minul odkrytou branku. Další pěknou střelu vyslal ve 35. minutě Hanzlík, mířil ale těsně nad. Oba týmy pak ještě vyslaly několik nebezpečných puků, ale skóre už se do konce třetiny neměnilo.

Vstup do třetí třetiny vyšel na rozdíl od předchozích dvou hostům. Gulaš našel zpoza branky volného Langhammera a ten se z první nemýlil. 40:59 – 3:2. Hostům narostla křídla a domácí se pouze zoufale bránili. Vyloženou gólovou šanci si ale Budějovičtí připravit nedokázali. Domácí po několika střídáních v útlumu hru vyrovnali, ale dopředu se už příliš nehrnuli. Ve 49. minutě se ale do úniku dostal Kubalík. Protože byl faulovaný Kolarzem, bylo nařízené trestné střílení. Plzeňský junior zvolil střelu nad beton. Ta Kovářovi propadla pod lapačkou a k překvapení všech se došoupala za brankovou čáru. 48:09 – 4:2. Na další branku nemuseli diváci v ČEZ Aréně příliš dlouho čekat. Stránského přihrávku českobudějovický obránce sklepl tak nešťastně, že skončila za jeho zády přímo na hokejce Johnsona, který sám proti Kovářovi vstřelil po forhendové kličce pátý gól Plzně. 49:55 – 5:2. Hokejisté Budějovice ale ani za této situace ještě zbraně nesložili. Ve skrumáži před brankou našel volný puk Kuchejda a uklidil jej do prázdné branky. 53:45 – 5:3. Navíc vzápětí po pravé straně pláchl Langhammer a i přes faul dokázal po bekhendové kličce poslat mezi Svobodovými betony puk do branky. 54:46 – 5:4. Hosté tak zdánlivě ztracený zápas rázem zdramatizovali. V závěru si dokázali i vytvořit tlak a odvolali brankáře. Jenže k puku se dostal ve středním pásmu Straka a vybídl Dudu, aby uklidil puk do prázdné branky, což pro nejlepšího plzeňského střelce nebyl problém. 59:39 – 6:4.

Milan Razým (Plzeň): "Jsme spokojeni se ziskem tří bodů, ale především si ze zápasu odnášíme ponaučení, že se nevyplatí polevovat v nasazení. První třetinu jsme hráli velmi dobře a díky gólu dvě vteřiny před přestávkou jsme vedli 2:0. Ve druhé třetině jsme ale zbytečnými vyloučeními nabídli soupeři přesilovky a ten se brankou na 3:1 dostal do hry. Za stavu 3:2 ve třetí třetině jsme sice dali dva slepené góly, ale ty nás opět uspokojily. Naopak jsme se po dvou brankách soupeře o výsledek strachovali až do poslední minuty. Takové dva výpadky během utkání by nás ale příště mohly stát body."
Milan Kupka (České Budějovice): "Dnes jsme soupeře pustili do tříbrankového vedení a to se nesmí stávat. Zvlášť proti týmu jako je Plzeň se to potom těžko stahuje. Ve třetí třetině jsme se dvakrát dokázali dotáhnout na rozdíl jediného gólu, ale soupeř má tak zkušený a vyspělý tým, že už si tři body vzít nenechal. Rozhodujícím momentem utkání bylo proměněné trestné střílení Plzně za stavu 3:2, kdy už jsme se nadechovali k obratu. Byli jsme ve hře, ale Plzeň z nájezdu trochu šťastně přidala čtvrtou branku."