15.11.2002, Radek Vokál

PLZ-CEB 4:2: Odveta se v Plzni nevydařila

Plzenští hokejisté drželi až do pátečního zápasu černou sérii osmi zápasů bez vítězství. Nakonec se ale stalo to, čeho se Jihočeši obávali. Inkasovali rychlou branku a v 11. minutě prohrávali už 0:2. Martin Štrba dokázal brzy snížit, na body a budějovičtí hokejisté nedosáhli.
Zápas plný očekávání s Českými Budějovicemi uvedla malá oslava hráče s číslem 27, Ivana Vlčka, který dnes nastoupil ke svému osmistému zápasu a dál drží rekord ligy v počtu startů. Ještě více však diváci, skandující „tisíc, tisíc“, očekávali výhru po sérii neúspěchů.

S novým asistentem kapitána Ujčíkem se keramici vrhli odvážně na Jihočechy a už v čase 1:13 prověřil Andrašovský Hudáčka ostrou střelou po nahrávce Straky. Na konci druhé minuty se vyfauloval na houževnatém Štefankovi Mrázek a keramici mohli divákům naznačit, jak se zlepšila jejich hra v početní převaze. Už po dvaceti vteřinách Řezníčkovo chytré nahození zužitkoval Ujčík a hala mohla poprvé jásat. 1:0. Po tomto gólu si Plzeňané vytvořili mírný tlak a novic v domácí bráně Šmíd se celkem nudil. Ovšem i tím málem zákroků, které měl, plzeňské publikum děsil, protože působil velmi nejistě. Poprvé se představil až v čase 5:14 kdy efektně vyhlavičkoval střelu od modré. Plzeňští měli v těchto chvílích ze hry více, ale chyběla častější střelba. První tři útoky dostávali soupeře pod tlak z čehož rezultovala další přesilovka. Vyloučený Michálek nebyl na trestné lavici ještě ani minutu, když rozjíždějícího se Josefa Straku zabrzdil holí do obličeje ještě ve středním pásmu Sailer. Před přesilovkou pět na tři se domácí u střídaček důkladně poradili a výsledek potěšil celý stadion. Dobroň orazítkoval svoji bombou mantinel těsně u branky hostí a odražený puk do sítě poslal v čase 10:39 Václav Eiselt. 2:0. Na konci třinácté minuty vyrobil chybu v rozehrávce Koreis a musel si pomoci nedovoleně. I hosté dostali tedy možnost přesilové hry a i oni jí využili. Na konci čtrnácté minuty po nahrávce Nedomy propálil hrozen bránících hráčů Keramiky před Šmídem Štrba. 2:1. Hra se vyrovnala, přibyly nepřesnosti jak od hráčů tak od rozhodčích a v závěru třetiny se musel předvést i domácí gólman, když Budějovičtí zatlačili Keramiky do obranného pásma a gól byl na spadnutí. Jako vítaná úleva se zdálo vyvezení kotouče Dvořákem, ale ten jak je jeho dobrým zvykem se nespokojil s pouhým vyvezením a tvrdou střelou prověřil Hudáčka, odraženého puku se za brankou hostí opět zmocnil a poslal jej Andrašovskému, který se trefil mezi Hudáčkovy betony - 3:1.

Druhou třetinu začala obě mužstva opatrně, hra se přelévala ze strany na stranu bez výraznějších šancí. V sedmé minutě ujel další nováček v modrobílém dresu Procházka, dorážel Štefanka, ale Hudáček si s oběma střelami poradil. Od poloviny třetiny se zdálo že keramici opět přebraly otěže zápasu do svých rukou, usadili se v útočném pásmu a zvlášť první útok zle Hudáčkovi zatápěl. Při hašení budějovických brejků se vytáhl dnešní oslavenec, Ivan Vlček. V čase 12:18 se ale naopak Budějičtí usadili ve svém útočném pásmu, rozebrali plzeňskou obranu a překonat již ležícího Šmída nebyl pro Brože problém.3:2. Vzápětí se do slibné šance dostal Jakub Koreis, „udělal“ posledního beka a jel na Hudáčka sám, ale koncovka jej zradila. Na druhé straně naremploval Řezníček na mantinel Zdeňka Ondřeje a sklidil tím aplaus publika, budějovický útočník odešel do šaten. Rozhodčí v této fázi utkání tvrdé hře opět pomohli. Přehlédnuté sekání, šest hostujících hráčů na ledě, úmyslně posunutá branka…a na ledě se přitvrdilo.

Po přestávce se pokračovalo v rozhárané hře z konce druhé třetiny. Nejprve Sailer zazvonil Šmídovi na břevno, pak se individuálně proháčkoval Štefanka až před brankáře hostí a zakončil bekhendovou střelou, se kterou si ovšem Hudáček poradil. Na konci šesté minuty si rozhodčí všiml šestice budějovických hráčů a nabídl Keramice přesilovku. Tato power play však pro keramiky výhodou nebyla. V čase 9:08 se prosadil i čtvrtý útok domácích, když se Švík pokusil poslat puk vodorovně s brankovou čarou Adamskému. Forhendem to nešlo, opakovaná bekhendová nahrávka si už svého adresáta našla a ten jí poslal do sítě. Proti této nejhezčí akci zápasu neměl Hudáček šanci. 4:2. Budějičtí byli nuceni otevřít hru a Plzni se tak nabídly brejkové situace. Nejdříve jeli na jednoho obránce Andrašovský s Dvořákem, ale blafák do bekhendu Hudáček Dvořákovi vystihl. Další únik nezakončil Procházka a při akci dva na jednoho trefil Mazanec po Volákově přihrávce tyčku. Útočná aktivita hostujícího týmu nakonec přinesla svoje ovoce v podobě vyloučení Matějovského v čase 13:44. Ovšem tato přesilovka hostům nevyšla. Nejdříve ujel s pukem Štefanka, pak se v útočném pásmu usadila celá bránící čtveřice. Efektivní tvrdou hrou do těla se blýskl Volák. Dvě minuty před koncem zápasu přistoupili hosté ke hře bez brankáře, kterou ovšem svojí nedisciplinovaností zmařil hostující Babka, když jen za cenu faulu zastavil unikajícího Dvořáka.

Jihočeši tak nedokázali využít plzeňských problémů a místo bodů tak spíše pomohli Plzni na nohy.

Milan Razým (Plzeň): "Stačila by mně dvě slova - konečně vítězství. Myslím ale, že už v Karlových Varech jsme předvedli zlepšený výkon a spíše tam při remíze bod ztratili, dnes jsme si za nasazení a bojovnost výhru určitě zasloužili. Brankář Šmíd se po návratu do Plzně obdivuhodně vypořádal s psychickým tlakem, zachytal spolehlivě a na obdržených gólech vinu určitě nenese. Pomohli mu i spoluhráči."
Jaroslav Liška (České Budějovice): "Vstoupili jsme do utkání velice špatně a nevyvarovali jsme se faulů, přestože víme, že přesilovky jsou velkou plzeňskou zbraní. To nás stálo třetinu a vlastně i celý zápas. V obraně jsme vůbec udělali celou spoustu chyb a to nás ještě podržel Hudáček. Rob zkoušel ještě rozbruslení, ale ze čtvrtečního tréninku má problémy s kotníkem a bolest mu přešla až do achilovky a hrát nakonec nemohl. Hodně nám dnes chyběl."